to jest oferta archiwalna

... ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy stworzyli specjalnie dla Ciebie nową, podobną ofertę. Napisz albo zadzwoń, a na pewno pomożemy!

Lofoty – Norwegia – wyjazd grupowy

2

Zapraszamy w jedno z najpiękniejszych miejsc do nurkowania na świecie.
Można śmiało powiedzieć, iż urok wysp Lofoty zapiera dech w piersiach najbardziej zagorzałych globtroterów. Gdy dodamy do tego nurkowania z dorszami, 2 metrowej wielkości halibutami czy groźnie wyglądającymi półtorametrowymi zębaczami czy krabami, miejsce to wydaje się być absolutnie unikatowe w skali globalnej. Jeszcze Cię nie przekonaliśmy? A co powiesz na 70 metrów przejrzystości wody i do 150 km przejrzystości powietrza?

Cel główny:
zobaczyć rafę arktyczną oraz wraki Gudrun i Hadsel

Termin: 18 czerwca – 1 lipca 2011  (9 noclegów)

Cena:
Pobyt dla nurka 9 dni  – cena 3659 PLN

Cena zawiera:
Pakiet co najmniej 16 nurkowań w tym:

* Butle
* Powietrze
* Balast
* Transfer do lokalnych miejsc nurkowych
* Opiekę przewodnika i instruktora nurkowania
* Oraz:
* Do dyspozycji w pełni wyposażone pomieszczenie gdzie można wysuszyć i bezpiecznie przechować sprzęt
* Sala konferencyjna
* Łódź na dodatkowe nurkowania dla 3-4 osób. Nurkowanie za niewielką dopłatą za paliwo.
* Opiekę polskojęzycznego instruktora
* Zakwaterowanie w Eliassen Rorbuer na Hamnøy w tym:
* Pościel
* Sprzątanie
* Bezprzewodowy internet WiFi
* Telewizja satelitarna
* W pełni wyposażona kuchnia
* Grill dla chętnych
* Transfer z przystani promowej w Moskenes na Lofotach do miejsca zakwaterowania

Dodatkowe atrakcje:

* Rowery – gratis
* Tradycyjny sprzęt do łowienia – lina haczykowa – gratis
* Łodzie wiosłowe – gratis
* Wycieczka na Górę Reinebringen skąd rozciąga się pejzaż na Lofoty  -gratis

Cena nie zawiera:

* Dojazdu (samochodem lub przelotów samolotem) i promów
* Taksówki z lotniska w Bodø na przystań promową w Bodø
* Kosztów promu z Bodø do Moskenes – około 75 zł
* Wyżywienia
* Sprzętu nurkowego nie wymienionego powyżej
* Nurkowania na wraku

Pobyt dla osoby nienurkującej 9 dni – cena 2359 PLN

Cena zawiera:

* Zakwaterowanie w Eliassen Rorbuer na Hamnøy w tym:
* Pościel
* Sprzątanie
* Bezprzewodowy internet WiFi
* Telewizja satelitarna
* W pełni wyposażona kuchnia
* Grill dla chętnych
* Transfer z przystani promowej w Moskenes na Lofotach do miejsca zakwaterowania

Dodatkowe atrakcje:

* Rowery – gratis
* Tradycyjny sprzęt do łowienia – lina haczykowa – gratis
* Łodzie wiosłowe – gratis
* Wycieczka na Reinebringen na midnight sun -gratis

Cena nie zawiera:

* Dojazdu (samochodem, przelotów samolotem, promów)
* Taksówki z lotniska w Bodø na przystań promową w Bodø
* Kosztów promu z Bodø do Moskenes (około 75 zł/osobę)
* Wyżywienia

Dzieci:

* jeśli dziecko śpi w tym samym łóżku co rodzice – gratis
* jeśli śpi w oddzielnym łóżku – trzeba zapłacić jak za dorosłą osobę

Zakwaterowanie:

Eliassen Rorbuer to ośrodek domków rybackich o najdłuższej tradycji w branży turystycznej na Lofotach. Ośrodek znajduje się na maleńkiej wyspie Hamnoy na Lofotach zachodnich, na wyspie Moskenesoy. Wyspa jest ostatnią na archipelagu, która ma połączenie drogowe. Zakwaterowanie jest w kompleksowym ośrodku domków rybackich zbudowanych na palach, z pięknym widokiem na morze, góry i fiordy.


Domki rybackie na Lofotach (rorbuer) były niegdyś wykorzystywane do zakwaterowania rybaków z całej Norwegii podczas największych corocznych połowów dorszy na świecie. Obecnie Lofoty również kojarzone są przede wszystkim z połowami, które odbywają się między styczniem a kwietniem wzdłuż całego archipelagu wysp. Większość z domków gruntownie odrestaurowano (2009 i 2010) i dostosowano do potrzeb licznie odwiedzających Lofoty turystów z całego świata. Autentyczność oraz wystrój wnętrza przypomina o ich pierwotnym przeznaczeniu oferując jednocześnie wysoki komfort, bezprzewodowy internet WiFi oraz telewizję satelitarną i w pełni wyposażoną kuchnię.

Do dyspozycji gości jest 19 odrestaurowanych, autentycznych rorbuer, duża sala konferencyjna, łodzie  oraz możliwość wypożyczenia rowerów i kajaków morskich.


Wyżywienie:

Ze względu na wysokie koszty wyżywienia w Norwegii zachęcamy do zabrania prowiantu z Polski, jednak większość podstawowych produktów dostępna jest również w tutejszym okolicznym sklepie.  Posiłki można przygotować sobie w swoich pokojach gdzie jest w pełni wyposażona kuchnia. Głównym darmowym składnikiem naszych potraw będzie oczywiście złowiona ryba.

Na życzenie można także zorganizować śniadania, lunch oraz obiado-kolacje w restauracji przy ośrodku. Jest tam szeroki wybór produktów tradycyjnie spożywanych w Norwegii takich jak: rolada jagnięca, biały kozi ser, brązowy kozi ser, wędzony łosoś, powidła z moroszek czy jajecznica na bekonie. Restauracja serwuje przede wszystkim lokalne specjalności przygotowywane z wielu gatunków ryb np. dorszy, czarniaków, zębaczy smugowych, karmazynów, halibutów oraz łupaczy. Do delikatesów należą owoce morza; krewetki, kraby królewskie (do 1m), małże, jak również mięso wieloryba i suszony dorsz. Istnieje możliwość osobnego menu dla wegetarian i jaroszy.
Kalkulacja na osobę w restauracji: Wyżywienie opcja FB – 575 Nok;  HB – 420 Nok; BB -135 Nok / na dzień

Transport:

* większość decyduje się na przejazd samochodem (przy 3 osobach w samochodzie koszty podróży są tańsze niż przelot samolotem). Ponad to jadąc samochodem będziemy mieli dodatkowe atrakcje. Oglądanie reniferów, łosi, koła podbiegunowego (naprawdę warto !)
* inna opcja to przelot samolotem do Bodo

Skrócony plan wyprawy:

18.06 – prom z Gdańska do Nynashamn w Szwecji
19.06 – podróż na Lofoty
20.06 – przyjazd na miejsce, czas wolny, nurkowanie pod wieczór
21.06 – dwa nurkowania i wycieczka na górę Reinebringen
22.06 – dwa nurkowania + dodatkowe wieczorne
23.06 – dwa nurkowania (wrak Hansel)
24.06 – dwa nurkowania
25.06 – nurkowania (wrak Gudrun)
27.06 –  nurkowania
28.06 – nurkowania
29.06 – poranne nurkowanie i wyjazd do Nynasham w Szwecji na prom
30.06 – 13.00 rejs do Polski
01.07 – przybijamy do portu w Gdańsku
O tej porze roku nie zapada tam noc zatem mamy bardzo dużo wolnego czasu na zwiedzanie okolic po nurkowaniach.

Miejsca nurkowe:

Miejsca nurkowe dostępne są głównie z lądu, bądź z małych łodzi motorowych o mocy silnika 10 i 15 koni.

* Nurkowanie w fiordach – jest to głównie nurkowanie z lądu, ale wygląda zupełnie inaczej niż to, z którym zwykle mieliście do czynienia, ze względu na panujący tu arktyczny klimat, a także krystalicznie czyste wody Morza Norweskiego i dziewicza przyroda tego przepięknego zakątka świata. W zeszłym roku przejrzystość wody dochodziła do ponad 70 metrów !!!
* Zanurzając się w podwodny świat macie możliwość poznania i obcowania z dostępnymi tylko tutaj okazami ryb, czy innymi morskimi stworzeniami. Co ciekawe, ze wzglądu na bardziej natlenioną wodę, organizmy rosną tu dużo większe niż w innych zakątkach kuli ziemskiej. Halibuty wielkości drzwi czy zębacze do 1,5 metra długości albo metrowej wielkości kraby nie należą tu do rzadkości, a łąki olbrzymich alg przedstawiają zupełnie inną scenerię podwodną od znanych z raf koralowych czy basenu Morza Śródziemnego.
* Nurkowanie w prądzie – nurkowanie w prądzie to niezwykłe przeżycie, wymaga jednak od nurka odpowiednich kwalifikacji i dyscypliny. Najsilniejsze prądy powstają w wąskich cieśninach podczas przypływów i odpływów, które „opróżniają” i z powrotem „napełniają” fiordy wodą. W tych miejscach podziwiać możecie lasy brunatnic, które dzięki stałej wymianie wody i tlenu rozrastają się do ogromnych rozmiarów. Zachwycające życie podwodne urzekło już niejednego nurka.
* Nurkowanie na wrakach – starcia niemieckich i alianckich flot podczas II wojny światowej pozostawiły na Lofotach wiele podwodnych atrakcji w postaci zatopionych wraków, które uchodzą za najciekawsze w całej Norwegii. Jeden z nich leżący w porcie w Svolvær – MS Hamburg. Jest to wrak o długości 120 m, metalowej konstrukcji, leżący na maksymalnej głębokości 29 m. Zimne arktyczne wody spowodowały, że zachował się przez te lata w całkiem dobrym stanie. My nurkujemy na wraku Hadsel oraz Gudrun
* Nurkowanie przy skalnych ścianach – nie tylko na otwartym morzu, ale i w fiordach znajdują się ściany polodowcowych gór, które pod wodą osiągają niezbadane głębokości. Są w nich tajemnicze kaniony i zakamarki, które pobudzają naszą wyobraźnię. Nurkowanie przy takich ścianach zawsze jest fascynujące i długo zapada w pamięć.
* Inne Atrakcje – propozycje dla osób nie nurkujących

Orientacyjne ceny podane poniżej dotyczą biletów wstępu.

* Norweskie Muzeum Wioski Rybackiej w A. W osadzie znajduje się wszystko to, co było elementem niezbędnym, aby można tu było przetrwać surowe warunki w trakcie corocznych połowów dorsza. Nadal czynna jest piekarnia z oryginalnym piecem, oferująca tradycyjnie wypieki, restauracja z pubem, sklep, najstarsza traniarnia na świecie, ogromny dom właściciela ziemskiego oraz duża liczba domków rybackich na palach zwanych – rorbuer. Muzeum prezentuje także stare łodzie rybackie, sprzęt używany podczas połowów oraz pozwala przeżyć wraz z przewodnikiem jeszcze raz historię powstania osady, życia rybaków i ich rodzin i usłyszeć o ich wierzeniach i przesądach. Czas trwania: 1-2 godzin. Cena dla grupy 40 Nok/os., indywidualnie 50 Nok/os.
* Muzeum Suszonej Ryby w A. Zwiedzenie niezwykle oryginalnego muzeum, gdzie usłyszymy o wielowiekowej tradycji suszenia ryb oraz ich eksporcie głównie do Włoch. Czas trwania: 1 godzina. Cena dla grupy 30 Nok/os., indywidualnie 40 Nok/os.
* Połów na kutrze rybackim. Wyjątkową atrakcją jest wyprawa okolice Lofotodden oraz słynnego prądu morskiego i wirów Moskstraumen, podczas której uczestnicy konkurują między sobą o największy połów. Można złowić dorsze, czarniaki, łupacze oraz plamiaki. Złowione ryby następnie przygotowują kucharze w lokalnej restauracji na wieczorną ucztę. Serwowany jest lekki lunch na kutrze. Czas trwania: 4 godziny. Cena na osobę 500 Nok.
* Wędrówka na Tindstind. Wędrówka z Sorvagen na pobliski szczyt, z którego roztacza się piękny widok. Czas trwania: 3 godziny. Cena na osobę 300 Nok.
* Wędrówka na Reinebringen. Nad miejscowością Reine wygląda jak tatrzański Mnich i niewielu wierzy, ze można ją zdobyć wędrując szlakiem turystycznym, stromo pnącym się w górę. Każdy, kto zada sobie trochę trudu, by dotrzeć na szczyt nigdy nie zapomni widoku, który się z niego roztacza. Reinebringen jest jednym z najpiękniejszych miejsc widokowych na całych Lofotach. Czas trwania: ok. 3 godziny. Cena na osobę 200 Nok. My mamy tą wycieczkę gratis (doliczyć trzeba tylko koszty transferu)
* Rejs statkiem po jednym z najpiękniejszych fiordów w Północnej Norwegii, Reinefjord, wędrówka górska na dziką plażę oraz piknik. Reine i okolice uznane zostały w latach 70-tych za najpiękniejsze miejsce w Norwegii. Krajobraz charakteryzuje się wysokimi i stromymi zboczami gόr o najdziwniejszych kształtach. Można tu podziwiać liczne wodospady oraz kilka zabudowań w schowanych między gόrami fiordach. Czas trwania: 5 godzin. Oferta tylko dla grupy, cena na osobę 400 Nok. Polecamy również indiwidualnie wybrać się na godzinny rejs statkiem po fiordzie Reinefjord. Cena na osobę 120 Nok.
* Wędrówka z Nusfjord do Nesland, zwiedzanie Nesland. Nesland to opuszczona wioska rybacka, która niegdyś tętniła życiem. Zachowały się tu oryginalne domy oraz budynki służące rybakom w połowach zarówno dorsza jak również wielorybów. W 1975 roku Nusfjord został wpisany przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego. Czas trwania: 6 godzin. Cena na osobę 400 Nok.
* Artystyczna manufaktura szkła i ceramiki w Vikten. Manufaktura szkła i ceramiki znajduje się w Vikten, maleńkiej osadzie zamieszkanej przez społeczność religijną, kierującą się własnymi prawami i zwyczajami oraz wielodzietnej rodziny Tangrand, która na przekór konserwatywnemu światopoglądowi mieszkańców wioski postanowiła podążać swoją drogą. Cena na osobę 20 Nok.
* Muzeum Wikingόw w Borg. Przed tysiącem lat dokładnie w tym miejscu znajdowała się jedna z największych posiadłości wikingów. Pozostałości odkryto ponad 20 lat temu i zrekonstruowano zachowując oryginalną konstrukcję oraz odkryte przez archeologów znaleziska. To tu interaktywnie poznamy jak wyglądało kiedyś życie wikingów. Jest możliwość zamówienia bankietu, podczas którego będziemy kosztować wyśmienite jadło, złożone głównie z dań mięsnych, przygotowywane tak jak przed wiekami, podawane przez ubranych w stroje wikingów kelnerów oraz poznamy samego przywódcę wikingów. Zamiast bankietu można zamówić lunch ze zwiedzaniem za dużo niższą cenę. Wiąże się to ze zmianą kolejności atrakcji w programie. Bankiet oraz inne atrakcje oferowane są tylko dla grup, wyjątek stanowi możliwość sprawdzenia swoich umiejętności wioślarskich na statku Wikingów, wyłącznie w sezonie letnim, o stałej porze dnia.  Czas trwania: 2-3 godzin. Cena za zwiedzenie muzeum na osobę 120 Nok.
* Morski rafting oraz wyprawa do jaskini Refsvikhula  Droga prowadzi ku południowemu krańcowi wyspy i przekracza opisywany przez wielu podróżników, takich jak Edgar Allan Poe czy Juliusza Verne, niebezpieczny prąd morski oraz wiry Moskstraumen. Lunch odbywa się w Hell („piekło”). Punktem kulminacyjnym wyprawy jest wędrówka do jaskini Refsvikhula. Jaskinia ma głębokość 115 m oraz wysokość 50 m. Znajdują się w niej czerwone malowidła, przedstawiające postaci ludzkie. Badacze są zgodni, iż powstały ok. 3000 tysiące lat temu. Po drodze miniemy kolonie ptaków, w tym kormoranów, nurzykόw oraz nurników. Częstym widokiem są orły bieliki oraz foki. Czas trwania: 6-7 godzin. Cena na osobę 900 Nok.

Informacje dodatkowe:

* Należy pamiętać o zabraniu ciepłych, wodo – oraz wiatroodpornych ubrań oraz nieprzemakalnych butów bez względu na porę roku.
* Należy posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy.
* Przed wyjazdem zalecamy zawarcie umowy ubezpieczenia w DAN, a nurkowie, którzy zabiorą ze sobą osoby nie nurkujące mogą rozszerzyć swoje członkostwo o tzw. Family Assistance
* Większość atrakcji wymaga od uczestników pełnej sprawności fizycznej.
* Należy zabezpieczyć się przed chorobami (np. choroba morska, lokomocyjna) wywołanymi przemieszczaniem się różnymi środkami transportu, a także zalecamy na około 2 tygodnie przed przyjazdem wchłaniać większa ilość witamin aby uodpornić się na nagłe zmiany klimatyczne.
* Program może ulec zmianom, ze względu na nieprzewidywalne warunki klimatyczne, charakter wyjazdu będzie jednak zachowany.
* Należy wziąć pod uwagę, iż będziemy za kołem podbiegunowym i temperatury mogą zmieniać się bardzo szybko (od +10 do +30 stopni)
* Pod wodą najniższa spodziewana temperatura to około 10-12 stopni C (przy rafie arktycznej 4 stopnie)
* Niestety właściciel nie pozwala na trzymanie zwierząt typu psy/ koty w domkach

Zainteresowała Cię ta oferta?

zadzwoń 22 614 0000

napisz nurkowanie@victoriatravel.pl