to jest oferta archiwalna

... ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy stworzyli specjalnie dla Ciebie nową, podobną ofertę. Napisz albo zadzwoń, a na pewno pomożemy!

Wyjazd grupowy na Maltę

malta_wyjazd-grupowy11

Wyjazd nurkowy na Maltę

20 – 27 września 2011

Megalityczne budowle, średniowieczne lochy i jaskinia czarodziejki Kalipso – czyż można się jeszcze dziwić, że dla niektórych Malta jest wyspą mityczną? Wąskie uliczki w małych miasteczkach brukowane kocimi łbami nie wiadomo w jaki sposób mieszczą mnóstwo normańskich katedr i barokowych pałaców. Na wsi z kolei można często spotkać najstarsze na świecie budowle postawione ręką ludzką…

Malta słynie z tego, że chętnie chwali się swoją romantyczną przeszłością, na którą składają się tak malownicze postaci, jak budowniczowie świątyń z Epoki Brązu, czy cnotliwi błędni rycerze. Z kolei Zakon Rycerzy Świętego Jana wzniósł słynny Wielki Port w La Valletta – bastion, który w czasach Średniowiecza niewiele miał sobie równych.

Archipelag Maltański składa się z trzech słonecznych wysp: Malty, Gozo i Comino (plus dwie niezamieszkane romantyczne wysepki Caminotto i Filfla) i naprawdę trudno zdecydować, która jest ładniejsza, ciekawsza, czy ma więcej do zaoferowania. Warto odwiedzić wszystkie trzy, bo każda jest inna – Malta pyszni się swoimi skarbami historii jak paw, Gozo żyje swoim własnym, spokojnym rytmem, czekając na turystów, którzy zejdą z przetartych szlaków i dotrą do mniej znanych zakątków, a Comino zaprasza wszystkich fanów sportów wodnych, aby nie tylko relaksowali się w czasie spacerów po wyspie, ale też odwiedzili piękne turkusowe morze wokół niej, wraz ze słynną Błękitną Laguną.

Nurkowanie
Malta z nurkowego punktu widzenia to doskonały wybór, zarówno dla nurków rekreacyjnych chcących podziwiać bogatą faunę i florę śródziemnomorską, jak i dla nurków technicznych, których interesuje eksploracja głęboko położonych wraków. Najciekawsze miejsca nurkowe znajdują się wokół wyspy Gozo, chociaż nawet dla tych, którzy nie zdecydują się opuścić Malty, nie zabraknie atrakcji – będą mogli np. zanurkować w porcie Valletty i zwiedzić wrak niszczyciela HMS Maori, zachowany w doskonałym stanie i będący domem ogromnej ilości ryb.
Wokół Malty występuje wielka różnorodność podwodnych formacji skalnych – kaniony, tunele, jaskinie, kominy, baseny… Jest nawet wewnętrzne morze – Inland Sea oraz bardzo spektakularny łuk – Blue Hole. Zostały one uznane za jedne z najpiękniejszych miejsc nurkowych na świecie. Wiele jaskiń wymaga specjalistycznego przygotowania i posiadania odpowiednich uprawnień nurkowych ze względu na wysoki stopień trudności eksploracji i dużą głębokość.

malta_nurkowanie3

Niezwykle bogate jest także życie podwodne – wokół Malty spotkamy kolorowe gąbki, wargacze, kałamarnice, barrakudy, ośmiornice, jeżowce, węgorze, skorpeny, strzępiele, kraby oraz wiele innych gatunków. Amatorzy podwodnej fotografii na pewno nie będą zawiedzeni. Niektóre centra nurkowe organizują regularnie karmienie ryb, co stanowi dodatkową atrakcję. Ci, który odpłyną znacznie dalej od brzegów wyspy, będą mieli szansę jedną na milion spotkania wielkiego białego rekina. Podejrzewa się, że wody wokół Malty są terenami lęgowymi tego drapieżnika, jednak trzeba mieć ogromne szczęście, by spotkać się z nim tam oko w oko, bo przeważnie pozostaje całkiem nieuchwytny.

W czasie II Wojny Światowej Malta bardzo ucierpiała z powodu zmasowanego ataku z powietrza i dlatego dziś wody wokół niej kryją mnóstwo wraków statków, łodzi podwodnych, a nawet jeden samolot. Położone są na różnych głębokościach, tak więc dostępne są zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych, technicznych nurków.

malta_nurkowanie1 malta_nurkowanie2

Warunki nurkowe na Malcie są dobre praktycznie przez cały rok, choć najlepiej odwiedzić ją w okresie od lutego do czerwca, po zakończeniu pory deszczowej występującej zimą oraz przed rozpoczęciem gorącego, śródziemnomorskiego lata. Widoczność sięga przeważnie 18-25 metrów, maksymalnie 30 metrów. Temperatura wody od maja do października wynosi około 20°C, a w zimie 15°C.

Atrakcje
Walter Scott powiedział kiedyś, że Valletta to „miasto zbudowane przez gentlemanów dla gentlemanów”. Dziś jest to urokliwe miasteczko otoczone grubymi XVI-wiecznymi murami, które odparły atak całej armii tureckiej. Wszystkie wąskie ocienione uliczki prowadzą do portu. Valletta słynie także z pięknych ogrodów. Najsłynniejsze są Barrakka Gardens, w przeszłości prywatne ogrody Joannitów, z których roztaczają się przepiękne widoki, między innymi na Wielki Port.

W Valletcie warto także zwiedzić wnętrza niektórych starych budynków, np. Pałacu Palace of the Grand Masters, będącego obecnie siedzibą Prezydenta i Parlamentu. Niewątpliwą atrakcją turystyczną jest Fort St Elmo, po którym oprowadzą nas przewodnicy przebrani za rycerzy, czasem odgrywający także sceny historycznych bitew. Hagar Qim oraz inne neolityczne świątynie na Malcie (ok. 3600 r.p.n.e.) to najstarsze znane obiekty wzniesione ręką ludzką, które nadal istnieją. Ten unikalny kompleks świątyń megalitycznych ozdobiony jest niezwykłymi rzeźbami zwierząt i idoli. Zachowały się tam również ołtarze ofiarne oraz pomieszczenia, w których zasiadała wyrocznia – a wszystko to zostało zbudowane tysiące lat przed naszą erą wyłącznie z pomocą narzędzi z obsydianu oraz dzięki geniuszowi starożytnych budowniczych. Warto tam się wybrać także ze względu na krajobrazy – widok Morza Śródziemnego oraz pobliskiej wysepki Filfla zapiera po prostu dech w piersiach i jest jednym z najpiękniejszych na całej wyspie.
Wyspa Gozo jest zupełnie odmienna niż Malta, ma swój własny niepowtarzalny charakter.  Słynie przede wszystkim z przepięknych, sielskich krajobrazów. Jest znacznie spokojniejsza, jest tam zdecydowanie mniej turystów i łatwiej można znaleźć kawałek plaży tylko dla siebie. Warto także pamiętać, że to właśnie tam znajdują się warte odwiedzenia średniowieczne zamki i prehistoryczne świątynie zbudowane wiele tysięcy lat przed naszą erą. Ciekawą opcją jest także wizyta w jaskini Kalipso położonej na klifach zatoki Ramla Bay, gdzie mityczna czarodziejka zwodziła Odysseusza.

Ramowy program wyjazdu:

Dzień 1
Spotkanie na lotnisku Okęcie w Warszawie, odprawa biletowo – bagażowa i przelot samolotem czarterowym na Maltę. Po przylocie na miejsce transfer do hotelu Canifor 3*. Reszta dnia (w zależności od godziny przylotu) do dyspozycji uczestników. Kolacja w hotelu. Nocleg.

Dzień 2 – nurkowania w rejonie Cirkewwa
Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu wyjazd na nurkowania.

Nurkowanie 1: Check dive, sprawdzenie ekwipunku. Ci, którzy czują się komfortowo, kontynuują nurkowanie do wraku MV Rozi,  35-metrowy wrak holownika, max. głębokość 35 m.

malta_nurkowanie09

Nurkowanie 2: Wrak P29, niemiecka łódź patrolowa klasy Kondor, długość 55 m, max. głębokość 35 m.  Dla tych, którzy nie mają ochoty na drugie głębokie nurkowanie pod rząd,  płytszy malowniczy nurek rafowy do THE ARCH.

malta_nurkowanie07

Po zakończeniu nurkowań powrót do hotelu. Czas na odświeżenie się przed kolacją. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 3 – nurkowania w rejonie Blue Grotto
Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu wyjazd na nurkowania.

Nurkowanie 1: Wrak Um El Faroud, tankowiec o długości 110 m, max. głębokość 36 m. Oglądamy zewnętrzną cześć wraku, w kierunku od dziobu do rufy.

malta_nurkowanie010 malta_nurkowanie011

Nurkowanie 2: Ponownie Um El Faroud, penetracja wnętrza części rufowej.  Dla tych, którzy wolą coś płytszego, drugi nurek rafowy z małą jaskinią.

Po zakończeniu nurkowań powrót do hotelu. Czas na odświeżenie się przed kolacją. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 4 – nurkowania w rejonie Valetta, opcjonalnie
Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu wyjazd na nurkowania.

W ramach pakietu, łatwiejsze nurkowania rafowe i/lub płytki wrak HMS Maori. Jest to fregata zatopiona na minie, max. głębokość 15 m (wrak mocno zniszczony, trochę przypomina naszego Wichra koło Helu):

malta_nurkowanie08

Dzień relaksu, ale dla chętnych z odpowiednimi uprawnieniami, za dodatkową opłatą, baza może zorganizować nurkowania na głębszych wrakach. W 2009 odwiedziliśmy z łodzi wrak Imperial Eagle, prom wożący kiedyś pasażerów z Malty na Gozo. Max. głębokość 42 m. Obok wielka statua Chrystusa!

malta_nurkowanie06 malta_nurkowanie01

Po zakończeniu nurkowań powrót do hotelu. Czas na odświeżenie się przed kolacją. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 5 – Comino
Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu wyjazd na nurkowania – wycieczka łodzią na wyspę Comino i groty wokół niej.

Nurkowanie 1: Comino Lighthouse, podwodna grota typu „kij hokejowy”, wlot do pionowego tunelu na ok. 10 m, wypłynięcie na 25 m przez boczną odnogę, powrót do miejsca startu wokół masywu skalnego, w którym wydrążony jest tunel. Po nurkowaniu wizyta na plaży w Blue Lagoon.

malta_nurkowanie03 malta_nurkowanie02

Nurkowanie 2: Comino Caves, rozgałęziony system płytkich jaskiń, tuneli i łuków skalnych, maksymalna głębokość 15 m, bardzo piękne nurkowanie!

Po zakończeniu nurkowań powrót do hotelu. Czas na odświeżenie się przed kolacją. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 6 – Gozo
Śniadanie w hotelu (lub śniadanie w formie suchego prowiantu, do zabrania ze sobą na prom). Wczesny wyjazd z bazy, o 06:45. O 07:30 przeprawa promem na Gozo.

Nurkowanie 1: Pierwsze nurkowanie w Crystal Cave i The Blue Hole, dwie piękne groty skalne odległe o kilkadziesiąt metrów jedna od drugiej.

malta_nurkowanie05 malta_nurkowanie04

Nurkowanie 2: Inland Sea, zanurzamy się  w słonym jeziorku w środku wyspy i długim tunelem wypływamy na otwarte morze (ponad 100 m!), początek tunelu na głębokości 3 m, wylot na 23 m w środku pionowej skalnej ściany.

Po zakończeniu nurkowań powrót do hotelu. Czas na odświeżenie się przed kolacją. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 7
Śniadanie i kolacja w hotelu. Dzień wolny na plażowanie lub zwiedzanie wyspy na własną rękę.

Dzień 8
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Transfer na lotnisko i przelot do Warszawy. Po przylocie na miejsce pożegnanie i koniec imprezy.

Cena: 2100 PLN/osoba

W cenie:
– przelot na trasie Warszawa – Malta – Warszawa
– zakwaterowanie w pokoju dwuosobowym
– wyżywienie 2 razy dziennie (śniadania i obiadokolacje w formie bufetu)
– transfer lotnisko – hotel – lotnisko
– opieka instruktora (instruktor leci razem z grupą)
– ubezpieczenie turystyczne.

Dodatkowe opłaty:
– pakiet nurkowy opisany w programie (10 nurkowań – butle, balast, przewodnik, wycieczka promem na Gozo i wynajętą łodzią na Comino, niezbędne transfery) – 325 EUR/osoba
– ubezpieczenie nurkowe
– inne osobiste wydatki
– wycieczki fakultatywne

Proponowane zakwaterowanie:

Hotel Canifor 3* (kategoria maltańska 4*)
http://www.canifor.com/top_menu/CaniforHotel/tabid/1399/Default.aspx

Hotel położony w spokojnej okolicy, do skalisto-żwirowej plaży ok. 200 m, do centrum z barami, sklepami i restauracjami ok. 400 m. Przystanek autobusowy oddalony o ok. 50 m.

Hotel oferuje 170 pokoi na 6 piętrach. Klimatyzowany hol powitalny z recepcją, winda, sala TV, kącik internetowy (za opłatą), 2 klimatyzowane restauracje, 2 bary, kawiarnia. Na zewnątrz basen ze słodką wodą, taras słoneczny, bar przy basenie. Leżaki, materace i parasole przy basenie bez opłaty. Ręczniki kąpielowe za opłatą.

Wyżywienie 2 razy dziennie – śniadania i obiadokolacje w formie bufetu.

Dla dzieci oddzielny brodzik, łóżeczko dla dziecka do lat 2 bez opłaty.

Pokoje dwuosobowe z balkonem, wyposażone w telefon, klimatyzację, lodówkę (za opłatą), TV-Sat, sejf (za opłatą), wannę, WC, suszarkę.

W hotelu 3 razy w tygodniu muzyka na żywo. Możliwość rozrywki w centrum miejscowości. Sport: mała siłownia, whirlpool, kryty basen. Za opłatą: bilard, sauna.

Zainteresowała Cię ta oferta?

zadzwoń 22 614 0000

napisz nurkowanie@victoriatravel.pl

Tagi: ,