Turcja – Kas

Wyjazdy indywidualne cały rok

Kas jest idealnym celem podróży dla osób lubiących małe, kręte i zapomniane miasta. To malownicze miasteczko ukryte jest w zatoce południowo-zachodniego wybrzeża Turcji w sąsiedztwie gór Taurus. Jest pełne krętych uliczek i zakątków, które pozwalają na zapomnienie o codziennych problemach i przenoszą do dawnej historii. Podczas widoku na morze zobaczymy kształty amfiteatru w Antiphelu, który pojawia się na horyzoncie fatamorgana. Przyroda jest tutaj równie ciekawa w głębi lądu i pod wodą.

Okolice miasta otoczone są zielenią z dębami korkowymi, które zapewniają cień do odpoczynku. Morski świat jest rajem dla płetwonurków, którzy mogą tutaj podziwiać królestwo koralowców, licznych gatunków ryb i wrak starego okrętu.

Dla większości z nas Riwiera Turecka to główne dwa ośrodki Alanya i Antalia. Obecnie coraz bardziej popularny jest jednak obszar zachodniego wybrzeża kraju. Oprócz większych miast takich jak np. Bodrum, ta część Turcji to naprawdę wiele urokliwych miasteczek otoczonych skałami a z drugiej strony turkusowym morzem. To w nich możemy ukryć się od mas turystów które zapewniają nam wielkie kurorty i ośrodki.  Jednym z takich miejsc jest na pewno Kas, ulokowane pomiędzy Dalaman (wschód) a Antalią (zachód). Do każdego z tych dużych miast z lotniskami mamy z Kas ok. 200 km.

Kas jest miejscem gdzie ci, którzy szukają przygody i piękna otaczającej przyrody, na pewno nie będą rozczarowani. Z drogi położonej na prawie kilometrowej górze wyraźnie widać, że miasto położone jest w zatoce dającej swój początek półwyspowi. Już pierwszy rzut oka na miasteczko daje poczucie że dobrze trafiliśmy. Obecnie populacja Kas wynosi 4600 mieszkańców (informuje o tym specjalna tablica u bram miasta), a w sezonie letnim statystyki te ciągną w górę licznie przebywający tu turyści. Nawet w lipcu i sierpniu czyli w szczycie sezonu w Kas turyści nie przeszkadzają, ich liczba nie męczy… Kas przeważnie odwiedzają Turcy oraz mieszkańcy europy zachodniej, Brytyjczycy. Nie ma w ogóle Rosjan… W miasteczku do dzisiaj znaleźć można ślady działalności człowieka nawet z 8 wieku p.n.e. Obszar ten w czasach starożytnych gościł licyjską cywilizację i był ważną osadą o znaczeniu historycznym; do dzisiaj podziwiamy ślady po starożytnych czasach takie jak hellenistyczny teatr zachowany w całkiem dobrym stanie, wykute w skale licyjskie grobowce, czy sarkofagi widoczne w centrum miasteczka. Najstarszą nazwą obecnego Kas było Habesos, później miasto to nazwało się Phellos (Skaliste/Kamieniste Miejsce), a obszar portu nazwał się Antiphellos.

Co robić w Kas? W Kas jest kilka ośrodków, które oferują tandemowe loty na paraglajcie nad miasteczkiem. Przy dobrym wietrze instruktor potrafi utrzymać skrzydło w powietrzu przez długi czas, a my mamy mnóstwo czasu na podziwianie bajecznych widoków. Polecam lot szczególnie tuż przed zachodem słońca. Kto się boi latać, może wybrać się w pobliskie góry na spływ kajakowy.

Mamy też do dyspozycji dwie piękne plaże. Kaputas Beach to niewielka piaszczysta plaża położona na klifie. Silne fale zapewnią dobrą zabawę w wodzie, a piękno plaży pomoże w odpoczynku, szum morza może nas nawet ukoić do snu… Jeśli dla kogoś ta plaża jest zbyt mała, kilka km dalej w Patarze mamy jedną z najdłuższych plaż – 18 km gorącego piachu czeka na nas… W czasach starożytnych Patara była dużym i ważnym ośrodkiem; rezydencją boga słońca Apollona. Przed wejściem na plażę widać ruiny miasta, wielki łuk triumfalny, teatr i wiele innych szczątków dawnych budowli.

