Sharm el Sheikh – Polska baza

Zapraszamy do naszej bazy nurkowej w Sharm El Sheikh, w dzielnicy Hadaba. Najbliższa nam – bo odległa tylko o cztery godziny lotu, a zarazem jedna z najbardziej interesujących na świecie – rafa koralowa Morza Czerwonego, oferuje wspaniałe podwodne pejzaże, głębię, bogactwo życia i poczucie swobody.

Zapewniamy codzienne transfery z hoteli do bazy nurkowej i wygodne, szybkie łodzie nurkowe z pokładem słonecznym i możliwością korzystania z lunchu pomiędzy nurkowaniami.

Cennik nurkowań na 2015

W cenie

Cena

2 nurkowania (1 dzień nurkowy)

sprzęt: butla + powietrze, pas balastowy; napoje ciepłe i zimne bez ograniczeń, przewodnik nurkowy, środki transportu do miejsc nurkowych

55 EUR

6 nurkowań (3 dni nurkowe)

145 EUR

10 nurkowań (5 dni nurkowych)

225 EUR

PADI OWD 9 nurkowań (4 dni)

butla i balast, podstawowy sprzęt nurkowy

250 EUR

PADI AOWD 5 nurkowań (2 dni)

butla i balast, głębokościomierz, kompas

180 EUR

Discover Suba Diving (DSD)

– 1 nurkowanie

wykład, sprzęt nurkowy, transport

50 EUR

Discover Suba Diving (DSD)

– 2 nurkowania

wykład, sprzęt nurkowy, transport

80 EUR

W oddzielnych pomieszczeniach mieszczą się: salka wykładowa, biuro, kącik wypoczynkowy, gdzie można napić się kawy czy herbaty, sprężarkowania (na Rowset) oraz sprzętownia. Posiadamy pełne zaplecze sprzętowe, w tym: 60 regulatorów, 60 BCD,70 pianek, 50 zestawów do snorklingu oraz 200 – 12 litrowych butli aluminiowych, 10 butli 8 litrowych, 6 butli 15 litrowych. Podczas szkolenia praktycznego do kursu podstawowego korzystamy z basenu który znajduje się przy bazie.

Poniżej wykaz miejsc nurkowych:

JACKSON REEF – TIRAN ISLANDS
Jackson Reef słynie z wraku statku handlowego LARA (częściowo zniszczonego w 1996 , który zatonął tu w 1985r. – Nurkowanie zazwyczaj zaczyna się na krańcu południowym, osłoniętym od fal i wiatru. Znajduje się tu, blisko rafy, boja cumownicza. Kierując się na zachód, napotkamy gorgonie oraz wspaniałe czerwone ukwiały na głębokości 28m. Następnie widoczne jest plateau, połączone z Rafą Woodhouse’a. Południowo – zachodni róg rafy, gdzie spotkamy liczne korale ogniste (fire corals) znajduje się w strefie silnych, czasami bardzo gwałtownych prądów. W sprzyjających warunkach (zwłaszcza w czasie odpływu) możliwe jest nurkowanie dryftowe do wschodniej części rafy. Tutaj, na ok. -15m, znajduje się piaskowa krawędź, zapadająca się w głębię w kierunku północnym. Można tu dostrzec żółwie i duże ryby pelagiczne, takie jak: Whitetip reef sharks (białe rekiny rafowe,) Grey reef sharks (szare rekiny rafowe) oraz Hammerhead sharks (rekiny młoty) -najliczniej występujące w okresie od lipca do września.

 

 

 

 

 

 

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE:
mnogość ryb pelagicznych i drapieżników
możliwość obserwowania żółwi i rekinów
interesujące miejsce do uprawiania fotografii podwodnej
możliwość wykonywania różnych typów nurkowania
* nurkowanie dryftowe
* nurkowanie głębokie
* snorkeling
stopień trudności zróżnicowany, zależny od warunków panujących na morzu (prądy mogą osiągać dużą prędkość)

THOMAS REEF – TIRAN ISLANDS
Jedno z najbardziej spektakularnych miejsc przystosowanych do nurkowania w północnej części Morza Czerwonego.

Z powodu braku punktów cumowniczych, nurkowie zmuszeni są do stosowania nurkowania dryftowego. Południowy róg rafy to najlepsze miejsce do rozpoczęcia podwodnych podróży. Kontynuuje się je wzdłuż wschodniej strony, bogatej w różnokolorowe korale. Dalej na głębokości ok. 25 m, znajduje się nieznaczne wzniesienie. W miejscu tym zobaczyć można imponujące gorgonie oraz kolonie czarnych korali.

Na głębokości 35 m otwiera się wspaniały i bardzo głęboki kanion, biegnący równolegle do rafy, poprzecinany seriami okazałych łuków.

Róg północno-wschodni może zaskoczyć silnymi prądami. Przy sprzyjających warunkach, jeśli uda się przebrnąć przez ten fragment, będzie można opłynąć całą rafę. Pozwoli to podziwiać północną ścianę rafy. Na ścianie zachodniej dostrzec można liczne szczeliny i jaskinie, śliczne gorgonie i bogactwo fauny – żółwie morskie, ryby rafowe (Angelfish – pokolce i Suergeonfish), oraz ryby pelagiczne, m.in. Barracuda – barakudy i tuna – tuńczyki.

thomas_reef thomas_reef_1

 

 

 

 

 

 

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE
– możliwość napotkania ogromnie różnorodnej fauny rafowej i pelagicznej (np. biały rekin rafowy).
– jedynie doświadczeni nurkowie powinni tu nurkować (silne prądy)
– najlepszy czas do nurkowania: poranek
– interesujące miejsce do uprawiania fotografii podwodnej
– możliwość dokonywania różnych stylów nurkowania
*nurkowanie dryftowe
*nurkowanie głębokie
– należy unikać wycieczek w głąb kanału

PARK RAS MOHAMMED
W 1983 rząd egipski zezwolił na założenie Parku Narodowego Ras Mohammed (nazwa oficjalna: Ras Mohammed Marine Protected Area:Chroniony Rezerwat Przyrody Ras Mohammed). Park ten oryginalnie zawierał przylądek Ras Mohammed, rafę koralową oraz wyspy Tiran. Powierzchnia całkowita parku to 97 km. kw. Celem parku jest chronienie złożonego i absolutnie wyjątkowego ekosystemu, składającego się z ponad 1000 gatunków ryb i 150 gatunków korali.

Następnie, powierzchnię terenu chronionego powiększono o obszary: Nabq (północna zatoka Naama), Ras Abu Galum (południe Nuweiby) oraz św. Katarzynę (St. Katharine), co dało obszar wielkości 6,300km, kw.

Lata 1998-99 obfitowały w kolejne powiększenia: o dystrykt Taba oraz całe wybrzeże egipskie zatoki Aqaba.

Ze względu na położenie geograficzne, półwysep Ras Mohammed to miejsce uprzywilejowane przez naturę. Silne prądy przynoszą coraz to nowe, ogromne ilości planktonu i innego pokarmu, wzmagającego wzrost korali kamiennych oraz przyciągającego duże ławice ryb zarówno pelagicznych, jak i rafowych. Zwłaszcza od czerwca do sierpnia nurkowanie tutaj jest niesamowicie ekscytujące. Wtedy to największe grupy barakud, tuńczyków i rekinów przypływają w te wody.

Wszystkie osoby odwiedzające park, zarówno zwykli turyści, jak i nurkowie, powinni zapoznać się z kilkoma zasadami obowiązującymi w tym rezerwacie. Reguły te zostały stworzone przez zespół ekspertów, aby chronić zarówno życie morskie jak i środowisko lądowe. Dla odpowiedzialnych nurków zestaw tych zasad wydawać się może oczywisty. Chęć przestrzegania tych reguł wynikać powinna z szacunku dla przyrody, a nie strachu przed srogimi karami za ich nieprzestrzeganie.

rasmohamed rasmohamed_1

 

 

 

 

 

 

Strażnicy parku mają za zadanie ochronę tego rezerwatu i egzekwowanie obowiązujących w nim zasad. Pilnują oni m.in. aby łodzie nurkowe nie łamały przepisów dotyczących dostępu do miejsc na nurkowanie oraz cumowali w wyznaczonych miejscach.

PRZEPISY:
– Nie dotykać ani nie łamać żadnych korali ani muszli
– Nie zbierać ani nie niszczyć żadnych materiałów, żywych czy martwych (korali, muszli, ryb, roślin, skamieniałości.
– Zabrania się wkraczania za tereny zamknięte oraz chodzenia i cumowania w strefach raf.
– Prosi się o korzystanie z wyznaczonych miejsc cumowania.
– Zabrania się karmienia ryb ze względu na możliwość zakłócenia tym równowagi biologicznej rafy.
– Łowienie ryb tylko w miejscach wyznaczonych. – Zabrania się wrzucania odpadków każdego typu do wody.
– Nurkowanie tylko w wyznaczonych miejscach. Zmniejsza to ryzyko uszkodzenia raf.
– Osoby nie przestrzegające wyżej wymienionych zasad podlegają prawu 102 z roku 1983.

SHARK i YOLANDA REEF – RAS MOHAMMED
Shark Reef to najsłynniejsze miejsce nurkowe w Morzu Czerwonym. Decyduje o tym różnorodność środowiska morskiego i przede wszystkim bogactwo fauny pelagicznej i rafowej.

Aby podziwiać splendor tego miejsca należy odwiedzić je latem. Podziwianie ławic ryb – jackfish (karanksy), barracuda (barakudy) i innych – może być dokonywane jedynie przez osoby obeznane ze stroną techniczną tego sportu, gdyż działają tu silne prądy.

Istnieje wiele tras i rodzajów nurkowania w tym punkcie, ale wszystkie powinny być wykonywane dryftowo. Zależy to od różnych czynników: pogodowego, prędkości wiatru i prądu. Najpowszechniejszy sposób pozwoli odwiedzić nie tylko Shark Reef ale także dwa pozostałe, pobliskie miejsca: Anemone City i Yolanda Reef. Wszystko za jednym podejściem.

Nurkowanie zaczyna się na północny wschód od Shark Reef, na wysokości plato zwanego powszechnie Anemone City. Leży ono na 12 do 20m i jest po prostu dużym balkonem, platformą. Duże populacje anemonów, pośród których kłujących parzydełek żyją barwne anemonefish (błazenki, teraz znane bardziej pod nawą…Nemo), dodają temu plato barwy, razem z kolorowymi rafami i jasnym piaskiem. Na 14m, spostrzec można duży, metalowy pręt wbity pionowo: wbity tam w latach 70tych, aby upamiętnić życie nurka, który zakończył tu życie.

Po zwiedzeniu Anemone City należy płynąć przez kilka minut na głębokości 20m, w kierunku 150stopni, co doprowadzi bezpośrednio do Shark Reef. Nie da się jej z niczym pomylić dzięki obecności gorgonii. Oprócz tego, ukaże się ściana…. schodząca w głębie na ok. 700m.

Po przepłynięciu kilkunastu metrów dotrzesz do piaszczystej, płytkiej przełęczy łączącej Shark Reef z Yolanda Reef.

Teraz, płyniemy wzdłuż południowej ściany rafy. Gdy miniemy południowy róg, na głębokości 25 do 10m ujrzymy pozostałości Yolandy – statku handlowego, który zatonął tu w nocy z 1-2 Kwietnia 1980r w drodze do Aqaby. Pojemniki, wanny, materiały sanitarne, tapety, skrzynki z whisky a nawet BMW 320, który należał do kapitana czekają tu na nas. Statek stale otacza duża grupa Malabar, Napoleonfish (napoleony), Snappers i Fusiliers.

Statek, który wystawał w połowie nad wodę, wbity w dno został wepchnięty przez fale na głębokość 50m. na początku roku 1987, a 15 marca tego samego roku, w trakcie gwałtownej burzy poszedł kompletnie na dno. Trasa zazwyczaj kończy się po zbadaniu tego terenu. Jeśli masz jeszcze powietrze, możesz udać się na dalsze poszukiwania w Yolanda Reef, np. laguny na jej tyłach lub dwóch innych przełęczy, zamieszkiwanej przez Bluespotted stringrays (płaszczki), Scorpionfish (skorpeny), Stonefish (ryby kamienie), Napoleonfish (napoleony), oraz Crocodilefish (ryby krokodyle). Alternatywą dla tego pomysłu jest udanie się na pobliską Satellite Reef lub udanie się na południe Yolandy, gdzie może uda Ci się ujrzeć Grey reef sharks (szare rekiny rafowe) -głównie w okresie od grudnia do stycznia.

shark-yolanda shark-yolanda_1

 

 

 

 

 

 

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE
– niezwykle duża koncentracja fauny latem
– bardzo zróżnicowane środowisko morskie
– szeroki obszar nurkowania
– miejsce przeważnie przeludnione. Szansa na mniejszy ruch wczesnym rankiem
– należy uważać na momentami gwałtowne prądy
– interesujące miejsce do uprawiania fotografii podwodnej
– możliwość dokonywania różnych stylów nurkowania
*nurkowanie dryftowe
*snorkeling

SHARK OBSERVATORY – RAS MOHAMMED
Nazwa ta dotyczy zarówno balkonu obserwacyjnego, jak i punktu nurkowego przy tym przylądku.

Jest to zapierające dech w piersiach nurkowanie przy ścianie, zwanej ścianą Mohammeda: płynąc w dół, można oglądać ogrom ryb pelagicznych, dużych drapieżników (może nawet uda się dostrzec Whale sharks (rekiny wielorybie)- które odwiedzają te tereny okazjonalnie).

Dziś, liczni nurkowie nadal nurkują w okolicach Obserwatorium Rekinów (na przylądku), ale o wiele bardziej ekscytującym do nurkowania miejscem, jest miejsce znajdujące się niewiele dalej od drugiego balkonu. Po zejściu na 15m, mając ścianę (bogatą w Alcyonarians gullies) po lewej stronie, mijać będziemy jaskinie i zapadliska tętniące życiem.

Można także licsharkobservatory2zyć na ujrzenie jackfish (karanksy), barracuda (barakudy) i niektórych rekinów.

Na wysokości południowego rogu przylądka brzeg skały gwałtownie skręca na zachód i prowadzi na małą plażę pod obserwatorium, gdzie czekają duże gorgonie.

Jeżeli popłyniemy dalej przy ścianie wpłyniemy do niesamowicie pięknej jaskini – dzięki szczelinom u szczytu jaskini otoczy nas filtrowane w zachwycający sposób światło dzienne. Stąd wydostaniemy się również na powierzchnię rafy.

sharkobservatory sharkobservatory_1

 

 

 

 

 

 

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE
– fantastyczny krajobraz morski
– realna szansa na obserwowanie dużych drapieżników pelagicznych
– popołudnie to idealna pora na nurkowanie (światło w jaskini wygląda najlepiej)
– interesujące miejsce do uprawiania fotografii podwodnej
– możliwość dokonywania różnych stylów nurkowania:
* nurkowanie dryftowe

