Wenezuela – Los Roques – raj z prywatnymi wyspami

wenezuela-los-roques-031Wyceniamy pobyty na wypoczynek, pobyt z wędkowaniem i pobyty z nurkowaniem w dowolnym terminie, przeczytaj też naszą relację z tego raju na Los Roques.

Los Roques to przepiękny atol na Morzu Karaibskim, położony 100 km na północ od wybrzeża Wenezueli. Można tu dotrzeć z lądu łodzią lub dolecieć na lokalne lotnisko – my wybieramy godzinny przelot. Z samolotu oglądamy malowniczo położone wysepki otoczone rafami koralowymi. Pierwsze wrażenia po lądowaniu są piorunujące: bajeczna, górzysta wysepka z pięknymi, piaszczystymi plażami. Bardzo słonecznie i bardzo ciepło. Lotnisko to jeden podziurawiony pas startowy w poprzek wyspy – są tu w stanie wylądować wyłącznie niewielkie samoloty przy dobrej pogodzie. Rolę wieży pełni budka wielkości kurnika; wózek bagażowy i cysterna z paliwem są zaprzęgnięte w trzech rosłych Wenezuelczyków. Z okazji naszego przylotu starszy pan z papierosem w zębach przewiązuje sznurek w poprzek ścieżki i mamy bramkę do odprawy. Gdy kończymy, sznurek ląduje pod krzakiem i „dział odpraw” zawiesza działalność do czasu kolejnego przylotu.

Na całym atolu jest jedna stale zamieszkana wyspa. Miasteczko posiada trzy piaskowe ulice i dwa samochody (śmieciarkę i auto do rozwożenia towaru do sklepików). Stale mieszka tu kilkuset mieszkańców (głównie rybaków), turystów jest kilkudziesięciu. Czas płynie tu jeszcze wolniej i leniwiej niż w kontynentalnej części Wenezueli. Zaplanowaliśmy wykonanie dziesięciu nurkowań w ciągu czterech dni. Atol ma kształt prawie idealnego okręgu. Miejsca nurkowe są zlokalizowane zarówno wewnątrz atolu, jak i poza jego granicami. Zaczynamy od łatwiejszych nurkowań na rafie wewnętrznej.

Do wszystkich miejsc nurkowych docieramy łodziami – do najbliższych w ciągu kilkunastu minut, najodleglejsze (na zewnętrznej rafie, po przekątnej atolu) wymagają godzinnej, trzęsącej podróży speedboatem. Pierwsze nurkowania są łatwiejsze, na rozpływanie się, płytsze i z jedynie leciutkim prądem. Drugiego i trzeciego dnia (gdy przewodnicy upewniają się że „damy radę”) fundują nam już zdecydowanie głębsze i trudniejsze nurkowania. Niektóre z miejsc nurkowych są faktycznie wymagające: spore falowanie na powierzchni, bardzo silny prąd i natychmiastowe opadanie na 30m przy bardzo mizernej widoczności. Najciekawsze odwiedzone miejsca nurkowe to:

La Guasa to miejsca naszych pierwszych nurkowań, powtórzone później nocą. Najlepsze wrażenia pozostają właśnie po nurkowaniu nocnym: zaczynamy od sesji stolikowej (zatopione stół z nakryciem oraz krzesła doskonale nadają się do wykonania podwodnej sesji zdjęciowej), potem nurkowanie wokół wraku z mini-penetracją oraz całe mnóstwo podwodnego zwierza: półtora metrowe parrot fish, piękne kraby, langusty i krewetki.

Morrito to najtrudniejsze z naszych nurkowań: bardzo silny prąd, słaba widoczność, duże falowanie. W zamian otrzymujemy ławice barakud, olbrzymie tarpony, które osiągają nawet 2,5 metra oraz bawiące się z nami przez dłuższą chwilę mątwy.

Boca de Cote oraz Boca Sebastopol: nurkowanie na zewnętrznej rafie w prawdziwym akwarium. Bardzo rozległa, doskonale doświetlona i kompletnie nienaruszona rafa z bogactwem głównie miękkich, w karaibskim stylu korali. Ogród rozciąga się na głębokości od 2 do 15 metrów – zatem jest rajem dla filmowców i fotografów. Nurkowanie w tym miejscu przynosi nam także niespodziankę: już po zakończeniu safety stopa, na deser, na trzech metrach dostajemy śpiącego w jaskini dużego nurse shark’a – nie budzi się nawet podczas sesji fotograficznej.

Dla osób nie nurkujących lub na dni na leniwienie się koniecznie trzeba zakosztować typowego Cast Away… Wynająć taksówkę wodną – łódkę, która obwozi nas po archipelagu.

Do wyboru jest ponad sto wysp, w tym totalna cisza i spokój, jak też wyspy z restauracją. Na pierwszej wyspie – Cayo de Aqua spędziliśmy najwięcej czasu korzystając z przepięknej plaży i zatoczek, ciepłej wody i ciszy (pogoniliśmy łódkę, żeby sobie odpłynęła i wróciła za parę godzin). Na drugiej wyspie, Dos Mosquises, odwiedziliśmy wylęgarnię żółwi Turtle Sanctuary, a na kolejnej znowu piękne plaże, wspaniałe widoki… Wszystko tak piękne, że aż nie do uwierzenia….

Proponujemy zakwaterowanie w różnych standardach, poniżej przykładowe zdjęcia zakwaterowania:

Tanie zakwaterowanie na Los Roques:

Zakwaterowanie o średnim standardzie na Los Roques:

Aby otrzymać wycenę na zakwaterowanie z przelotem i nurkowaniem napisz do nas lub zadzwoń 22 614 00 00.

Zainteresowała Cię ta oferta?

zadzwoń 22 614 0000

napisz nurkowanie@victoriatravel.pl

Tagi: , , ,