Dla amatorów kontaktu ze ssakami morskimi polecam odwiedzenie delfinarium, gdzie można nawet popływać z Miszą (takie imię na jeden z delfinów). Nie trudno podczas pobytu w Kas znaleźć się w Grecji. Najdalej wysunięta na wschód grecka wyspa Meis zaprasza… Znajdziemy się na niej już po 20-30 minutach płynięcia łodzią. Co prawda ceny na wyspie dorównują najdroższym europejskim kurortom, ale z pewnością warto zwiedzić wyspę. Polacy nie potrzebują ani wizy ani paszportu, pływa na nią mnóstwo łodzi; tak więc planowanie podróży na Meis nie jest niczym trudnym.

Miejsca nurkowe

Lighthouse Reef tu skały dość gwałtownie schodzą w kierunku dna, a na około 17 metrach zaczyna się piaszczyste dno, łagodnie opadające w dół. Dużo ryb o większych gabarytach.

Limanagzi Wall to ściana w zachodniej części zatoki Kas. Strome ściany „wołają” nurków w otchłań wielkiego błękitu. Jednak główną atrakcją tego miejsca jest wrak drewnianego jachtu.

Panorama Reef to niewielkie wypłycenie oznaczone boją żeglugową, gdzie można się natknąć na liczną grupę barakud i niezliczoną ilość strzepieli.

Neptun Reef tu można zobaczyć piękne ławice kurek pręgopłetwych, strzępieli, rogatnic, intensywnie wybarwione na czerwono skorpeny, ośmiornice.

Canyon
Na głębokości 3 m zaczyna się kanion opadający do głębokości około 23 m. Faktycznie jest to raczej klin w skale, i nazwa jest lekko myląca. „Canyon” to raj dla amatorów fotografii. Pionowe skały malowniczo opadające w głąb morza, zostawią u każdego niezatarty ślad piękna podwodnego świata. Co więcej, odpływając około 30 m od kanionu, zobaczyć można pozostałości wraku transportowca, który zatonął w tym miejscu w latach pięćdziesiątych. Wrak w najgłębszym miejscu leży na 40 m i jest jedną z większych atrakcji w okolicy Kas. Dla osób lubiących nurkowania na wrakach, miejsce to jest zdecydowanie godne polecenia. Ci, którzy ich nie lubią, też będą zadowoleni ze względu na niezwykły układ podwodnych formacji. Wrak rozbił się o wystające skały, które tworzą kilka wysepek o nazwie „Heybeli Islands”. Jego niewielka część leży dosyć płytko, jednak najciekawsza bryła jest głębiej.


A nocą...

Hidayet Bay ten rejon Morza Śródziemnego charakteryzuje się nieco inną fauną, niż ta spotykana w zachodniej części. Można tu z łatwością wypatrzyć iglicznie i raki łopaciarze, z charakterystycznymi łopatkami zamiast szczypiec. Mureny, które tu żyją, wyglądają jak te, zamieszkujące bardziej słone morza.

Gurmenli island to właśnie w tym miejscu można spotkać rafowe rekiny białopłetwe (ang. Whitetip Reef Shark). Wyspa na środku morza z rafą łagodnie opadającą w kierunku stałego lądu i do tego silny prąd… może być to jedno z lepszych miejsc do spotkania rekinów.

NURKOWANIE:

Żółwie, ławice jackfishów, barakudy, ośmiornice, kraby, wszystko to możemy zobaczyć podczas nurkowań. Występuje tu także kilka gatunków ślimaków nagoskrzelnych. Dla nurkujących po raz pierwszy w tureckich wodach bogactwo życia choć oczywiście nie takie jak w Morzu Czerwonym i tak daje pozytywne zaskoczenie. Woda ma duże zasolenie a widoczność sięga nawet 40 metrów (w lipcu trochę się pogarsza). We wrześniu woda osiąga temperaturę nawet 29 stopni Celsjusza. Klimat nurkowań tworzą niesamowite formacje skalne, wąwozy, kaniony, jaskinie i kamienie. Jest też kilka wraków a wśród nich najbardziej znany Uluburun. Wrak Uluburun to najstarszy i najobficiej zaopatrzony statek antyczny wyciągnięty z dna Morza Śródziemnego, który zatonął ok. 1300 r. p. n. e. Odkrył go w 1982 roku poławiacz gąbek Mehmet Cakir. Turcy wykonali dwie kopie tej 15 metrowej drewnianej łodzi. Jedna została przekazana do muzeum morskiego w Bodrum, a druga spoczęła w okolicach Kas jesienią 2006 roku. Niestety ostatniej zimy przywiązany do skał grubymi linami wrak poddał się siłom przyrody. Targany przez morskie fale i prądy przełamał się…Mając w pamięci jak stał pod wodą na pełnym żaglu jego obecny widok mocno mnie zasmucił… Wielu płetwonurków pociągają nurkowania wrakowe. Jeśli wraki zachowane są w dobrym, nienaruszonym stanie i nie spoczywają na głębokościach dostępnych dla nielicznych z nas to szybko stają się prawdziwą mekką… Tak będzie pewnie także z wrakiem wojskowego samolotu transportowego C-47 Dakota.

Wrak samolotu jest raczej rzadkością, a w Kas można było zanurkować na wraku włoskiego samolotu z II wojny światowej. To nurkowanie niestety już nie jest dla każdego (głębokość 60 m), a i sam wrak zdecydowanie mniej atrakcyjny, ponieważ tak naprawdę zostały z niego tylko 2 silniki… W pierwszym dniu naszych nurkowań, kilka łodzi z Kas przetransportowało ten dar tureckiej armii na miejsce zwane Lighthouse. Oczywiście już dzień później udało nam się zanurkować na wraku i z dumą muszę stwierdzić, że byliśmy na nim pierwszymi płetwonurkami… Samolot wyglądał pięknie. Z racji niedużej głębokości (18 metrów) można było zabrać na niego niemal każdego, spokojnie dało się go opłynąć kilka razy włącznie z odwiedzeniem wnętrza samolotu. Służył on przez wiele lat tureckiej armii, latał bojowo nawet podczas wojny z Cyprem. Samolot C-47 Dakota to kawał historii światowego lotnictwa. Zaspakajając swą ciekawość udało mi się zebrać sporo interesujących informacji na temat tego modelu.

Douglas C-47 Skytrain to amerykański samolot transportowy bazujący na modelu pasażerskiego DC- 3. Douglas Commercial – 3 był jednym z najpopularniejszych samolotów w historii lotnictwa. Od 1935 roku wyprodukowano ich 17,276 sztuk – wliczając wszystkie fabryki produkujące go na licencji (Li-2 w ZSRR i Showa L2D w Japonii). Do dziś ponad 300 maszyn jest w ciągłej eksploatacji. Zaraz po rozpoczęciu II wojny światowej wojsko amerykańskie zamówiło wersję samolotu z dużymi drzwiami, wzmocnioną podłogą i kabina przystosowaną do skakania ze spadochronem. Samolot wyposażono w dwa silniki Pratt & Whitney R-1830 – 92 o mocy 2 x 882 kW. Samolot dzięki temu potrafił zabrać ładunki o masie ponad 4500 kg! Załogę stanowiła ekipa 4-5 osób. C-47 był podstawowym samolotem transportowym podczas II wojny światowej, latali na nim nawet polscy piloci RAF-u. Wiele lat później uzbrojony i oznaczony jako C-47 Spooky samolot ten latał podczas wojny wietnamskiej.

Dane Techniczne:
Konstrukcja: metalowa
Napęd: 2 tłokowe silniki gwiazdowe silniki Pratt & Whitney R-1830 – 92
Moc: 2 x 1200 KM
Rozpiętość skrzydeł: 28,96 m
Długość: 19,64 m
Wysokość: 5,18 m
Powierzchnia nośna: 91,8 m2
Masa własna: 7460 kg
Max. prędkość: 326 km/h
Pułap: 7170 m
Zasięg 2400 km

Kolejne wakacje w Turcji tylko utwierdziły nas w przekonaniu że jest to idealne miejsce na niedrogi wypoczynek i niezapomniane nurkowania. Profesjonale i serdeczne podejście naszych przyjaciół z bazy nurkowej wyznacza nowe standardy i sprawia że za nimi tęsknimy… Nowy wrak samolotu jest tylko jeszcze jednym argumentem dla którego warto wracać do Kas… Przecież to tylko 3 godziny lotu!

KOSZTY:

PROPOZYCJA 1

HOTEL EKICI

Hotel znajduje się w centrum Kas, ok 160 km od lotniska w Dalamanie i 185 km od lotniska w Antalyi, a niedalekiej odległości od morza.

Hotel dysponuje 75 pokojami z czego 8 to pokoje typu Suite o łącznej ilości miejsc 166. Wszystkie pokoje wyposażone są w łazienki z prysznicem i toaletą, TV satalitarną, telefon, minibar, klimatyzację, suszarki i balkony. Dodatkowo pokoje typu Suite mogą pomieścić maksymalnie 4 osoby. Składają się z sypialni i salonu.

W hotelu znajdują się 2 restauracje (zewnętrzna na 120 osób i wewnętrzna na 100 osób). Dodatkowo jest basen, jacuzzi, bar przy basenie, sala telewizyjna, parking.


Cena na 2015 za zakwaterowanie w pokoju DBL – dwuosobowy z BB – śniadania za osobę

Kwiecień i Październik –                     264 Euro/os za 7 dni    432 Euro/os za 14 dni
Maj i Wrzesień –                                  281 Euro/os za 7 dni    466 Euro/os za 14 dni
Czerwiec, Lipiec, Sierpień –                315 Euro/os za 7 dni    533 Euro/os za 14 dni

Cena zawiera:
transfery, zakwaterowanie w pokoju dwuosobowym, śniadania,
ubezpieczenie organizatora turystyki

Cena nie zawiera:
przelotu 1250 – 1350 PLN
wizy 15 euro
obowiązkowego ubezpieczenia turystycznego od 5 PLN za dzień lub turystyczno-nurkowego od 7,5 PLN za dzień
ubezpieczenia od kosztów rezygnacji (od 3% wartości imprezy)

PROPOZYCJA 2

CLUB PHELLOS

Nasz hotel jest usytuowany w centrum miejscowości Kas ok 100m od morza, a także 170 km od lotniska w Dalamanie i 190 km od lotniska w Antalyi. Hotel jest otwarty cały rok, ale seminaria i spotkania dla większych grup możliwe są w zimowych miesiącach.

Hotel dysponuje pokojami z widokiem na morze i bez. Wyposażone są w klimatyzację, telefon, tv satelitarną, balkony, a także część pokoi ma minibar. Łazienki wyposażone są w prysznic, toaletę i suszarki.

Hotel posiada 76 standardowych pokoi, 8 pokoi typu suite i 5 pokoi rodzinnych. Łącznie możemy pomieścić 200 osób.
W hotelu znajduje się restauracja w której serwowane są różne posiłki rano i wieczorem. Restauracja może pomieścić 350 osób w części osłoniętej i na tarasie na otwartym powietrzu.

Hotel posiada basen zewnętrzny z wodą słodką i zjeżdżalnią, basen dla dzieci, bar przy basenie, lobby bar, bar na tarasie, plac zabaw dla dzieci, pralnię, salon masażu, sejf w recepcji. W hotelu znajdą Państwo także basen wewnętrzny, łaźnię turecką, saunę czy jacuzzi.

Cena na 2015 za zakwaterowanie w pokoju DBL – dwuosobowy z BB – śniadania za osobę
Kwiecień –                     264 Euro/os za 7 dni    432 Euro/os za 14 dni
Maj i Październik –     285 Euro/os za 7 dni    474 Euro/os za 14 dni
Czerwiec –                     306 Euro/os za 7 dni    516 Euro/os za 14 dni
Lipiec – Wrzesień –     390 Euro/os za 7 dni    684 Euro/os za 14 dni

Cena zawiera:
transfery, zakwaterowanie w pokoju dwuosobowym, śniadania,
ubezpieczenie organizatora turystyki

Cena nie zawiera:
przelotu 1250 – 1350 PLN
wizy 15 euro
obowiązkowego ubezpieczenia turystycznego od 5 PLN za dzień lub turystyczno-nurkowego od 7,5 PLN za dzień
ubezpieczenia od kosztów rezygnacji (od 3% wartości imprezy)

PROPOZYCJA 3

Hotel LINDA I LINDA BEACH

Hotel Linda Beach położony jest naprzeciwko małej publicznej żwirowej plaży, z której do centrum miasta spacerem jest tylko 2 minuty drogi.
Linda Beach Hotel dysponuje 21 pokojami, a wszystkie pokoje posiadają balkon, telefon, klimatyzacje, łazienkę z WC, prysznicem i suszarką do włosów.
W hotelu znajduje się restauracja gdzie serwowane są śniadania, basen, jak również bar przy nim, salę TV, dostęp do internetu.
Większość pokoi jest jedno lub dwuosobowych (z możliwością dostawki dla trzeciej osoby) z widokiem na morze.

Linda Hotel został niedawno odnowiony. Położony jest ok 150m od publicznej plaży i ok 400m od portu, który znajduje się w centrum miejscowości.
Hotel oferuje 39 pokoi 1- 2- lub 3 osobowych jak 2 apartamenty z aneksem kuchennym. Wszystkie pokoje wyposażone są w klimatyzacje, telefon, łazienkę z prysznicem i WC oraz balkon z widokiem na morze.
Hotel posiada własny basen, restaurację, w której serwowane są śniadania, barek z przekąskami, hol z telewizorem oraz niewielki parking.

Cena za zakwaterowanie w pokoju DBL – dwuosobowy z BB – śniadania za osobę
Cena za zakwaterowanie w pokoju DBL – dwuosobowy z BB – śniadania za osobę
01.04-15.06.2014 i 01.10-31.10.2014 – 225 Euro/os za 7 dni       372 Euro/os za 14 dni
16.06-15.09.2014                                     – 330 Euro/os za 7 dni       582 Euro/os za 14 dni
16.09-31.09.2014                                     – 263 Euro/os za 7 dni       448 Euro/os za 14 dni

Cena zawiera:
transfery, zakwaterowanie w pokoju dwuosobowym, śniadania,
ubezpieczenie organizatora turystyki

Cena nie zawiera:
przelotu 1250 – 1350 PLN
wizy 15 euro
obowiązkowego ubezpieczenia turystycznego od 5 PLN za dzień lub turystyczno-nurkowego od 7,5 PLN za dzień
ubezpieczenia od kosztów rezygnacji (od 3% wartości imprezy)

 

PAKIETY NURKOWE

Ceny nurkowań
Pakiety nurkowe
Cena
Pojedyncze nurkowanie 23 Euro
Pakiet 2 nurkowania
42 Euro
Pakiet 5 nurkowań
100 Euro
Pakiet 10 nurkowań
185 Euro
Nurkowanie nocne
30 Euro
Kursy
Nurkowanie INTRO
30 Euro
PADI Open Water Diver Course 310 Euro
PADI Advanced Open Water Diver 220 Euro
PADI Rescue Diver Course 250 Euro
PADI Divemaster Course 500 Euro
Specjalizacje (nocna, w prądzie, głęboka, wrakowa) 200 Euro
Wypożyczenie sprzętu
ABC + pianke 3 Euro
Jacket + Automat 3 Euro
Komputer 5 Euro
Latarka 5 Euro

 

 

Zainteresowała Cię ta oferta?

zadzwoń 22 614 0000

napisz nurkowanie@victoriatravel.pl

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , ,