to jest oferta archiwalna

... ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy stworzyli specjalnie dla Ciebie nową, podobną ofertę. Napisz albo zadzwoń, a na pewno pomożemy!

Kuba 10-24.11.2013

 

cos

„…Poranek był ciepły i obiecujący. Znowu odniosłam wrażenie, że odkryłam następne dwa światy kubańskiej natury. Jeden obowiązujący za dnia – galopującego komunizmu ze wszystkimi jego paradoksami i uciążliwościami; drugi – rozpoczynający się nocą, kiedy na wyspie króluje radosne szaleństwo kubańskiej muzyki, tańca i śpiewu. Tak jakby dzienna Kuba była żywym pomnikiem Fidela Castro, a nocna – wcieleniem legendarnego Buena Vista Social Club…”

Beata Pawlikowska „Blondynka na Kubie”

„Człowiek ogląda albumy, filmy, słucha na okrągło muzyki z Buena Vista Social Club, która podbiła Amerykę i Europę, ale nie ma o niczym pojęcia, dopóki nie dotknie ziemi, nie poczuje zapachu powietrza, nie zobaczy…”
Artur Domosławski „Gorączka Latynoamerykańska”

Zapraszamy na jedną z najbardziej gorących i fascynujących wysp na świecie. Nie na darmo o Kubie mówi sie, że jest „wyspą jak wulkan gorącą”.
Wyprawę zaczniemy od zwiedzania samego serca Kuby – Hawany: wędrówka szlakiem Hemingwaya, Capitol, Havana Vieja, fabryka rumu, nocne wyjścia na mojito lub cuba libre… Następnie udamy się na Bagna Zapata z fermą krokodyli oraz do Trinidadu – miasteczka, wpisanego na światową listę UNESCO, do tego czeka nas wizyta w fabryce cygar oraz wycieczka do najpiękniejszej, zielonej doliny Vińales w Pinar del Rio… Ukoronowaniem wyjazdu będzie pobyt w Maria la Gorda, gdzie spędzimy niepowtarzalne chwile nurkując w Morzu Karaibskim!!!

Na wyjazd zaprasza Marcin „Zaleś” Zalewski

Plan wyprawy:

Dzień 1 10.11 Wylot z Warszawy wcześnie rano (przez miasto europejskie, najprawdopodobniej Paryż) na Kubę (Hawana). Zakwaterowanie w hotelu 4*. Kolacja powitalna.
Dzień 2 11.11 Śniadanie. Całodniowe zwiedzanie Starej i Nowej części Hawany, w tym fabryki rumu. Kolacja w hotelu. Wolny wieczór – proponowane wspólne wyjście w celu skosztowania Cuba Libre lub Mojito ze słynnego rumu „Havana Club”.
Dzień 3 12.11 Po śniadaniu obejrzymy Bagna Zapata i fermę krokodyli oraz wioskę indiańską Guama. Następnie przejedziemy nadmorską trasą do Cienfuegos i na nocleg w Trynidadzie. Kolacja.
Dzień 4 13.11 Po śniadaniu zwiedzaniu Trynidadu – skansenu kolonializmu (brukowane kostką ulice, pałace z kutymi balustradami, kolumnady i dorożki), miasteczka słynącego ze wspaniałego zespołu architektonicznego, wpisanego na światową listę UNESCO. Nocleg i kolacja w Cayo Santa Maria w hotelu 5* Melia Las Dunas z opcją all inclusive i bezpośrednim dostępem do morza. Wolne popołudnie na plaży.
Dzień 5 14.11 Dzień wolny, plażowanie, możliwość skorzystania z infrastruktury hotelu (basen, plaża, sporty wodne). Opcjonalny rejs katamaranem, snorkeling, degustacja langusty.
Dzień 6 15.11 Po śniadaniu wyjazd w kierunku Hawany przez miasteczka Remedios, Santa Clara – zakwaterowanie w hotelu w Hawanie. Przejazd starymi amerykańskimi samochodami do Castillo Morra Cabañas, który zamykał bramy portu Hawany – pokaz historycznego wystrzału z armat. Kolacja.
Dzień 7 16.11 Po śniadaniu przejazd do najpiękniejszej doliny Kuby: Vińales – czerwona ziemia, gigantyczne, porośnięte tropikalną zielenią wapienne ostańce (Mogotes) wydrążone przez podziemne wody. Zobaczymy olbrzymie malowidło Leovigilda Gonzaleza na wapiennej ścianie, zwiedzimy indiańskie jaskinie, przepłyniemy łodzią po podziemnej rzece. Po drodze zwiedzimy fabrykę cygar. Po południu wyruszamy do Maria La Gorda, gdzie spędzimy kolejne dni i oddamy się urokom nurkowania, a niektórzy – plażowania. Kolacja.
Dzień 8 – 12 17.11-21.11 12 nurkowań. Śniadanie, lunch, kolacja. Zakwaterowanie w Maria La Gorda.
Dzień 13 22.11 Po śniadaniu wyjazd do Hawany – zakwaterowanie w hotelu 4*. Czas wolny na zakupy. Kolacja pożegnalna w lokalnej restauracji (opcjonalne wyjście do słynnego kabaretu Tropicana)
Dzień 14 23.11 Śniadanie, czas wolny. Przejazd do miasteczka Cojimar do domu Hemingwaya a następnie na lotnisko. Wylot do Polski wieczorem.
Dzień 15 24.11 Przylot do Polski

 

Cena wyprawy

2950 usd + przelot ok. 3800-4000pln (cena zależy od daty rezerwacji) możliwość rezerwacji przelotu we własnym zakresie

Cena zawiera:
•    przelot samolotami rejsowymi na trasie Warszawa – Hawana – Warszawa (możliwość rezerwacji we własnym zakresie)
•    transfery lotnisko – hotel – lotnisko
•    wizę kubańską (tzw. kartę turystyczną)
•    pakiet 12 nurkowań dziennych (12l butle z powietrzem, balast, opieka lokalnych przewodników)
•    ubezpieczenie KL, NNW, obejmujące nurkowanie
•    wycieczki wymienione w programie (transport klimatyzowanym busem, bilety wstępu, opieka lokalnego przewodnika)
•    zakwaterowanie w Hawanie (4 noclegi) w hotelu 4* w pokojach dwuosobowych (śniadanie i kolacja)
•    zakwaterowanie w Maria La Gorda (5 noclegów) w hotelu 3* w pokojach dwuosobowych (śniadanie, lunch, kolacja)
•    zakwaterowanie w Cayo Santo Maria (2 noclegi) w hotelu 5* w pokojach dwuosobowych, z opcją all inclusive
•    zakwaterowanie w Trynidadzie (1 nocleg) hotel 3*/4* w pokojach dwuosobowych (śniadanie, kolacja)
•    opiekę polskiego instruktora z CTP w czasie trwania całości wyjazdu

Cena nie zawiera:
•    opłaty wylotowej: ok. 25 usd
•    posiłków nie wymienionych w programie
•    napiwków
•    sprzętu nurkowego innego niż wymieniony (możliwość wypożyczenia na miejscu), redukcji INT/DIN

Zniżki:
stały klient: 100 usd,
first minute: 100 usd,
non diver: 300 usd.

Dopłaty (opcjonalnie):
pokój jednoosobowy: 300 usd
dodatkowe nurkowanie 35 usd
nurkowanie nocne 45 usd
rejs katamaranem (ok. 100 usd płatne na miejscu)
spektakl w Kabarecie Tropicana (ok. 110 usd płatne na miejscu)

TERMINAŻ PŁATNOŚCI
I rata (przy złożeniu rezerwacji):
2000 usd, zniżka first minute przysługuje
przy wpłacie do 10 kwietnia
II rata 10.06
cena biletu (cena biletu wynosi ok. 3800-4000 pln – do potwierdzenia w dniu rezerwacji)
II rata 10.08
dopełnienie płatności
(zniżki odejmowane są od ostatniej raty)

Rzeczy, które musisz zrobić / zobaczyć na Kubie
* wypić mojito w ulubionej knajpie Hamingwaya – Bodeguita del Medio lub Daiquiri w El Floridita (Hawana)
* zapalić prawdziwe kubańskie cygaro (zwijane na udach młodej ślicznej Kubanki ;)
* zanurkować w Morzu Karaibskim
* zatańczyć salsę lub son do rytmów Buena Vista Social Club
* odbyć przejażdżkę starym, amerykańskim samochodem
* zjeść langustę
* zaśpiewać Guantanamera – najlepiej z lokalnym zespołem
* wypić kawę na Hawańskiej Starówce (Havana Vieja)

 Zdrowie
Szczepienia nie są wymagane. Zaleca się jednak jak przy każdym wyjeździe w kraje tropikalne zaszczepienie przeciwko zapaleniu wątroby typu A i B. Zaleca się przestrzeganie podstawowych zasad higieny, aby nie narazić się na zakażenie: wodę pić tylko z butelki lub przegotowaną oraz myć starannie owoce. Przestrzeganie tych zasad wynika z zagrożenia zatruciem pokarmowym lub zarażenia się amebą, lamblią, denga. Uwaga! Woda z wodociągów nie nadaje się do picia. Należy uważać także z przebywaniem na słońcu. Konsultacja lekarska kosztuje ok. 20 $.

Waluta
Na Kubie obowiązują dwie waluty:
peso cubano czyli kubańskie (CUP) tzn. dzielące się na 100 centavos.
peso convertible czyli wymienialne (CUC) potocznie zwane „chavito”, także dzielące się na 100 centavos.
Stosunek wzajemny ich wartości to 1 CUC do 24 CUP przy sprzedaży i 1 do 25 przy zakupie.

Od listopada 2004 dolar amerykański nie jest akceptowany jako środek płatniczy na Kubie. Zamienił go peso wymienialne, który obowiązuje jako oficjalny środek płatniczy zarówno dla turystów jak i Kubańczyków. Operacja wymiany USD obłożona jest 10 % podatkiem (w praktyce za 1 USD otrzymuje się 0,80 CUC). Podatek ten nie dotyczy innych walut. Na terenie Kuby do obiegu dopuszczone są: euro, dolar kanadyjski, funt szterling i frank szwajcarski. Korzystniejsze jest zabranie euro (niż dolarów), gdyż euro można wymienić zarówno na CUC jak i na CUP bez podatku. Wymian pieniędzy na CUC i CUP można dokonać w oficjalnych kantorach, bankach czy hotelach (należy uważać na ulicznych „koników”). Należy pamiętać także o wymianie pozostałych peso wymienialnych na lotnisku w drodze powrotnej!

Banki i urzędy nie honorują kart kredytowych ani czeków podróżnych, wydanych przez banki amerykańskie (American Express, Citigropu) lub inne banki z udziałem kapitału amerykańskiego. Inne karty kredytowe (np. VISA, MasterCard) są akceptowane w dużych hotelach, wypożyczalniach samochodów i restauracjach. Czeki podróżne można zrealizować tylko w oficjalnych punktach np. banki państwowe, hotele. Transakcje opłat kartami lub czekami są obarczone 3-4% prowizją.

Hawana

Hawana to stolica Kuby i prowincji La Habana. Leży nad Zatoką Meksykańską i liczy sobie ponad 2 mln mieszkańców. W mieście znajdują się liczne zabytki kolonialne, dzięki czemu stare miasto La Habana Vieja zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do jednych z najstarszych budowli należy zespół warowni hawańskich, do których należą: strzegący portu Castillo del Moro z 60 armatami wycelowanymi w morze, Castillo de la Real Fuerza z drugiej połowy XVI w. – dawna rezydencja hiszpańskiego gubernatora, senat z XVIII w. i ratusz miejski z 1792.
Hawana jest miastem niezwykłym, posiadającym swój niepowtarzalny charakter, styl i atmosferę, której nie spotkamy nigdzie indziej na świecie. Świeżo odnowione, najpiękniejsze na Karaibach rezydencje olśniewające swym kolonialnym pełnym przepychu stylem, stoją u boku rozwalających się budynków z których już dawno odeszła ostatnia warstwa farby i które sprawiają wrażenie jakby się miały zaraz rozpaść lub zawalić. Kolonialne perełki mieszają się z topornymi potworkami ery socjalizmu. Jedną z najbardziej uderzających właściwości miasta jest fakt, iż główne trakty turystyczne sąsiadują ze strefami mieszkalnymi co pozwala na zbliżenie się i poznanie ludzi, którzy tam na co dzień mieszkają. Wędrując po mieście spotkamy graczy domino pochylonych przy stoliku nad kolejną partią, dzieci grające w piłkę na ulicy, mieszkańców obserwujących świat z progów swoich domów, będziemy świadkami balkonowych dyskusji i wieszanego nam nad głową prania. Hawana to centrum kubańskiej kultury, tu rozkwita w swej pełni kubańska scena muzyczna ze znanymi na całym świecie grupami salsa i bolero, tu znajdziemy najwięcej galerii, klubów muzycznych i muzeów. Przedmieścia miasta rozciągają się na długie kilometry łagodnie łącząc się z prowincją Hawana, dostarczając wielu bardzo ciekawych miejsc wartych zwiedzenia.

Hawana Vieja – Historyczna część miasta powstała jako zaczątek pierwszej osady, która przekształciła sie później w miasto Hawana. Otoczona historycznym murem mającym za zadanie ochronę miasta, skupia ogromną ilość muzeów, hoteli, sklepów i restauracji. Wokół Placu Katedralnego (Plaza de la Catedral) wznoszą się liczne kościoły z XVI – XVIII wieku. Znajduje się tu katedra, kościół San Francisco, klasztor Santa Clara. Interesujący jest także Castillo del Principe z XVII wieku. Z drugiej strony miasta leży Vedado, postmodernistyczne centrum miasta z lat 50. Wiele z okazałych pokolonialnych budowli zostało tu zamienione na gmachy użyteczności publicznej, ministerstwa i muzea.
Kabaret Tropicana – nazywany rajem pod gwiazdami i najbardziej spektakularnym kabaretem pod gołym niebem. Wyjątkowe miejsce aby poznać i posmakować kubańskiego folkloru i kultury. Otoczony lasem tropikalnym, drzewami palmowymi, tworzy niesamowitą atmosferę i niepowtarzalny klimat. Jest to jeden z najsłynniejszych kabaretów na świecie. Zbudowany został w 1939 roku, stał się symbolem hedonistycznej i rozpustnej Kuby. Występowały w nim i występują największe gwiazdy muzyki kubańskiej, a w spektaklach bierze udział nawet ponad 100 tancerzy, artystów i muzyków.
Fabryki Cygar – Nawet niepalący podróżnicy muszą przyznać, iż wizyta na Kubie nie byłaby kompletna bez odwiedzenia miejsc z których wyspa słynie najbardziej – fabryki cygar. Tradycja wytwarzania cygar jest na Kubie jest bardzo stara i stanowi prawdziwą sztukę. W Hawanie znajdują się 3 najważniejsze fabryki cygar na wyspie, w których nadal są one ręcznie wyrabiane. W najstarszej z nich, Partagas, założonej w 1827 roku tradycyjnie zatrudniony jest lektor zapewniający pracownikom dodatkową rozrywkę czytając na głos gazety i książki podczas gdy są oni skupieni na wyrabianiu słynnych cygar. Inną znaną fabryką jest La Corona. Mieści się ona w pierwszym na wyspie budynku z metalu, który powstał na przełomie wieków. Ostatnią z trzech największych, jest fabryka cygar Romeo y Julieta. W każdej z nich goście mogą liczyć na wycieczkę podczas której, zapoznać się można z przebiegiem procesu wyrobu cygar i zobaczyć rzemieślników podczas pracy. Jakkolwiek, dla tych którzy spodziewali się pięknych Kubanek skręcających cygaro na udzie będzie to lekkie rozczarowanie, to atmosfera miejsca warta jest tego, by na własne oczy zobaczyć jak i dlaczego narodził sie kult. W każdej z fabryk można spróbować różnych gatunków cygar jak i skorzystać z przyzakładowego sklepu, aby zrobić zakupy. Warto skorzystać z tej okazji jeśli chcemy mieć pewność, iż kosztujemy prawdziwe kubańskie cygaro. Cygara oferowane przez ulicznych i pokątnych sprzedawców są zwykłymi podróbkami wytwarzanymi z tytoniowych odpadów a nierzadko również po prostu ze zrolowanych liści bananowca.

 Trinidad de Cuba – miasto w środkowej Kubie, w prowincji Sancti Spíritus, położone na wzgórzach w pobliżu Morza Karaibskiego i zamieszkane przez około 73 tys. ludzi. W XVIII wieku jeden z wiodących ośrodków handlu cukrem w Nowym Świecie, obecnie jedna z głównych atrakcji turystycznych wyspy. Kolonialna starówka wpisana została w 1988 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Trinidad stanowi trzecią najstarszą osadę na Kubie, po Baracoa i Bayamo.

Miasto zostało założone w 1514 roku.Najważniejsze zabytki miasta skupiają się wokół centralnie położonego Plaza Mayor. Należy do nich barokowa katedra, oraz były klasztor świętego Franciszka (Convento San Francisco) z charakterystyczną dzwonnicą, obecną na kubańskiej monecie o nominale 25 centavos, i Museo Nacional de la Lucha Contra Bandidos (Narodowe Muzeum Walki z Bandytami) w środku. Dokumentuje ono zwalczanie kontrrewolucyjnej partyzantki w pobliskich górach Escambray pomiędzy 1959 a 1965 rokiem. Ulubionym miejscem spotkań mieszkańców jest natomiast plac przed zamkniętym kościołem Nuestra Señora de la Candelaria, najstarszą świątynią miasta położoną na wzgórzu przy granicy miejscowości. W odległości kilkunastu kilometrów na południe od centrum znajduje się z kolei popularna wśród turystów plaża na półwyspie Ancón.Spośród lokalnych obyczajów na uwagę zasługują klatki dla kanarków, zawieszane przez mieszkańców przy wejściach do pomalowanych w ciepłe barwy kamienic, mające zapewniać szczęście i dostatek. Trinidad słynie na Kubie z koronkarstwa. Na uwagę zasługuje również regionalny napój z miodu, rumu i soku cytrynowego, nazywany Chanchanchara. Podobnie jak na całej Kubie spotkać też można kobiety w odświętnych strojach, celebrujące uroczysty dzień swoich 15 urodzin, tradycyjnie uważany na wyspie za granicę dorosłości.
Klimat:

Najlepszy czas na wyjazd na Kubę przypada między listopadem a kwietniem kiedy nie jest jeszcze bardzo gorąco, nie ma tłumu turystów, jest to pora sucha, a występujące w lato i w czasie wczesnej jesieni cyklony, nie są praktycznie żadnym zagrożeniem i są bardzo rzadko spotykane.

Maria La Gorda Hotel Maria la Gorda (Gruba Maryśka ;) znajduje się w Rezerwacie Biosfery Guanahacabibes, na najdalej na zachód wysuniętym półwyspie Kuby. Jest to miejsce, gdzie każdy nurek może cieszyć się krystalicznie czystą (przejrzystość sięgająca nawet do 40m) i bardzo ciepłą wodą (w zależności od pory roku między 25 a 30st) oraz 39 różnymi miejscami nurkowymi. Wielu nurków uważa miejsca nurkowe w  María la Gorda za jedne z topowych lokalizacji nurkowych dla całej Ameryki Łacińskiej ze względu na bardzo bogate życie morskie oraz wyjątkowo piękne korale.
Spokojny, rodzinny i klimatyczny hotel oferuje zakwaterowanie w 55 klimatyzowanych pokojach (domki i część hotelowa). Na miejscu dostępny jest bar, 2 restauracje, pralnia, wypożyczalnia rowerów i samochodów, baza nurkowa, boisko do siatkówki plażowej.
Hotel nazwany jest po Marii – rodowitej Wenezuelce, która była rzekomo uprowadzona przez piratów i porzucona dokładnie w miejscu, gdzie teraz znajduje się hotel.
Polecane miejsca nurkowe:  El Cabezon de Ludo, El Salon de Maria, El Almirante, Yemaya, El Acuario, El Ancla de Francois, El Jardin de la Gorgonia.

Cayo Santa Maria – Melia Las Dunas  5* Resort all inclusive, znajdujący się w części półwyspu należącej do archipelagu Jardines del Rey (królewskie ogrody). Biały piasek, krystalicznie czysta turkusowa woda, dzika zielona roślinność oraz bogactwo fauny endemicznej są powodem, dla którego rejon ten uznawany jest za Reserwat Biosfery – jeden z najbardziej egzotycznych na całych Karaibach.
Hotel oferuje elegancko urządzone, w pełni wyposażone klimatyzowane pokoje z balkonami (sejf, tv satelitarna, telefon, mini bar, biurko, suszarka, żelazko, mp3player). Internet dostępny na terenie lobby za dodatkową opłatą.
Na terenie hotelu znajdują się: 4 baseny, siłownia, sauna, solarium, pralnia, salon piękności, spa (masaże dostępne za dodatkową opłatą), wypożyczalnia samochodów, kantor, klub dla dzieci, korty tenisowe i do squasha, boisko do siatkówki, koszykówki, kręgle, ścianka wspinaczkowa, stoły do ping ponga. Wieczorem goście hotelowi zapraszani są na różne muzyczne show: latino, cubano oraz na dyskoteki.

Aktywności wodne dostępne na miejscu za dodatkową opłatą:
•    Katamaran
•    Nurkowanie
•    Snorkeling
•    Rowery wodne
•    Łódki
•    Windsurfing

 

Zainteresowała Cię ta oferta?

zadzwoń 22 614 0000

napisz nurkowanie@victoriatravel.pl

Tagi: , , , , , , ,