Liban - nurkowanie i wyjazdy turystyczne

liban-bejrut-nurkowanie-9.jpgProponujemy zakwaterowanie z stolicy Libanu, przepięknym Bejrucie, który poza wspaniałymi zabytkami oferuje także bogate życie nocne. Woja domowa, która wybuchła w Libanie w 1975 roku, odcięła ten piękny kraj od świata. Pokój, który zapanował na początku lat 90-tych, pozwolił na przywrócenie normalności i przyciągnął turystów. Bejrut stał się ponownie Paryżem Bliskiego Wschodu, a Liban doskonałym kierunkiem wakacyjnym.

Nurkowanie w Libanie przyciąga wielbicieli nurkowań wrakowych dostępnych zarówno dla nurków rekreacyjnych, jak też technicznych. Także miłośnicy fauny i flory znajdą dla siebie atrakcyjne miejsca.

Ciekawostką jest fakt, że Liban to jedyny kraj w basenie Morza Śródziemnego, gdzie tego samego dnia jeździć na nartach, a także kąpać się w morzu i opalać na plaży, a także nurkować. Sezon narciarski trwa około grudzień – marzec. Ośrodek Mzaar Kfardebian, zwany wcześniej Faraya Mzaar przyciąga wielbicieli narciarstwa i snowboardu. Położony jest jedynie 40 minut od Bejrutu. Znajdziemy tu 80 kilometrów urozmaiconych tras narciarskich zarówno dla początkujących, jak też dla zaawansowanych narciarzy.

MIEJSCA NURKOWE W LIBANIE

1) Wraki w Libanie:

Souffleur – wrak francuskiej łodzi podwodnej, zbudowanej w 1924 roku, a zatopionej przez brytyjską Parthian 25 kwietnia 1941 roku. Ta ostatnia też nie powróciła do macierzystego portu, tonąc po drodze. Z 50 osobowej załogi Souffleur ocalało 4 marynarzy. Wrak spoczywa na głębokości 36 m, rozerwany torpedą na dwie części. Nie zaleca się wpływania do środka, bowiem we wnętrzu łodzi nadal znajdują się torpedy. Tuż przy szerokiej ranie w burcie spoczywa karabin maszynowy i fragmenty działka, zaś wzdłuż burt leżą butle na sprężone powietrze. Z kiosku, który jest tylko nieznacznie uszkodzony, nadal wystaje peryskop.

Lesbian – brytyjski transportowiec zatopiony przez francuską łódź podwodną podczas II Wojny Światowej. Wrak nie jest jeszcze dobrze zbadany, bowiem spoczywa na równej stępce na głębokości 60 m. Dociera do niego jedynie elitarna grupa nurków technicznych. Wrak robi duże wrażenie – wyłania się majestatycznie z półmroku, pokładu nadal strzeże działko. Bardziej doświadczeni nurkowie wrakowi mogą pokusić się o eksplorację wnętrza wraku, trzeba jednak uważać na amunicję.

National Star – wrak transportowca z 1991 roku. Kiedy zaczął nabierać wody, wszystko przebiegało tak szybko, że załoga nie miała czasu na opuszczenie szalup ratunkowych i ratowała życie skacząc z burt wprost do morza. Wrak spoczywa teraz na 52 m, będąc kolejną sztuczną rafą, dającą schronienie wielu gatunkom ryb i przyciągając nurków technicznych.

Macedonia – pozostałości statku cargo, który zatonął u wybrzeży Libanu w 1962 roku po wpłynięciu na przybrzeżną rafę. Właściciel ładunku chciał zminimalizować straty i wyciągnął z wraku wszystko, co się dało. Teraz na 16 m spoczywają w zasadzie jedynie porozrywane blachy, w których ciężko rozpoznać kształt statku.

Alice B – ofiara wojny domowej – transportowiec, który zatonął w zatoce Jounieh i spoczywa na równej stępce na głębokości 35 m. Do wraku można wpłynąć, zwiedzić kajuty, maszynownię, mesę. Groźniejsze przeszkody zostały usunięte, więc można poruszać się w miarę swobodnie i bezpiecznie.

VTB 8 – zaopatrzeniowiec łodzi podwodnych, znajduje się przy Tripoli – mieście oddalonym od Bejrutu o około 1,5 godziny jazdy samochodem. Wrak jest praktycznie dziewiczy, spoczywa na głębokości miedzy 54 a 62 m i wygląda na zbombardowany lub trafiony torpedą. We wraku nadal znajduje się śmiercionośny ładunek torped, zapalników i innej amunicji.

2) Inne miejsca nurkowe w Libanie
Okolice Bejrutu to jednak nie tylko wraki. Dno morza w tym rejonie jest bardzo urozmaicone – pełno tu rozpadlin, skalnych nawisów, kanionów, grot i korytarzy. Godne polecenia są:

ściana AUB Wall (nazwa pochodzi od American University Beach), opadająca do głębokości 300 – 400 m. Miejsce doskonałe do głębokich nurkowań technicznych, chociaż ściana jest ciekawa także dla nurków rekreacyjnych. Nurkowanie takie rozpoczyna się w kanionie, do którego wejście znajduje się na 18 m, a następnie płynie nim w dół, aż dotrze się do uskoku. Dalej opada się do 30 – 35 m przy ścianie i wynurza przy głazowiskach, płynąc między nimi łagodnie w górę.

Shark Point – jest to rafa podzielona na 5 mniejszych, zaczynająca się na 30 m najpierw płasko, a następnie opadająca stromo w dół. Rafa poprzecinana jest szczelinami, tworzącymi korytarze i podwodne mosty. W jednej ze szczelin Libańczycy umieścili posąg Madonny, zaś kawałek dalej – Jezusa. Gipsowe figurki, chociaż porośnięte już glonami i skorupiakami, wyraźnie odcinają się od ciemnej ściany rafy. Miejsce to nie bez powodu nosi nazwę Shark Point. Przez cały rok, a szczególnie często latem, przypływają tu tawrosze piaskowe (Odontaspis Ferox)

Stingray Reef – miejsce ciekawe jedynie latem, kiedy to na podwodne łąki w czerwcu i lipcu przypływają całe stada ogończy, by połączyć się w godowym tańcu. Poza sezonem miejsce to nie jest atrakcyjne.

ZAKWATEROWANIE:

MOZART Apartment Hotel to bardzo nowoczesny hotel położony w Hamra District, w samym sercu słynnego Ras Beirut. Jego położenie pozwala na samodzielne zwiedzanie oraz na korzystanie z życia nocnego. W pobliżu znajdują się liczne restauracje, kawiarenki także z sheesha oraz sklepy, Libańsko-Amerykański Uniwersytet (Lebanese American University – LAU), Uniwersytet Amerykański w Bejrucie (American University of Beirut – AUB), szpital, centrum medyczne. Samo centrum jest w odległości 10 minut spacerkiem.

Hotel składa się z 40 nowocześnie umeblowanych pokoi pojedynczych, każdy pokój ma balkon. W hotelu jest recepcja czynna całą dobę oraz pralnia.

Wyposażenie pokoi:
łazienka z prysznicem i ręcznikami,
dostęp do internetu,
telefon,
klimatyzacja sterowana indywidualnie,
TV SAT,
sejf,
kuchenka mikrofalowa, talerze, szklanki, sztućce,
lodówka / mini-bar,
ekspres do kawy / herbaty

CENA wyjazdu za osobę na 1 tydzień – ok. 4500 PLN
(dokładnie wyceniamy w momencie zgłoszenia i zależności od aktualnych cen połączeń lotniczych)

CENA ZAWIERA:
przelot w obie strony
transfer lotnisko – hotel – lotnisko,
zakwaterowanie w hotelu w pokoju 2 osobowym
wyżywienie: śniadania
pakiet 10 nurkowań
butle, pas, balast,

CENA NIE ZAWIERA:
ubezpieczenia turystyczno – nurkowego od 2,50 PLN za dzień
dodatkowych posiłków
wypożyczenia sprzętu nurkowego, nitroxu 32% (9 USD),
wycieczek fakultatywnych
napiwków

Zwiedzanie Libanu
Poza nurkowaniem warto jest poznać bliżej to ciekawe państwo. Zdecydowanie warto wybrać się, poza zwiedzeniem Bejrutu, do:

Jeitta Grotto – jedna z najpiękniejszych na świecie jaskiń krasowych, znajdująca się w zasadzie w granicach Bejrutu. Widoki zapierają dech w piersiach, szczególnie, że wnętrze jaskini jest przepięknie oświetlone.

Baalbek – kompleks rzymskich ruin, do których jedzie się przecinając słynną Dolinę Bekaa. – Byblos – miasto zamieszkane w sposób ciągły od około 7000 lat

Tripoli – port fenicki i średniowieczna starówka, na której obecnie znajduje się suk.

Sydon – w przeszłości jedno z najważniejszych miast fenickich.

Tyr – pozostałości staroegipskiego portu, a także ślady rzymskie i bizantyjskie. W miejscu tym znajduje się największy na świecie i najlepiej zachowany rzymski hipodrom.

Beiteddine – w wiosce znajduje się niezwykły XIX w kompleks pałacowy, w stylu będącym mieszanką tradycyjnego arabskiego i włoskiego baroku.

The Cedars – na wysokości ok. 2000 m n.p.m. rośnie las wiekowych cedrów, z których słynie Liban. Niektóre z tych starców liczą nawet ponad 1000 lat.