JACKFISH ALLEY – RAS MOHAMMED
– Nazwa tego miejsca ma związek z dużą ilością zamieszkujących je Jackfish (karanksy) i innych drapieżników.
– „Aleja” ta – to długa, piaszczysta „droga” oddzielająca krawędź rafy od równoległej rafy (która to właśnie jest domem dla Jackfish).
– Jackfish Alley, znana także jako Fisherman’s Bank, leży na południe od Ras Za’atar. Konieczne jest tu wykonanie nurkowania dryftowego.
– Po zejściu na 5 m. natychmiast dostrzec można duże wejście do jaskini, idącej w głąb rafy na 40m (wypływa się z niej na głębokości 9m).
– Kierując się na południowy zachód, dotrzeć można do dużej ściany koralowców poza którą, na głębokości 14m, ujrzymy kolejną jaskinię biegnącą w górę do głębokości 6m, z dużym szerokim ujęciem.
– Troszkę dalej na południe znajduje się piaszczysta zatoka, którą trzeba przekroczyć płynąc w kierunku południowo wschodnim, aby zobaczyć (na 11m) kolejne formacje korali czy tętniące życiem gromady Glassfish.
– Obierając kierunek na południowy zachód, na 18-20m wpłyniemy na piaszczystą aleję. Whitetip reef sharks (białe rekiny rafowe) i Manta rays, jak również Jackfish (karanksy), Triggerfish (rogatnice) oraz Bluespotted stringrays (płaszczki) to stali bywalcy tutaj.

jackfishalley_2 jackson_reef jackson_reef_1

 

 

 

 

 

 

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE
– niesamowity wodny krajobraz
– jaskinie oferujące niezapomniane efekty świetlne
– zróżnicowana fauna
– możliwość oglądania drapieżników pelagicznych
– tylko doświadczeni nurkowie w małych grupach mogą zwiedzać te jaskinie
– należy mieć ze sobą latarkę i nie spędzać w jednej jaskini zbyt dużo czasu
– interesujące miejsce do uprawiania fotografii podwodnej
– możliwość uprawiania snorkelingu

RAS BOB
– Nie trać czasu na szukanie tej nazwy na mapach nurkowych – nawet miejscowi nie znają tego miejsca. Nazwa pochodzi od imienia fotografa, Boba Johnsona, który latami pracował w tym obszarze. Miejsce odkryli niedawno instruktorzy z Sharm el-Sheikh.
– Jest to punk krańcowy Ras Nasrani. Ras Bob oddzielony jest od fal, wiatru i silnych prądów – jeśli występują tu prądy to są zazwyczaj słabe.
– Sztampowy schemat nurkowania: zaczyna się z łodzi, zacumowanej w shamandura, na skamieniałym szczycie korala, na głębokości ok. 20m. Nurkowanie przebiega w kierunku północno-wschodnim na głębokości od 15-20m dopóki nie osiągniemy wcześniej ustalonego punktu powrotu, który wyznaczony jest na brzegu krawędzi rafy.
– Znajdziemy tutaj wiele małych zatoczek, o dnie wyłożonym jasnym piaskiem na krawędziach, z licznymi jaskiniami i szczelinami (z tym że głębokość wody wynosi tu średnio 4-8m)
– Crocodilefish (ryby krokodyle) i Bluespotted rays (płaszczk)i często odpoczywają tu sobie, na spokojnym piasku.
– Są tu dobre warunki do uprawiania snorkelingu (na zarówno wschodnim jak i zachodnim krańcu rafy, gdzie można podziwiać fantastyczne formacje korali, zarówno miękkich jak i twardych).

rasbob rasbob_1

 

 

 

 

 

 

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE:
– łatwe nurkowanie w zacisznym, ogrodzonym miejscu, gdzie możliwa jest obserwacja mieszanki ryb pelagicznych i rafy. Odpowiednie dla wszystkich poziomów zaawansowania.
– najciekawsze partie dla nurków znajdują się na głębokości od 4-12m.
– interesujące miejsce do uprawiania fotografii podwodnej

RAS NASRANI
RAS NASRANI – w lokalnym języku oznacza Przylądek Chrześcijański. Leży 11km na północ od zatoki Naama. Do Ras Nasrani można również dotrzeć droga lądową, jednak większość nurkowań odbywa się w sposób klasyczny, czyli z łodzi.

– Nurkowanie zaczyna się na małym piaszczystym plato, na głębokości ok. 6m. Na 12 metrach widać już pierwsze okazy uroczych czerwonych Anemonów. Następnie, kierujemy się na północ w kierunku przylądka, korzystając z siły nurtu, którego moc waha się pomiędzy łagodnym a średnio – łagodnym i zazwyczaj przyspiesza bliżej cypla. Mijając duże gorgonie na głębokości 20m, natykamy się na kolonie korali.
– Ras Nasrani to idealne miejsce na obserwowanie małży Tridacana, gdzie gęstość populacji jest największa jeśli chodzi o obszar Morza Czerwonego.

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE:
– stosunkowo łatwe warunki nurkowe, pozwalają na swobodną obserwację ryb pelagicznych (tuńczyki i barakudy) i rafowych.
– dobre miejsce na nocne nurkowania, podczas których można przypatrywać się życiu mięczaków, m.in. krwistoczerwonych Hiszpańskich Tancerek – prąd może być silny w okolicy cypla.
– możliwość dokonywania różnych stylów nurkowania
* nurkowanie dryftowe
* snorkeling
– interesujące miejsce do uprawiania fotografii podwodnej

RAS UMM SID
– Ras Umm Sid to nazwa przylądka, na którym znajduje się latarnia morska.
– Miejsce to, łatwo dostępne do nurkowania z lądu, znajduje się tuż na wschód od latarni, naprzeciwko słynnej włoskiej restauracji El-Fanar. Słynie ono z niezwykle mnogich gorgonii, tworzących istny las pod wodą, najpiękniejszy w północnym Morzu Czerwonym.
– Metalowa drabinka ułatwia dostęp do Morza z plaży. Jednak zejście z drabinki możliwe jest jedynie, gdy przypływ jest wystarczająco wysoki, aby móc przepłynąć nad dosyć rozległą platformą rafy.
– Niezależnie od tego czy nurkuje się z brzegu czy z łodzi, zazwyczaj zaczyna się od zejścia na 25m, mijając słynny las gorgonii. Następnie na głębokości 14m pośród licznych wieżyczek koralowych, pływają takie ryby rafowe jak skrzydlice i ryby papuzie.

rasumsid rasumsid_1

 

 

 

 

 

 

CECHY REGIONU:
– cudowny las gorgoni
– bogactwo rafy i fauny plegicznej – Barracuda (barakuda), Jackfish (karanksy), Tuna (tuńczyk)
– interesujące nocne nurkowania, możliwość zobaczenia śpiących ryb papuzich w ich legowiskach. – zwłaszcza w okolicach przylądka silne prądy
– interesujące miejsce do uprawiania fotografii podwodnej
– możliwość dokonywania różnych stylów nurkowania
*nurkowanie dryftowe
*nurkowanie nocne
*Snorkeling

TEMPLE
– Świątynia (Temple) ulokowana jest pośrodku dużej zatoki, między Ras Umm Sid a Ras Katy.
– Na głębokości od 6-24m znajduje się rozległe piaszczyste plato. Nazwa nadana w ladach 70-tych przez nurków pochodzi od znajdujących się na tym plato filarów: trzech kolumn łudząco przypominających te ze starożytnych świątyń.
– Po obydwu stronach największego z filarów znajdują się punkty cumownicze. Ponieważ wierzchołek filaru wystaje nad wodę cumowanie łodzi jest przystępne. Brak wiatru i dużych fal również zapewnia bezpieczne nurkowanie.
– Świątynia to jedno z najpopularniejszych miejsc do podwodnych eskapad właśnie ze względu na niski stopień trudności.
– Co więcej, można dosłownie zagwarantować spotkanie z Parrotfish (ryby papuzie), Lionfish (skrzydlice), Butterflyfish (chetoniki), Angelfish (pokolce) i przede wszystkim Arabian Angelfish.

temple

 

 

 

 

 

 

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE:
– łatwe nurkowanie: dobre miejsce na sprawdzanie nurków oraz dla relatywnie nie doświadczonych osób.
– dużo twardych i miękkich korali,
– interesujące miejsce do uprawiania fotografii podwodnej
– możliwość dokonywania różnych stylów nurkowania
*nurkowanie nocne
*Snorkeling
– podczas nocnych nurkowań trzeba mieć ze sobą kompas, aby trafić z powrotem do łodzi
– zwłaszcza w trakcie godów, nie należy podpływać zbyt blisko do Triggerfish (rogatnice), gdyż mogą zaatakować.

FAR GARDEN
– Far Garden usytuowany jest na najbardziej wysuniętej na północ części zatoki (niedaleko na północ od zatoki Naama).
– Ze względu na dużą ilość formacji koralowych i ich układu, Far Garden postrzegany jest jako prawdziwy podwodny ogród. Miejsce to różni się od innych obecnością licznych wysokich formacji korali madreporowych, umiejscowionych wzdłuż krawędzi rafy oraz stopniowo obniżających się w kierunku wschodnim spadku. Można tu wykonywać zarówno nurkowania stacjonarne, jak i nurkowania dryftowe.
– Można tu eksplorować wysokie bloki koralowe, oddalone od siebie o ok. 30m, oraz oglądać przekroje korali miękkich i twardych). Oprócz raf, okrążać cię będą stada ryb rafowych, małych, Lionfish (skrzydlice), Suez fusiliers oraz Sergeant majors.
– Płynąc dalej na wschód dotrzemy do jaskini, której wejście okupują kolonie korali Porites lutea – której wejście otwiera się na 5m, otoczone szkółką Glassfish.
– Inny sposób na zwiedzanie tego miejsca to, przy korzystnych warunkach, przepłynięcie od tej jaskini, schodząc po przekątnej na 30m, gdzie patrząc do góry zobaczymy szczyt majestatycznego i szerokiego nawisu, zwanego The Cathedral (Katedra).

fargarden fargarden_1

 

 

 

 

 

 

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE:
– miejsce to jest przeważnie odgrodzone od fal i wiatru
– bogactwo korali i ryb rafowych
– wiele Scorpionfish (skorpeny) i Nudibranchia, które oglądać można głównie w nocy.
– prąd, który płynie generalnie w kierunku wschodnim, wzrasta im bliżej przylądka się znajdujemy
– nie należy nurkować za głęboko, szczególnie w okolicach Katedry.
– interesujące miejsce do uprawiania fotografii podwodnej
– możliwość dokonywania różnych stylów nurkowania
*nurkowanie dryftowe
* nurkowanie głębokie
* snorkeling

PARADISE
– Pomimo że struktura tego miejsca przypomina Amphoras i Zatokę Żółwi, (co swoją drogą jest typowe dla tego wybrzeża), paradise1Paradise różni się wysokością wieżyczek koralowych (pinnacles), które wzrastają na zboczu między krawędzią rafy a przełęczą.
– Tutaj, wieże te wyglądają niczym rzeźby, mieniąc się odcieniami czerwono-różowo-żółtych Alcyonarians.
– Po zejściu na 24-28 metrów, blisko obszaru spadku, płynie się w otoczeniu różowawych wieżyczek, a czasami także Acropora.
– Inne duże table corals (korale stołowe) rosną na dnie, współżyjąc niekiedy z gorgoniami. Płynąc przez to oszałamiające podwodne dzieło można podziwiać przedstawicieli fauny takich jak Parrotfish (ryby papuzie), duże Napoleonfish (napoleony), rojowiska Butterflyfish (chetoniki) i stale obecne w tym miejscu Anthias, nie wspominając o płaszczkach, mieszkających w wąwozach wieżyczek, zwłaszcza w południowej części tej trasy.

paradise paradise_1

 

 

 

 

 

 

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE:
– łatwe nurkowanie, bez problemów – różnorodny i kolorowy obszar
– duże połacie miękkich korali
– bogactwo fauny rafowej
– odpowiednie na nocne nurkowanie
– interesujące miejsce do uprawiania fotografii podwodnej
– możliwość dokonywania różnych stylów nurkowania
* nurkowanie dryftowe
* snorkeling

Zainteresowała Cię ta oferta?

zadzwoń 22 614 0000

napisz nurkowanie@victoriatravel.pl