Lofoty - nurkowanie i wyjazdy turystyczne

noclegi.jpgBaza nurkowa w na samych Lofotach z miłą, polskojęzyczną obsługą, super miejsca nurkowe, dobre warunki zakwaterowania ze świetnie wyposażoną kuchnią. Baza jest otwarta od 1 kwietnia do 30 września, zapewnia znakomite warunki nurkowe oraz dodatkowe atrakcje.

Ten norweski archipelag wysp przez National Geographic został uznany za trzeci najpiękniejszy na świecie. Dzięki niezwykłemu położeniu geograficznemu około 300 km za kołem podbiegunowym oraz obecności ciepłego prądu morskiego Golfsztromu wyspy te są unikalnym i znakomitym miejscem do nurkowania. Lofoty słyną ze stromych zboczy gór wyrastających prosto z morza, lazurowej wody, białych piaszczystych plaż oraz bogatej fauny i flory.

Można przywieźć własne wyżywienie (kuchnie w domkach są całkowicie wyposażone) lub korzystać z restauracji przy domkach lub łowić sobie ryby. Są dostępne trzy harpuny, można odławiać ryby i upiec na grillu.

Miejsca nurkowe
Miejsca nurkowe, które proponujemy dostępne są głównie z lądu, bądź z małych łodzi motorowych o mocy silnika 10 i 15 koni.

Nurkowanie z arktycznym dorszem – od ponad tysiąca lat dorsz arktyczny, który w wieku 6-7 lat osiąga dojrzałość płciową migruje z morza Barentsa na Lofoty na tarło. To widowisko na skalę światową możemy podziwiać co rok w terminie od lutego do końca kwietnia. Lofoty stanowią naturalna ochronę przed surowymi warunkami Morza Norweskiego. Znakomita większość dorszy dociera do południowej części Lofotow i po wewnętrznej stronie wybrzeża składa ikrę. Każda samica składa do 4 milionów jaj, jednak śmiertelność jest dramatyczna i tylko niewielkiej liczbie udaje się przeżyć. Młody narybek następnie sam musi się wyżywić, więc (tu spotykamy następny fenomen przyrodniczy) taro musi się zbiec z wiosennym ‚boomem’ zooplanktonu, który pozwala im przeżyć i wrócić na północ. Nurkowanie z dorszem arktycznym tylko w miesiącu:
marzec, kwiecień.

Nurkowanie w fiordach – jest to głównie nurkowanie z lądu, ale wygląda zupełnie inaczej niż to, z którym zwykle mieliście do czynienia. Główną zasługą tej niezapomnianej przygody jest arktyczny klimat, krystalicznie czyste wody Morza Norweskiego i dziewicza przyroda tego przepięknego zakątka świata. Zanurzając się w podwodnym świecie macie możliwość poznania i obcowania z dostępnymi tylko tutaj okazami ryb, czy innymi morskimi stworzeniami.

Nurkowanie w prądzie – nurkowanie w prądzie to niezwykłe przeżycie, wymaga jednak od nurka odpowiednich kwalifikacji i dyscypliny. Najsilniejsze prądy powstają w wąskich cieśninach podczas przypływów i odpływów, które „opróżniają” i z powrotem „napełniają” fiordy wodą. W tych miejscach podziwiać możecie lasy brunatnic, które dzięki stałej wymianie wody i tlenu rozrastają się do ogromnych rozmiarów. To zachwycające życie podwodne urzeka niejednego nurka.

 

miejsca_nur2.jpgNurkowanie na wrakach – starcia niemieckich i alianckich flot podczas II wojny światowej pozostawiły na Lofotach wiele podwodnych atrakcji w postaci zatopionych wraków, które uchodzą za najciekawsze w całej Norwegii. Organizujemy wyjazdy na jeden z nich leżący w porcie w Svolvær – MS Hamburg. Jest to wrak o długości 120 m, metalowej konstrukcji, leżący na maksymalnej głębokości 29 m. Zimne arktyczne wody spowodowały, że zachował się przez te lata w całkiem dobrym stanie.

Nurkowanie przy skalnych ścianach – nie tylko na otwartym morzu, ale i w fiordach znajdują się ściany polodowcowych gór, które pod wodą osiągają niezbadane głębokości. Są w nich tajemnicze kaniony i zakamarki, które pobudzają naszą wyobraźnię. Nurkowanie przy takich ścianach zawsze jest fascynujące i długo zapada w pamięć.

nur.jpgNurkowanie z kuszą – Norwegia to jeden z nielicznych krajów, który udziela pozwolenia na podwodny połów ryb z harpunem. Baza organizuje wyprawy, podczas których upolować możecie swoją własną kolację, a następnie przygotować ją na grillu.

Cena zakwaterowania: 2290 NOK/os (ok 1050 PLN) za 7 dni / 6 nocy

Cena zawiera zakwaterowania:

  • Zakwaterowanie 7 dni / 6 nocy
  • Bezprzewodowy internet WiFi
  • Telewizja satelitarna
  • W pełni wyposażona kuchnia
  • Grill
  • Pralnia
  • Parking

Dodatkowe atrakcje:
Rowery, Wędki, Wycieczki z przewodnikiem – wg cennika
Łódź otwarta o mocy silnika 15-25 KM na dodatkowe nurkowania bądź wędkowanie 500 NOK/dzień + paliwo wg zużycia

Cena nie zawiera:

  • Dojazdu (samochodem, przelotów samolotem) dla osób dojeżdżających samochodem proponujemy dokładne instrukcje dojazdu, rezerwujemy także przeloty
  • Taksówki z lotniska w Bodø na przystań promową w Bodø
  • Kosztów promu z Bodø do Moskenes
  • Wyżywienia
  • Poszewek na pościel i ręczników (zalecamy zabranie ze sobą lub można wypożyczyć za ok. 46 PLN za komplet)
  • Sprzątania (ok. 230 PLN za dom/apartament)

Pakiety nurkowe w przeliczeniu z NOK na PLN, ceny uzależnione od kursu NOK:

W cenie pakietu:

  • Transfer do miejsc nurkowych
  • Opiekę przewodników
  • Napełnianie butli powietrzem
  • Butle 12 lub 15l
  • Balast
  • Do dyspozycji w pełni wyposażone pomieszczenie gdzie można wysuszyć i bezpiecznie przechować sprzęt

Jednodniowy pakiet nurkowy 535 PLN
2 nurkowania z przewodnikiem
Transfer do miejsc nurkowych

Dwudniowy pakiet nurkowy 1070 PLN
4 nurkowania z przewodnikiem
Transfer do miejsc nurkowych

Trzydniowy pakiet nurkowy 1516 PLN
6 nurkowań z przewodnikiem
Transfer do lokalnych miejsc nurkowych

Czterodniowy 1960 PLN
8 nurkowań z przewodnikiem
Transfer do lokalnych miejsc nurkowych

Pięciodniowy 2320 PLN
10 nurkowań z przewodnikiem
Transfer do lokalnych miejsc nurkowych

Cena pakietów nie obejmuje nurkowania na wraku Hadsel oraz arktycznej rafie koralowej. Nurkowanie na w/w miejscach możliwe za dopłatą do pakietu w wysokości ok. 140 PLN za osobę

lofoty-tanie-zakwaterowane-1Zakwaterowanie

1) Zakwaterowanie w Villi Ballstad

Oferujemy zakwaterowanie w pięknej, kompleksowo wyposażonej willi z widokiem na morze, góry i fiordy. Ballstad Villa to przestronna, typowo skandynawska ‘hytta’ dla 10–12 osób.
Położona jest na wzniesieniu z którego podziwiać można malownicze otoczenie, a w okresie letnim także świecące o północy słońce, które przy dobrej pogodzie nie zachodzi nawet na chwilę.

Wnętrza przygotowano, biorąc pod uwagę wymagania i gusta potencjalnych Gości. Niewątpliwie wysoki standard jakościowy jest widoczny już za progiem – jasnoszara, drewniana podłoga, białe ściany i duże, przestronne okna w połączeniu z nowoczesnym wyposażeniem wprawi w dobre samopoczucie wszystkich kochających skandynawską prostotę i estetykę.

Na parterze mieści się obszerny salon z kominkiem, kącik multimedialny, jadalnia z wyjściem na taras oraz w pełni wyposażona kuchnia (lodówki, zamrażarki, zmywarka do naczyń, kuchnia z piekarnikiem, mikrofala, ekspres do kawy) Odprężającej atmosferze sprzyjać będzie również czas spędzony na tarasie, gdzie po dniu pełnym wrażeń delektować się można fantastycznym widokiem na Vestfjord, góry i malowniczą rybacką osadę. Piętro zarezerwowane jest dla pokoi dwu- i trzy osobowych. Ich przytulne wnętrza i wygodne meble dają poczucie komfortu i sprzyjają wypoczynkowi. Chętni znajdą tutaj również miejsce do pracy na komputerze.

W całym budynku dostępny bezprzewodowy internet WiFi. Łazienki znajdują się na obydwu piętrach obie z prysznicem, ponadto łazienka na piętrze wyposażona jest dodatkowo w wannę.

Villa Ballstad „sklada sie” z:

a) 3 pokoje 2 osobowe typu twin (z pojedynczymi lozkami)

b) 1 pokoj 2 osobowy typu double (z jednym podwojnym lozkiem)

c) 1 pokoj trzyosobowy

Pokoje dla lacznie 11 osob, istnieje mozliwosc dostawki dla 12-stej osoby

Do dyspozycji gości jest również sauna – najlepszy relaks i odpoczynek po nurkowaniu!

lofoty-tanie-zakwaterowanie-22) Zakwaterowanie w Ballstad Apartments

Uroczy port BALLSTAD z małą mariną, supermarket, restauracja i kawiarnia, wszystko oddalone niespełna pięć minut jazdy samochodem od miejsca zakwaterowania. Apartamenty są malowniczo położone zapewniając komfort i prywatność tym, którzy są gotowi, aby cieszyć się długimi dniami z Midnight Sun oraz tutejszą dziewiczą naturą.

Oferujemy nowoczesne zakwaterowanie w dwóch rodzajach apartamentów o metrażu od 80 -112 m2, z 2 bądź 3 sypialniami. Wszystkie apartamenty obejmują część wypoczynkową z telewizorem LCD, w pełni wyposażoną kuchnią (czajnik, kuchenka z piekarnikiem, lodówką i zmywarką). Każdy apartament posiada taras, bezpłatny dostęp do bezprzewodowego internetu Wi Fi oraz bezpłatny parking.

1. Apartament z 2 sypialniami (po dwa pojedyncze łózka w każdej sypialni)

2. Apartament z 3 sypialniami (po dwa pojedyncze łózka w dwóch sypialniach i 1 podwójne łózko typu double w trzeciej sypialni)

Apartamenty można połączyć ze sobą tworząc jeden 200 m 2 dla łącznie 10, max 12 osób.

Wyżywienie
Ze względu na wysokie koszty wyżywienia w Norwegii zachęcamy do zabrania prowiantu z Polski, jednak większość podstawowych produktów dostępna jest również w tutejszym okolicznym sklepie, oddalonym ok 1,5 km od miejsca zakwaterowania.

Na życzenie Klienta zorganizujemy śniadania, lunch oraz obiado-kolacje w restauracji przy ośrodku. Zadbamy o szeroki wybór produktów tradycyjnie spożywanych w Norwegii takich jak: rolada jagnięca, biały kozi ser, brązowy kozi ser, wędzony łosoś, powidła z moroszek czy jajecznica na bekonie. Restauracja serwuje przede wszystkim lokalne specjalności przygotowywane z wielu gatunków ryb np. dorszy, czarniaków, zębaczy smugowych, karmazynów, halibutów oraz łupaczy. Do delikatesów należą owoce morza; krewetki, kraby królewskie (do 1m), małże, jak również mięso wieloryba i suszony dorsz. Istnieje możliwość osobnego menu dla wegetarian i jaroszy.

Inne atrakcje dodatkowo płatne / Propozycje dla osób nie nurkujących:
Ceny podane poniżej dotyczą biletów wstępu, należy doliczyć koszt transportu.

atrakcje.jpgNorweskie Muzeum Wioski Rybackiej w Å. Muzeum znajduje się w Å, ostatniej osadzie na drodze krajowej E10. Urok tego miejsca powoduje, ze zarówno turyści jak i wędkarze pragną tu wracać każdego roku. Większość budynków została zbudowana dwa stulecia temu, a ich oryginalny wygląd możemy podziwiać po dzień dzisiejszy. Wchodzą one bowiem w skład muzeum. W osadzie znajduje się wszystko to, co było elementem niezbędnym, aby można tu było przetrwać surowe warunki w trakcie corocznych połowów dorsza. Jest sklep, nadal czynna piekarnia z oryginalnym piecem, oferująca tradycyjnie wypieki, restauracja z pubem, najstarsza traniarnia na świecie, ogromny dom właściciela ziemskiego oraz duża liczba domków rybackich na palach zwanych – rorbuer. Muzeum prezentuje także stare łodzie rybackie, sprzęt używany podczas połowów oraz pozwala przeżyć wraz z przewodnikiem jeszcze raz historię powstania osady, życia rybaków i ich rodzin i usłyszeć o ich wierzeniach i przesądach. Czas trwania: 1-2 godzin. Cena dla grupy 40 Nok/os., indywidualnie 50 Nok/os.

Muzeum Suszonej Ryby w Å. Proponujemy również zwiedzenie niezwykle oryginalnego muzeum, gdzie usłyszymy o wielowiekowej tradycji suszenia ryb oraz ich eksporcie głównie do Włoch. Czas trwania: 1 godzina. Cena dla grupy 30 Nok/os., indywidualnie 40 Nok/os.

atrakcje2.jpgPołów na kutrze rybackim. Wyjątkową atrakcją jest wyprawa okolice Lofotodden oraz słynnego prądu morskiego i wirów Moskstraumen, podczas której uczestnicy konkurują między sobą o największy połów. Można złowić dorsze, czarniaki, łupacze oraz plamiaki. Złowione ryby następnie przygotowują kucharze w lokalnej restauracji na wieczorną ucztę. Podczas połowów z rybakami usłyszeć można również niejedną mrożącą krew w żyłach historię o trudnych wyprawach podczas sztormów, jak i mnóstwo legend i przesądów, w które do dziś wierzą niemal wszyscy rybacy. Serwujemy lekki lunch na kutrze. Czas trwania: 4 godziny. Cena na osobę 500 Nok.

Wędrówka na Tindstind. Proponujemy wędrówkę z Sørvågen na pobliski szczyt, z którego roztacza się piękny widok na Å, Tind, Moskenes, Værøy, przy dobrej widoczności na Røst i stały ląd po drugiej stronie Vestfjordu. Czas trwania: 3 godziny. Cena na osobę 300 Nok.

Wędrówka na Reinebringen. Góra ta cieszy się w ostatnich latach dużą popularnością. Z każdej strony prezentuje się inaczej i inne wzbudza emocje. Nad miejscowością Reine wygląda jak tatrzański Mnich i niewielu wierzy, ze można ją zdobyć wędrując szlakiem turystycznym, stromo pnącym się w górę. Każdy, kto zada sobie trochę trudu, by dotrzeć na szczyt nigdy nie zapomni widoku, który się z niego roztacza. Reinebringen jest jednym z najpiękniejszych miejsc widokowych na całych Lofotach. Czas trwania: 3 godziny. Cena na osobę 200 Nok.

Rejs statkiem po jednym z najpiękniejszych fiordów w Północnej Norwegii, Reinefjord, wędrówka górska na dziką plażę oraz piknik. Reine i okolice uznane zostały w latach 70-tych za najpiękniejsze miejsce w Norwegii. Krajobraz charakteryzuje się wysokimi i stromymi zboczami gόr o najdziwniejszych kształtach. Można tu podziwiać liczne wodospady oraz kilka zabudowań w schowanych między gόrami fiordach. Proponujemy wędrówkę między pionowo wyrastającymi z morza zboczami gόr do olbrzymiej piaszczystej plaży oraz piknik z grillowaniem. Czas trwania: 5 godzin. Oferta tylko dla grupy, cena na osobę 400 Nok. Polecamy również indiwidualnie wybrać się na godzinny rejs statkiem po fiordzie Reinefjord. Cena na osobę 120 Nok.

Wędrówka z Nusfjord do Nesland, zwiedzanie Nesland. Nesland to opuszczona wioska rybacka, która niegdyś tętniła życiem. Zachowały się tu oryginalne domy oraz budynki służące rybakom w połowach zarówno dorsza jak również wielorybów. Nusfjord natomiast należy do najstarszych i najlepiej zachowanych wiosek rybackich w Norwegii, większość budynków powstała pod koniec XIX wieku. W 1975 roku Nusfjord został wpisany przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego. Czas trwania: 6 godzin. Cena na osobę 400 Nok.

atrakcje4.jpgArtystyczna manufaktura szkła i ceramiki w Vikten. Manufaktura szkła i ceramiki znajduje się w Vikten, maleńkiej osadzie słynącej z dwóch rzeczy – zamieszkującej ją społeczności religijnej, kierującej się własnymi prawami i zwyczajami oraz wielodzietnej rodziny Tangrand, która na przekór konserwatywnemu światopoglądowi mieszkańców wioski postanowiła podążać swoją drogą. Stworzyli oni oryginalną artystyczną manufakturę szkła i ceramiki. Åsvar i Åse Tangrand mają dziewięcioro dzieci i kilkanaścioro wnucząt. Synowie przejęli umiejętność dmuchania szkła, co miejmy nadzieję uda nam się zobaczyć podczas pobytu w Vikten. Strome góry, plaża, otwarte morze, architektura wkomponowana w krajobraz oraz wielobarwne wyroby ze szkła i ceramiki niewątpliwie wpływają na „magię” miejsca. Wyspa Flakstad, na której znajduje się Vikten, słynie również z pięknych, ogromnych, piaszczystych plaż, z których dwie znajdują się w mijanej przez nas miejscowości Ramberg. Cena na osobę 20 Nok.

atrakcje5.jpgMuzeum Wikingόw w Borg. Przed tysiącem laty dokładnie w tym miejscu znajdowała się jedna z największych posiadłości wikingów. Pozostałości odkryto ponad 20 lat temu i zrekonstruowano zachowując oryginalną konstrukcję oraz odkryte przez archeologów znaleziska. To tu interaktywnie poznamy jak wyglądało kiedyś życie wikingów. Jest możliwość zamówienia bankietu, podczas którego będziemy kosztować wyśmienite jadło, złożone głównie z dań mięsnych, przygotowywane tak jak przed wiekami, podawane przez ubranych w stroje wikingów kelnerów oraz poznamy samego przywódcę wikingów. Zamiast bankietu można zamówić lunch ze zwiedzaniem za dużo niższą cenę. Wiąże się to ze zmianą kolejności atrakcji w programie. Bankiet oraz inne atrakcje oferowane są tylko dla grup, wyjątek stanowi możliwość sprawdzenia swoich umiejętności wioślarskich na statku Wikingów, wyłącznie w sezonie letnim, o stałej porze dnia. Czas trwania: 2-3 godzin. Cena za zwiedzenie muzeum na osobę 120 Nok.

atrakcje6.jpgMorski rafting oraz wyprawa do jaskini Refsvikhula Morska wyprawa łodziami raftingowymi wzdłuż najdzikszej, niezamieszkałej części wyspy Moskenes. Mamy do dyspozycji kilka łodzi raftingowych (ok.12 osób na każdej jednostce). Dzięki temu uczestnicy wyprawy dotrą do najdzikszych zakątków na Lofotach. Droga prowadzi ku południowemu krańcowi wyspy i przekracza opisywany przez wielu podróżników, takich jak Edgar Allan Poe czy Juliusza Verne, niebezpieczny prąd morski oraz wiry Moskstraumen. Lunch planujemy w Hell („piekło”). Jest to osada, którą ostatni mieszkańcy opuścili na początku lat pięćdziesiątych, zabierając ze sobą cały dobytek, w tym domy. Dziś ich potomkowie mieszkają w wioskach położonych po wewnętrznej stronie wyspy Moskenes. Punktem kulminacyjnym wyprawy jest wędrówka do jaskini Refsvikhula, ukrytej po zewnętrznej stronie Lofotów. Jaskinia ma głębokość 115 m oraz wysokość 50 m. Znajdują się w niej czerwone malowidła, przedstawiające postaci ludzkie. Badacze są zgodni, iż powstały ok. 3000 tysiące lat temu. Po drodze miniemy kolonie ptaków, w tym kormoranów, nurzykόw oraz nurników. Częstym widokiem są orły bieliki oraz foki. Czas trwania: 6-7 godzin. Cena na osobę 900 Nok.

Informacje dodatkowe:
1. Należy pamiętać o zabraniu ciepłych, wodo – oraz wiatro-odpornych ubrań oraz nieprzemakalnych butów bez względu na porę roku.
2. Przed wyjazdem zachęcamy do zawarcia umowy ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej oraz następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia.
3. W ramach możliwości zachęcamy do szybkiego rezerwowania biletów na przeloty samolotem, by uzyskać jak najniższą cenę (im bliżej terminu wyjazdu tym ceny biletów droższe)
4. Na lotnisku w Oslo należy ZAWSZE odebrać swój bagaż, nawet jeżeli został nadany do portu docelowego i nadać go ponownie. Dlatego powinniśmy mieć około 1,5-2h na transfer w Oslo.
5. Zachęcamy do wykupienia pakietu ”sprzęt nurkowy” u przewoźnika Norwegian co umożliwi nam zabranie dodatkowych kg przeznaczonych na sprzęt
6. Program może ulec zmianom, ze względu na nieprzewidywalne warunki klimatyczne, charakter wyjazdu będzie jednak zachowany.
7. Ceny mogą ulec niewielkim wahaniom w zależności od kursu korony norweskiej, potwierdzamy w momencie rezerwacji.

Dojazd samolotem (na życzenie rezerwujemy przeloty):
Najdogodniejsze połączenie z Lofotami oferują linie Norwegian (www.norwegian.com) oraz SAS-Wideroe (www.wideroe.no). Cena połączenia w obie strony to średnio około 1500 PLN/osobę, ale można oczywiście trafić na promocje. Pierwszy etap podróży to lot do stolicy Norwegii – Oslo (lotnisko Gardemoen). Następnie mamy 3 opcje do wyboru:
1. Lot do Bodø oraz prom z Bodø na Lofoty, a dokładnie na wyspę Moskenes. Transfer taksówką/minubusem z lotniska w Bodø na przystań promową (ok 80 Nok/os)* w jedną stronę oraz rejs z Bodø do Moskenes. Prom pływa 2 razy dziennie, a w soboty i niedziele raz dziennie, rejs trwa 3,5-4h godz. W sezonie czerwiec, lipiec, sierpień promy pływają do 6 razy dziennie. Cena: 168 Nok/os w jedną stronę (rabat 17% powyzej 12os). Zapewniamy transfer z przystani promowej w Moskenes do miejsca zakwaterowania.
2. Lot do Bodø oraz lot z Bodø do Leknes (najbliższe lotnisko na Lofotach) Z Oslo liniami SAS lecimy do Bodø, a następnie liniami Widerøe z Bodø do Leknes na Lofotach. Całość połączenia Oslo-Bodø-Lekenes można zamówić online na stronie www.wideroe.no. Zaletą tego połączenia jest niezależność od promu, który nie zawsze pasuje do naszego rozkładu lotu. Transfer z Leknes do miejsca zakwaterowania ok 50 – Nok/os (cena uzależniona jest od ilosci osób).

Dojazd samochodem:

mapka.jpgNajtańszym połączeniem pomiędzy Polską, a archipelagiem Lofotów jest dojazd własnym samochodem. Już przy 3 pasażerach koszty benzyny oraz promów są niższe na osobę niż koszty biletów lotniczych.
Najszybszy dojazd odbywa się przez Szwecję (sprawdzony już wielokrotnie). Pierwszym etapem podróży jest wieczorny prom z Gdańska do Nyneshamn (Sztokholm), gdzie dopływamy następnego dnia w południe. Aktualny rozkład i cennik znajdziecie na naszej stronie. Po dopłynięciu do Nyneshamn wjeżdzamy na drogę prowadzącą do Sztokholmu, a następnie płynnie kontynuujemy jazdę trasą E4 w kierunku północnym. Do przejechania jest około 1500km , rozpoczynając podróż w Sztokhomie. Jadąc na północ trasą E4 wzdłuż szwedzkiego wybrzeża dojeżdżamy do miejscowości Skellefteå, pomiędzy Umeå, a Luleå. Większą część drogi stanowi dupasmówka z bardzo dobrej jakości nawierzchnią. Maksymalna dozwolona prędkość na trasie to 130km/h na wyznaczonych odcinkach. Należy bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego w całej Skandynawii, mandaty kosztują tyle co tygodniowy pakiet nurkowy. W miejscowści Skelleftea skręcamy w lewo na trasę nr.95 w stronę Norwegii. Stąd do Bodø mamy jeszcze około 500km podróży przez północne, dzikie i piękne tereny. Trasa dobrej jakości, niewielki ruch, ale trzeba uważać na łosie i stada reniferów, a w nocy na mniejsze zwierzęta, jak lisy i zające łapiące stopa do Norwegii. Granica szwedzko-norweska jest prawie niezauważalna, przejeżdżamy bez zatrzymywania z pędkością 30km/h. Po około 15km docieramy do trasy E6, która prowadzi do Fauske, a następnie do Bodø. W Bodø dobre oznaczenia doprowadzą nas bezpośrednio na przystań promową, skąd już popłyniemy na Lofoty. Na promie jest telewizja, kafeteria, a co najważniejsze pokład zewnętrzny, na którym możemy powitać Lofoty. Na życzenie prześlemy rekomendowaną trasę.



Potrzebujesz pomocy? Na naszej stronie umieściliśmy kierunki, na które jest największe zainteresowanie, bo gdybyśmy umieścili listę wszystkich krajów, do których przygotowujemy wyjazdy, to byś w niej utonął :)).

Jeżeli Twojego wymarzonego nie ma na naszej liście, zadzwoń (22) 614 0000 napisz na email biuro@tanienurkowanie.pl, a przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie!