to jest oferta archiwalna

... ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy stworzyli specjalnie dla Ciebie nową, podobną ofertę. Napisz albo zadzwoń, a na pewno pomożemy!

Sipadan, Kuala Lumpur, Singapur, Melaka, dżungla!

sipadan40.jpgZapraszamy na kolejną wyprawę nurkową na Sipadan. 6 dni nurkowych, z których 3 spędzimy na Sipadanie, a 3 w innych miejscach, takich jak Mabul i Kapalai.

UWAGA! Na tym wyjeździe gwarantujemy nurkowanie na Sipadanie! W naszym programie dokładnie wiecie, ile dni i kiedy nurkujemy na Sipadanie, a kiedy w innych miejscach.

Proponowany program na listopad 2010 i listopad 2011:

Termin: początek listopada. W czasie pobytu wykorzystać można 2 tzw. „długie weekendy” 1 i 11. listopada. Powrót w piątek pozwoli na odpoczynek po urlopie i przestawienie się do nowej strefy czasowej (w listopadzie różnica czasu pomiędzy Polską a Borneo wynosi 7 godzin).

W cenie pakietu: 1 nocleg w pokoju dwuosobowym w KL w centrum miasta (hotel 3*), pakiet 6 dni nurkowych = 18 nurkowań, z czego gwarantowane 3 dni (9 nurkowań) na wyspie Sipadan. Pozostałe 3 dni w miejscach lokalnych (np. Mabul). W cenie nurkowań jest 12 l butla z powietrzem i balast oraz opieka polskiego przewodnika  lub dwóch (wtedy jeden lokalny). 7 noclegów w pensjonacie w Sempornie, pokój dwuosoobowy z łazienką i AC. Wyżywienie wymienione w programie: S-śniadanie, L-lunch, K-kolacja.
1 dodatkowy nocleg w KL przed wyjazdem do dżungli, 2 noclegi w domkach o podstawowym standardzie w siedzibie parku narodowego Taman Negara, wycieczki: nocny spacer po dżungli (wymagane własne latarki lub do wypożyczenia za opłatą), nocna wizyta w punkcie obserawowania zwierząt, przejście po wiszących mostach, spływ łodzią po rwącej rzece, wyprawa do wioski Orang Asli.

W cenie nie ma: przelotów do KL i na Borneo, ok. 4000 zł (ok. 3200 międzynarodowy i ok. 800 lokalne).
Taksówek i transferów (będą zależeć od ilości osób, im więcej, tym taniej, grupa składa się na miejscu), orientacyjne kwoty poniżej. Wyżywienia innego niż wymienione, napojów gazowanych i alkoholu, wypożyczenia sprzętu nurkowego.

Orientacyjne koszty do pokrycia na miejscu w gotówce:
Przejazdy ok. 200 zł. Wejściówki na Sipadan: 120 zł, obowiązkowy przewodnik + wejściówki do dżungli ok. 300 zł. Razem koszty oprócz przelotów: ok. 640 zł.

[

Dzień 1

30-paź- So

Wylot do Kuala Lumpur z Polski

Dzień 2

31-paź-10 N

Przylot do Kuala Lumpur. Nocleg.

Dzień 3

01-lis-10 Pn

Dzień kondycyjny, dla chętnych zwiedzanie KL, po południu przelot na Borneo

S/K

Dzień 4

02-lis-10 Wt

Nurkowanie lokalne. 3 nurkowania.

S/L/K

Dzień 5

03-lis-10 Śr

Nurkowanie lokalne. 3 nurkowania.

S/L/K

Dzień 6

04-lis-10 Cz

Nurkowanie Sipadan. 3 nurkowania.

S/L/K

Dzień 7

05-lis-10 Pt

Nurkowanie Sipadan. 3 nurkowania.

S/L/K

Dzień 8

06-lis-10 So

Nurkowanie Sipadan. 3 nurkowania.

S/L/K

Dzień 9

07-lis-10 N

Nurkowanie lokalne. 3 nurkowania.

S/L/K

Dzień 10

08-lis-10 Pn

Po południu przelot do KL, nocleg w KL.

S

Dzień 11

09-lis-10 Wt

Przejazd do dżungli Taman Negara. Zakwaterowanie w domkach w dżungli.

S/L/K

Dzień 12

10-lis-10 Śr

Pobyt w Taman Negara.

S/L/K

Dzień 13

11-lis-10 Cz

Powrót z Taman Negara do KL, wylot do Polski późnych godzinach wieczornych.

S/L

Dzień 14

12-lis-10 Pt

Przylot do Polski


 

Program lądowy obejmuje tym razem pobyt w 3, należących do najciekawszych, miastach Azji Południowo Wschodniej: kolonialnej i klimatycznej Melaki, wielokulturowego Kuala Lumpur oraz nowoczesnego Singapuru. Polski przewodnik zaproponuje Wam trasę zwiedzania i pokaże Wam najciekawsze miejsca, opowiadając przy tym mnóstwo ciekawych historii.


Zakwaterowanie: podczas dni nurkowych: mały hotelik w miasteczku portowym, pokoje dwuosobowe, z AC i łazienką. W miastach na trasie zwiedzania: hotele 3*, wybrane pod kątem lokalizacji i zachowania azjatyckiego stylu. Wielokrotnie sprawdzone przez nas i naszych klientów.


Wyżywienie: podczas dni nurkowych: śniadanie, lunch, kolacja. W pozostałe dni śniadanie w hotelu. Jedzenie w Azji jest tanie i urozmaicone. Lokalny posiłek można zjeść już za równowartość kilku złotych. Podczas zwiedzania zaprowadzimy Was do miejsc, gdzie warto zjeść ciekawy posiłek.


Transfery: wszystkie przeloty i przejazdy są wyłączone z ceny pakietu. W miastach korzystamy z takiej formy przemieszczania się, jaka będzie akurat najwygodniejsza: taksówki, metro, autobus miejski. Składamy się na przejazdy ad hoc, co daje nam swobodę poruszania się i nie podnosi kosztów wyjazdu o wynajętego wcześniej i opłaconego busa.


Orientacyjne ceny przejazdów i przelotów na osobę: Przelot Polska – Kuala Lumpur: ok. 3200 zł;  lot KL – Tawau – KL: ok. 600 zł; Lot KL-Singapur-KL – ok. 300 zł.

Wiza. Polacy otrzymują bezpłatną pieczątkę wjazdową 30 dniową na lotnisku, nie ma opłat wylotowych
Warto wziąć ze sobą wygodne buty do chodzenia. Sandały, klapki są wystarczające na większość wycieczek. W Cameron Highalnds przyda się polar. Wybierając się do dżungli prosimy o kontakt w celu uzyskania szczegółowych porad.

Nurkowanie na Sipadanie
Sipadan jest jest tym z kilku miejsc na świecie, które każdy nurek chce odwiedzić. Nurkowisko odkryte przez Jacques a Cousteau jest dziś mekką nurków z całego świata. Wyspa położona na morzu Celebes u wschodnich wybrzeży Malezyjskiej części Borneo w prowincji Sabah wyrasta z dna położonego na głębokości 600-900m. Małą odległość do morskich głębin z zimną wodą powoduje że spotykamy tu bardzo dużo rekinów white tip i innych gatunków potrzebujących zimnej wody. Rekiny rafowe białopłetwe (white tip)spotykamy na Sipadanie niemal wszędzie. Pamiętam nurkowanie, na którym liczyłem spotykane ryby do 90 sztuki włącznie… Taka ilość oznacza, że w każdej chwili nurkowania, patrząc w dowolną stronę, zawsze widzimy co najmniej jednego rekina. Na Sipadanie spotykamy też żółwie – tych jest co najmniej dwa razy więcej niż rekinów Laughing Ławice barrakud układające się w charakterystyczny pierścień, a także ławice bumphead parrotfishy i plataksów są widziane na każdym wyjeździe. Pojedyncze ogromne ostroboki, graniki, a czasami rekiny młoty, rekiny wielorybie, rekiny szare i inne duże rekiny dopełniają rybnego krajobrazu.

Sipadan mieści się w absolutnych czołówkach wszelkich rankingów nurkowisk, deklasując tak legendarne miejsca jak Galapagos, czy Australię. Jest to miejsce, które odwiedzenie musicie zaplanować w swoim kalendarzu podróży.

Wszystkie nurkowania są przy ścianach. Niektóre z nich mają wyraźne półki, przepływy i rozpadliny, tak więc miejscami mamy pod sobą niewielkie płaskie przestrzenie a nie tylko otchłań. Większość nurkowisk ma także minimalnie pochylone plateau na głębokości od zera do kilku metrów, doskonale nadające się na przystanek bezpieczeństwa dla nurków, oraz na snorkeling s-klasy. Sipadan porośnięty jest zdrowymi, pięknymi koralami, które urzekają zwłaszcza na Hanging Garden i po całej wschodniej stronie.

sipadan-mapka.jpg Najlepsze miejsca:

Barracuda Point – To bez wątpienia najlepsze nurkowisko Sipadanu. Wychodzący głęboko w morze podwodny cypel jest zwykle dotykany prądami morskimi przynoszącymi tutaj ławice ryb. Nieprawdopodobna ilość ryb od tych małych po podążające za nimi tuńczyki, barakudy a w końcu rekiny zaskakuje nawet tych nurków, którzy już wiele widzieli w podwodnym świecie.

Jaskinia Turtle Tomb – Nurkowanie w tym miejscu jest zarezerwowane tylko dla doświadczonych nurków. Jaskinia nie jest głęboka, wejście znajduje się niewiele poniżej 20 metra, a większość nurkowania odbywa się nie głębiej niż na 8 metrach. Niebezpieczeństwa wiążą się z liniową odległością od wejść. Jaskinia ma kilka rozgałęzionych korytarzy i kilka komór. Niektóre z nich są oddalone wieleset metrów od wejścia. Duże komnaty, w których jeśli zawiśniemy pośrodku w toni to nie widzimy ścian w świetle latarki, wąskie pasaże, tunele na różnych głębokościach ścian powodują że nurkując w tym miejscu rozumiemy doskonale znaczenie Turtle Tomb – krypta żółwi. Jaskinia kryje w sobie niejeden szkielet żółwia, marlina, delfina, które albo zabłądziły tutaj i utonęły albo świadomie wybrały to magiczne miejsce na swoje ostatnie zanurzenie. W jaskini możliwe jest nurkowanie w sprzęcie rekreacyjnym, doświadczony przewodnik zawsze zabiera ze sobą 2-3 osobową grupę i dodatkową butlę – stage, z automatami oddechowymi.

South Tip – To najbardziej wysunięte w stronę otwartego morza nurkowisko jest miejsce gdzie można zobaczyć coś niezwykłego. Dociera tu mniej nurków niż w bliższe pomostowi miejsca. W głębszych partiach (dno dochodzi do 900 m), pomiędzy 18 a 50 metrem, jest łagodnie opadający skalisty stok, a w płyszej części, od 18 do 3 metra jest rafa.

W głębokiej wodzie warto wypatrywać w toń, zdarza się tu widywać rekiny młoty, rekiny thresher, wielorybie i inne rzadkie okazy. W płytszej części na ok 18 metrach znajduje się niewielkie plateau, gęsto obłożone odpoczywającymi white tip’ami. Dobrze jest kończyć nurkowanie płynąc od plateau dokładnie na wschód na płaskie rejony bardzo płytkiej wody. Tutaj na nie więcej niż 10 metrach chętnie spędzamy czas, zużywając ostatnie atmosfery powietrza, wśród setek małych i dużych żółwi zielonych.


Cele nurkowań: Niezwykła ilość żółwi i rekinów white tip

Głębokości: rekreacyjne i techniczne
Widoczność: 15 – 30+m
Ilość nurkowisk: 12
Średni koszt zanurzenia: 80 $
Sezon: kwiecień – listopad
Dojazd: Lot z Kuala Lumpur na Borneo
Odległości: Motorówką z Borneo na Sipadan do 60′
Uwagi: Nurkowanie w jaskini Turtle Tomb wykracza znacznie poza limity nurkowań rekreacyjnych z racji odległości do wejścia

Organizacja nurkowań na Sipadanie

Na Sipadanie nie można nocować, od kilku lat stacjonuje tu wyłącznie garnizon wojska zapewniając niejako przy okazji brak kłusowników. Przepisy limitujące ilość nurków stają się z roku na rok coraz bardziej restrykcyjne. W roku 2008 wpuszczano na Sipadan 120 nurków dziennie, a ilość osób nienurkujących nie była limitowana. W roku 2009 limit został zmniejszony do w sumie 80 nurków i nie-nurków dziennie. To powoduje, że nurkowanie na Sipadanie nie jest dostępne dla wszystkich. Ceny nurkowań są bardzo wysokie, a imienne wejściówki kończą się zwykle na pół roku przed terminem nurkowania. Większość baz nurkowych sprzedaje nurkowania na Sipadanie wyłącznie w pakietach zawierających np 3 dni nurkowe na Sipadanie i 2 dni tzw nurkowań lokalnych. Niektóre resorty oferują tzw. “nielimitowane nurkowanie na Sipadanie” okazuje się że nurkowanie i owszem jest nielimitowane ale nie na Sipadanie lecz “w rejonie Sipadanu” a nurkowaniu na samej wyspie Sipadan w ogóle nie ma mowy.

Nurkowanie na Sipadanie prowadzone jest praktycznie wyłącznie z motorówek, które dopływają z kontynentalnego Borneo lub hoteli na wyspach Mabul, Kapalai i innych. Minimalne różnice odległości i standardu łodzi mają stosunkowo duże odbicie w różnicy ceny. Wszystkie łodzie dopływają do pomostu Parku Narodowego Sipadan, gdzie następuje sprawdzenie wejściówek i rejestracja nurków. Następnie udajemy się na nurkowiska, odległe maksymalnie kilka minut od pomostu. Po każdym nurkowaniu wracamy na brzeg, są tutaj zacienione prymitywne stoły gdzie można zjeść przywieziony ze sobą lunch, skorzystać z toalety, a także wziąć prysznic.

Sipadan – sezon nurkowy

Nurkowanie na Sipadanie jest możliwe przez cały rok. Czynnikiem limitującym możliwość nurkowania jest wiatr, budujący szybko fale na otwartym morzu i wzdłuż wyspy Sipadan nie posiadającej osłoniętych zatok. Najlepsza pogoda jest tu w okresie od maja do listopada, najgorsza od grudnia do marca. Nurkowiska nie są osłonięte od wiatru ani fal, jeśli wieje warunki nurkowań mogą być ciężkie. Temperatura wody przez cały rok waha się między 26 a 30 stopni. Koniec pory suchej, czyli okres wrzesień – listopad są czasem najlepszej widoczności, która jednak rzadko przekracza tutaj 30 metrów. Okresy silnych deszczy skutkują na całym Borneo zieloną wodą, będącą efektem niekontrolowanego rozwoju alg wskutek spływania nawozów sztucznych do morza. Borneo jest nie tyko największa wyspą świata, ale także jedną z największych plantacji rolniczych.

Sipadan jest jest tym z kilku miejsc na świecie, które każdy nurek chce odwiedzić. Nurkowisko odkryte przez Jacques a Cousteau jest dziś mekką nurków z całego świata. Wyspa położona na morzu Celebes u wschodnich wybrzeży Malezyjskiej części Borneo w prowincji Sabah wyrasta z dna położonego na głębokości 600-900m. Małą odległość do morskich głębin z zimną wodą powoduje że spotykamy tu bardzo dużo rekinów white tip i innych gatunków potrzebujących zimnej wody. Rekiny rafowe białopłetwe (white tip)spotykamy na Sipadanie niemal wszędzie. Pamiętam nurkowanie, na którym liczyłem spotykane ryby do 90 sztuki włącznie… Taka ilość oznacza, że w każdej chwili nurkowania, patrząc w dowolną stronę, zawsze widzimy co najmniej jednego rekina. Na Sipadanie spotykamy też żółwie – tych jest co najmniej dwa razy więcej niż rekinów Laughing Ławice barrakud układające się w charakterystyczny pierścień widoczny na zdjęciu obok, a także ławice bumphead parrotfishy i plataksów są widziane na każdym wyjeździe. Pojedyncze ogromne ostroboki, graniki, a czasami rekiny młoty, rekiny wielorybie, rekiny szare i inne duże rekiny dopełniają rybnego krajobrazu.

Sipadan mieści się w absolutnych czołówkach wszelkich rankingów nurkowisk, deklasując tak legendarne miejsca jak Galapagos, czy Australię. Jest to miejsce, które odwiedzenie musicie zaplanować w swoim kalendarzu podróży.

Wszystkie nurkowania są przy ścianach. Niektóre z nich mają wyraźne półki, przepływy i rozpadliny, tak więc miejscami mamy pod sobą niewielkie płaskie przestrzenie a nie tylko otchłań. Większość nurkowisk ma także minimalnie pochylone plateau na głębokości od zera do kilku metrów, doskonale nadające się na przystanek bezpieczeństwa dla nurków, oraz na snorkeling s-klasy. Sipadan porośnięty jest zdrowymi, pięknymi koralami, które urzekają zwłaszcza na Hanging Garden i po całej wschodniej stronie.

Nurkowanie na Sipadanie to nurkowanie z rekinami i żółwiami, jakiego nie ma gdzie indziej na świecie.

Cele nurkowań: Niezwykła ilość żółwi i rekinów white tip
Głębokości: rekreacyjne i techniczne
Widoczność: 15 – 30+m
Ilość nurkowisk: 12
Średni koszt zanurzenia: 80 $
Sezon: kwiecień – listopad
Dojazd: Lot z Kuala Lumpur na Borneo
Odległości: Motorowką z Borneo na Sipadan do 60′
Uwagi: Nurkowanie w jaskini Turtle Tomb wykracza znacznie poza limity nurkowań rekreacyjnych z racji odległości do wejścia

NA LĄDZIE ZOBACZYMY:

Stare miasto Melaki jest małą enklawą, w której zatrzymał się czas. Najstarszy chyba kościół św. Pawła powstał ok. 1650 roku pod panowaniem portugalskim. Późniejsze zmiany panujących wprowadziły kulturę anglosaską i inne religie chrześcijańskie. Mamy więc do zobaczenia kościoły katolickie, protestanckie, prawosławne. Warto również zobaczyć Chinatown, gdzie oprócz zabytków, sklepiki kuszą ciekawymi pamiątkami. Idąc dalej, za wzgórzem św Pawła, warto dojść do portugalskiej dzielnicy, gdzie w weekendowy wieczór można posłuchać latynoskich rytmów granych na żywo. To nie jest dziwne obserwując twarze tubylców – mieszane chińsko – latynoskie wyraźnie wyróżniają się w tym unikalnym miejscu. Podróż z Kuala Lumpur, najlepiej autobusem nieco ponad 2 godziny, cena ok 20 zł


W Kuala Lumpur warto zobaczymy:
Dzielnica kolonialna. Merdeka Square – Plac Niepodległości i Pałac Sułtana Ismaila. Najwygodniej dojść piechotą ze stacji metra Pasar Seni lub z China Town. Masjid Jamek – Piątkowy Meczet. Pasa r Seni – Bazar Ludowy zaprasza na zakupy rękodzieła i pamiątek.
Little India – warto znaleźć pół godziny na spacer. Złoto jest tanie i wspaniale wykonane, dziesiątki małych restauracyjek zapraszają na kurczaka tandoori, placki roti i inne pachnące korzeniami hinduskie specjały.
China Town – Wiele chińskich knajpek (im tańsze tym lepsze) oferuje doskonałe zupy, makarony i ryże z wszystkim, co można i czego nie można sobie wyobrazić.
Golden Triangle – centrum biznesu i wieżowców. Napewno trzeba zobaczyć wieże Petronas oraz Menara.
Batu Caves – Buddyjska świątynia w dużych pieczarach jest ciekawa. Dojazd autobusem z ChinaTown zajmuje niecałą godzinę.
Lake Gardens – duże, zielone tereny w centrum miasta zapraszają do Parku Orchidei, Parku Motyli, Planetarium oraz dużego Parku Ptaków. Ten ostatni jest bardzo ciekawy, wiele ptaków lata swobodnie na dużej powierzchni pod siatkami rozpiętymi na wysokich słupach. Ptaki są oswojone i chętnie pozują do zdjęć.
Meczety – dziesiątki meczetów zachwycają kształtami i kolorami. Na przemian: surowością, ogromem i unikalnym kunsztem ornamentów.


Bardzo nowoczesny, a jednocześnie pełen zabytków Singapur,jest doskonałym miejscem na zakupy elektroniki albo nocną zabawę. Wszystko poza elektroniką jest drogie, porównując do takich krajów jak Tajlandia czy Malezja. Warto pospacerować po China Town i Little India. Dobrym pomysłem jest rejs łodzią i zwiedzanie dzielnicy kolonialnej i centrum z rzeki – koszt ok 70zł, lub wykupienie dziennego biletu jednej z firm autobusowych specjalizujących się w trasach turystycznych. Polecam przejazd metrem a następnie kolejką linową na wyspę Sentosa, gdzie z wieży widokowej Carlsberg, można podziwiać widok na Singapur, pływać z Dugongami w Podwodnym Świecie, zjechać na sankach po igelitowej trasie slalomowej wprost na sztuczną plażę (oczywiście nic za darmo). Ogród botaniczny jest bardzo ciekawy i duży. Stanowi ciekawą alternatywę dla wycieczki do dżungli, jeśli wolimy wersję soft, a chcemy zobaczyć las deszczowy. Ulice Orchard i Scotts kuszą setkami dużych domów handlowych (Takashi Maya) specjalizowanych i ogólnych, tych z elektroniką i sprzętem Foto (IT Funan, Colemann, Far East Plaza) i tych gdzie tylko Dior, Gucci i inni (DFS Galleria).

 


Taman Negara – najstarsza dżungla świata

Taman Negara jest najstarszym lasem tropikalnym na świecie – ma ponad 100 mln lat. Ten niezwykły ekosystem przetrwał, gdyż zlodowacenie ominęło Malezję. Proponujemy spędzenie dwóch nocy w środku dżungli – wycieczkę z plecakami po płaskiej ścieżce, poprzedzoną przeprawą długorufową łodzią w górę rzeki. Po drodze przejdziemy po wiszących mostach w koronach drzew (canopy walk), odwiedzimy wioskę plemienia Aborygenów (Orange Asli), gdzie nauczymy się techniki rozpalania ognia i używania tradycyjnej broni. Wędrówka przez las deszczowy jest męcząca mimo, że dziennie pokonujemy nie więcej niż 10km. Temperatura, wilgotność, przeszkody, pijawki i konieczność dźwigania plecaka dają się we znaki. Jedna noc spędzona w jaskini, a kolejna w kryjówce do obserwacji zwierząt lub w wiosce aborygenów dają niezwykłe doznania akustyczne. Odgłosy dżungli nocą pozostawiają niezapomniane wrażenia. Jeśli będziemy mieć dużo szczęścia zobaczymy zwierzęta, ale nie jest to pewne. Jednak już samo przygotowywanie posiłków w prymitywnych warunkach, pokonywanie przeszkód na szlaku czy picie wody wprost z lian pozostawi silne wrażenia. Koszty dodatkowe które należy zaplanować w czasie tej wycieczki nie wliczone w cenę pakietu – transfer do siedziby Parku ok 100 zł z Kuala Lumpur + koszty opłaty za wstęp do parku narodowego i przewodnika ok 200 zł od osoby.

Dodatkowe informacje

INFORMACJE o Malezji
Malezja jest krajem wielkości Polski – 329 tys km kwadratowych powierzchni zamieszkuje 24 miliony mieszkańców – przede wszystkim liberalsepilok03ni muzułmanie. Kraj jest spokojny i bezpieczny, zdarzają się drobne kradzieże na ulicach i w hotelach. Nie spotkaliśmy się nigdy z agresją mieszkańców. Naród jest pracowity i dość dobrze zorganizowany, bez jakichkolwiek uprzedzeń. Językiem urzędowym jest Bahasa Malaysia, aczkolwiek absolutna większość społeczeństwa komunikuje się po angielsku, a znaczna część mówi biegle w tym języku. Walutą Malezji jest Ringgit, (1 USD = ok 3,5RM) wymienialny powszechnie w krajach Azji. Bankomaty i kantory są dostępne w części kontynentalnej a w ograniczonej ilości na Borneo. Kursy wymiany w kantorach na Borneo są wyraźnie gorsze (różnica o ok. 10%) Karty kredytowe są akceptowane w dużych sklepach i dużych hotelach. Alkohol jest drogi, aczkolwiek powszechnie dostępny. Publiczne okazywanie jakiejkolwiek czułości o podtekście seksualnym, np. trzymanie się za ręce lub całowanie w miejscu publicznym jest przestępstwem. Skąpy strój plażowy w miejscach publicznych i ofensywne zachowanie są społecznie nieakceptowalne. W kontynentalnej Malezji i na Borneo jest ta sama strefa czasowa GMT+8. Kuala Lumpur z milionem mieszkańców ma dwa terminale lotnicze (znacznie oddalone od miasta), doskonały wybór hoteli i europejskiej klasy zabezpieczenie medyczne. Wjazd do Malezji dla Polaków odbywa się na podstawie bezpłatnego stempla w paszporcie uprawniającego do przebywania na terenie Malezji przez maksymalnie 90 dni. W mniejszych miastach lotniska i hotele są wciąż doskonałe, ale serwis medyczny jest znacznie gorszy. Borneo jest “Malezją B”, jeśli chodzi o zabezpieczenie medyczne i wszystko co nie jest bezpośrednio związane z turystyką, a raczej tym co nie jest widoczne na pierwszy rzut oka dla turysty. Jednakże porównując Borneo malezyjskie do indonezyjskiego możemy czuć się jak w Europie. Planując wyprawy do dżungli czytaj nasz poradnik turysty w tropikach. Na lądzie szczególnie polecanymi miejscami przez Lonely Planet, National Geographic i nas samych są na kontynencie: trekking przez najstarszą dżungle świata Taman Negara, wyżyny Cameron Highlands i kolonialna stara Melaka; Na Borneo – trekking na ponad 4 tys.m npm na Mount Kinabalu, jaskinie Gunung Mulu, park orangutanów w Sandakan. Warto rozważyć połączenie wakacji w Malezji z zobaczeniem Angkor Wat w Kambodży, Phuket, Bangkoku, Singapuru a także Północnej Sumatry.

Zalecane doświadczenie nurkowe: Stopień AOWD lub równorzędny, wcześniejsze doświadczenie w nurkowaniu w silnych prądach. Osoby o mniejszym doświadczeniu prosimy zaznaczenie tego faktu w korespondencji z nami
Warunki pod wodą.
Spodziewana widoczność: 15-30 metrów, temperatura 26- 28 stopni, Zalecamy długą 3mm piankę i ewentualnie kaptur. Nurkowanie w jaskini jest dostępne tylko dla zaawansowanych nurków, którzy akceptują ryzyko pływania w przestrzeni zamkniętej
Pełny sprzęt nurkowy jest dostępny do wypożyczenia po wcześniejszej rezerwacji. Dostępne są butle 12 i 15l o zaworach INT. Przejściówki DIN/INT dostępne na miejscu tylko po wcześniejszej rezerwacji. Jeśli bierzecie swoje automaty zalecamy zabranie własnych przejściówek
Prąd elektryczny – 220V, gniazdka standardu angielskiego
Ubezpieczenie podróżne i nurkowe jest zalecane dla wszystkich uczestników wyjazdu. Komora dekompresyjna jest dostępna na wyspie Mabul
Wiza. Polacy otrzymują bezpłatną pieczątkę wjazdową 30 dniową na lotnisku, nie ma opłat wylotowych
Warto wziąć ze sobą wygodne buty do chodzenia. Sandały, klapki są wystarczające na większość wycieczek

Zainteresowała Cię ta oferta?

zadzwoń 22 614 0000

napisz nurkowanie@victoriatravel.pl

Tagi: , , , , , , ,