INFORMACJE DODATKOWE źródło Ministerstwo Spraw Zagranicznych „Polak za granicą

LIBAN
[Republika Libańska]
Stolica: Bejrut
Waluta: funt libański (LL) 1 LL = 100 piastrów
Język urzędowy: arabski
Inne języki: francuski, angielski

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE. Obywatele polscy udający się do Libanu w celach turystycznych otrzymują na granicy 1-miesięczną bezpłatną wizę pobytową, którą można bez problemu przedłużyć na okres do 3 miesięcy. Istnieje możliwość otrzymania wizy zbiorowej dla grupy powyżej 8 osób (grupy turystyczne, sportowcy) po wcześniejszym otrzymaniu zgody Süreté Générale. Przy składaniu aplikacji wizowej w Ambasadzie Libanu w Warszawie należy przedstawić rezerwację hotelową lub zaproszenie od obywatela Libanu. Wizę do pracy można uzyskać tylko w Ambasadzie Libanu w Warszawie po wcześniejszym otrzymaniu zgody libańskiego Ministerstwa Pracy. Trudności w uzyskaniu wizy mogą mieć kobiety, które wcześniej pracowały w Libanie jako artystki i masażystki. Są one zobowiązane uzyskać zgodę Dyrekcji Generalnej Urzędu Bezpieczeństwa na wjazd. Przy wjeździe turyści wypełniają karty przekroczenia granicy z danymi osobowymi. Szczególnie ważne jest, aby podany adres pobytu w Libanie był zgodny z rzeczywistym, w przypadku zmiany miejsca pobytu należy niezwłocznie powiadomić o tym Dyrekcję Generalną Urzędu Bezpieczeństwa. W przeciwnym razie służby graniczne mają prawo do deportacji lub zatrzymania do wyjaśnienia. Przy wjeździe wymagany jest 6-miesięczny okres ważności paszportu.

PRZEPISY CELNE. Nie ma ograniczeń w wwozie, wymianie i wywozie pieniędzy. Libańskie prawo celne jest liberalne, trzeba jednak pamiętać, że nie wolno wwozić ani wywozić bez specjalnych zezwoleń broni palnej. Opuszczając Liban samolotem nie wolno posiadać w bagażu szklanych pojemników z oliwą z oliwek, oprócz specjalnie opakowanych w dodatkowe pudełka. Inne przepisy celne nie odbiegają od standardowych. Obcokrajowiec przy wyjeździe z Libanu ma możliwość uzyskania zwrotu 10-procentowego podatku VAT za towary kupione w Libanie o wartości powyżej 200 USD i po przedstawieniu specjalnej faktury VAT. Na granicy urzędy celne pobierają kwotę gwarancyjną w wysokości 3500 USD od samochodu osobowego i 750 USD od motocykla. Kwota ta jest w całości zwracana właścicielowi przez ten sam urząd celny przy wyjeździe pod warunkiem bezwypadkowej jazdy na terenie Libanu. Osoby posiadające międzynarodową książeczkę samochodową zwolnione są od tej opłaty.

PRZEPISY PRAWNE. Posiadanie i handel narkotykami są surowo karane.

UBEZPIECZENIE. Polisy polskich firm ubezpieczeniowych nie są honorowane.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. W Libanie nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie ma obowiązku szczepień. Woda z wodociągów miejskich nie nadaje się do picia. Zalecane jest spożywanie wody po przegotowaniu bądź wody mineralnej. Dostęp do opieki medycznej jest łatwy, jednak wiąże się ze stosunkowo wysokimi opłatami. Koszt wizyty lekarskiej wynosi około 50 USD (bez badań uzupełniających). Doba w szpitalu kosztuje od 150 do 200 USD. Podstawowe lekarstwa są dostępne bez recepty.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Uznawane jest międzynarodowe prawo jazdy, polskie prawo jazdy jest honorowane przez 3 miesiące od wjazdu. Istnieje obowiązek ubezpieczenia samochodu od odpowiedzialności cywilnej.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Generalnie nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju, ale należy zachować szczególną ostrożność w strefie graniczącej z Izraelem. Wejście na teren obozów, gdzie mieszkają uchodźcy palestyńscy jest nie wskazane ze względów bezpieczeństwa i wymaga zgody miejscowych władz.

BEZPIECZEŃSTWO W KRAJU. Nie występują zagrożenia przestępczością, zdarzają się sporadyczne wypadki okradania cudzoziemców. Należy ograniczyć poruszanie się po terenach zamieszkałych przez radykalne społeczności muzułmańskie.

RELIGIA, OBYCZAJE. Z uwagi na różnorodność religijną nie obowiązują jednolite normy zwyczajowe.
ŚWIĘTA. Oficjalnie dniami wolnymi od pracy są soboty i niedziele. W rejonach, gdzie przeważa ludność muzułmańska dniem wolnym jest piątek.

PRZYDATNE INFORMACJE.
Praktycznie wszędzie można dokonywać transakcji w dolarach amerykańskich.



Potrzebujesz pomocy? Na naszej stronie umieściliśmy kierunki, na które jest największe zainteresowanie, bo gdybyśmy umieścili listę wszystkich krajów, do których przygotowujemy wyjazdy, to byś w niej utonął :)).

Jeżeli Twojego wymarzonego nie ma na naszej liście, zadzwoń (22) 614 0000 napisz na email biuro@tanienurkowanie.pl, a przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie!