to jest oferta archiwalna

... ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy stworzyli specjalnie dla Ciebie nową, podobną ofertę. Napisz albo zadzwoń, a na pewno pomożemy!

Sylwestrowe Safari na Wyspach Salomona

Wyspy Salomona (Solomon Islands) to państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Oceanii, na wschód od Nowej Gwinei. Wchodzi w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Państwo Wysp Salomona obejmuje wschodnią część archipelagu o tej samej nazwie.
Wyspy zostały odkryte w 1568 przez hiszpańskiego żeglarza Alvaro Mendaña de Neyra. Podzielone zostały między Niemcy (północne wyspy, od 1885) oraz Wielką Brytanię (południowe wyspy, 1893). Część wysp została przekazana Wielkiej Brytanii przez Niemcy w latach 1898 – 1900, która ustanowiła nad wyspami protektorat. Pozostałe w rękach Niemiec wyspy Bougainville i Buka weszły w skład niemieckiego protektoratu Nowej Gwinei Niemieckiej.

W okresie II wojny światowej Wyspy Salomona (w 1942 r.) znajdowały się pod okupacją japońską. Toczyły się tu jedne z najbardziej zaciętych walk na Pacyfiku (m. in. walki o Guadalcanal). W latach 1943 – 1944 Japończycy zostali wyparci z większości archipelagu przez wojska amerykańskie.

Na Wyspach Salomona mieszka 470 000 osób. Ludność rdzenna (Salomończycy, odłam Melanezyjczyków) stanowi 93%, Polinezyjczycy — 4%, Mikronezyjczycy – 1,5%. W użyciu jest ponad 80 różnych języków z grupy melanezyjskiej oraz Pidgin English. Urzędowym językiem jest angielski.

Powierzchnia Wysp Salomona wynosi 28 450 km². Państwo położone jest na ponad 900 wyspach i wysepkach.

Łódź MV Bilikiki
W 1989 MV Bilikiki wypłynęła w swój dziewiczy rejs. Była to pierwsza luksusowa nurkowa łódź mieszkalna na Wyspach Salomona. Była też jedną z pierwszych na świecie oferujących kabiny z łazienkami.
Na łodzi jest 10 kabin z piętrowymi kojami – dolna dwuosobowa i górna jednoosobowa. Duże rozmiary łodzi i kadłub zbudowany specjalnie na wody Południowego Pacyfiku sprawiają, że goście z całego świata nadal twierdzą, że Bilikiki jest jedną z najwygodniejszych łodzi nurkowych.

Łódź ma długość 38 m i szerokość prawie 7,5 m i dzięki temu jest bardzo stabilna. Dla dodatkowego komfortu pasażerów na łodzi jest przestronny pokład do opalania, ale także dużo zacienionych miejsc i klimatyzowane kabiny.
MV Bilikiki wypływa w regularne rejsy z Honiara, na Wyspie Guadalcanal. Nurkowania odbywają się wokół Wysp Florida, Russell, Mborokua (Mary) i w Lagunie Morovo na Wyspie New Georgia.

Dane techniczne:
Kadłub: stalowy
Długość: 38 m
Szerokość: 7,31 m
Elektryczność: 415 V (trzy fazy), 240 V (jedna faza), 110 V
Tonaż: 280 t
Główny silnik: 350 HP 3406 Turbo Charged Caterpillar Diesel
Akumulatory pomocnicze: 2 x 80 kWKabiny: 10 z łazienką i WC

Udogodnienia i usługi: duży telewizor LCD z portem USB, rzutnik multimedialny, Nitrox, DVD, wieczorne pokazy slajdów, duże stoły na sprzęt fotograficzny, oddzielne zbiorniki ze słodka woda do płukania sprzętu fotograficznego, oddzielny kabina fotograficzna.

Termin: 24.12.2013 – 03.01.2014

Nurkowanie
Rafy wokół Wysp Salomona są niemalże dziewicze. Zamieszkują je niezliczone gatunki ryb, pływające z reguły w dużych ławicach – błazenki, ustniczki, chetoniki, papugoryby. W toni przepływają ławice barrakud, ostroboków, tuńczyków i innych gatunków pelagicznych.
Dla fotografów podwodnych, specjalizujących się w makrofotografii i lubiących „muck dives”, będzie tu prawdziwy raj. Krewetki modliszkowe, ryby z gatunku promieniopłetwych (ang. ghost pipefish), pławikoniki karłowate to tylko niektóre gatunki z tych, które można tu znaleźć.

Przykładowe miejsca nurkowe:
Leru Cut przy Wyspie Russel: miejsce to oferuje jedne z najlepszych możliwości do podwodnego fotografowania. Jest to pęknięcie w ścianie opadającej na ok. 100 m, z prześwitem, przez który widać dżunglę. Światło przedzierające się przez roślinność stwarza nieprawdopodobne refleksy pod wodą. Dno pęknięcia znajduje się na ok. 20 m. Nurkuje się tutaj zwykle około południa, żeby światło było najlepsze. Wewnętrzne ściany porośnięte są przez gorgonie, miękkie koralowce, jest tu też dużo ślimaków nagoskrzelnych.

Wyspa Mary: odległa, porośnięta dżunglą i niezamieszkała wyspa znajduje się poza wszelkimi szlakami turystycznymi. Ten wygasły wulkan znajduje się na zachód od Wysp Russell. Podwodne ściany opadają głęboko, wody penetrowane są przez duże okazy – barrakudy, manty i rekiny. To jedno z takich miejsc, których się nie zapomina.

Barracuda Point: jak sama nazwa wskazuje, w tym miejscu gromadzą się olbrzymie ławice barrakud i ostroboków. Charakterystyczne jest to, iż ławice te są naprawdę imponujące, wręcz nieprzeciętne. Ci którzy wolą płytsze nurkowania, mogą penetrować koralowe ogrody w poszukiwaniu ghost pipefish, ryb-liści, ryb z rodziny babkowatych i krewetek pistoletowych.

Mirror Pond przy Wyspie Mane: to ściana, przy której jest też kilka fantastycznych wypłaceń z wejściem do jaskini na ich końcu. Ściana porośnięta jest twardymi i miękkimi koralowcami, zamieszkałymi przez kolonie papugoryb i papużaków oraz sepii. Wody te patrolują rafowe rekiny białopłetwe. Miejsce to jest słynne z powodu występowania tu słonowodnego krokodyla, który rezyduje w płytkim tunelu łączącym rafę z wewnętrzną laguną. Zgodnie z nazwą, Mirror Pond (Lustrzany Staw) oferuje lustrzane refleksy w płytkich wodach. Kanały pływowe prowadzą do pionowo opadającej ściany.

Custom Cave: po drugiej stronie Zatoki Leru, na Wyspie Pavuvu, znajduje się kilka jaskiń wzdłuż podwodnej ściany. Większość z nich kończy się ślepo, natomiast wejście do Custom Cave prowadzi do 20 m tunelu, który w pewnym momencie zwęża się i opada, a następnie otwiera w dość dużą komnatę. W sklepieniu jest otwór, przez który wpada światło słoneczne. Po zwiedzeniu jaskini można dalej nurkować przy przepięknej ścianie z dużym otworem, przez który można przepłynąć.

Anuha: płytkie miejsce nurkowe przy Wyspie Florida. Przypomina nieco te z Cieśniny Lembeh, z piaszczystym stokiem, zamieszkałym przez różne dziwaczne stworzenia, tzw. critters.

Lever Dump/White Reach/Yandina: te trzy miejsca powstały pod koniec II Wojny Światowej, gdy mnóstwo amerykańskiego sprzętu wojskowego zostało zatopionego w morzu. Jeepy, ciężarówki, buldożery, barki, tony amunicji wszelkiego kalibru oraz inne militaria i wojskowe akcesoria czynią te miejsca nurkowe unikalnymi.

Wrak „Anne”: wrak transportowca, który zatonął stosunkowo niedawno. Spoczywa na dnie na równej stępce, rufa na 12 m, a dziób na 36 m. Wrak jest idealnym miejscem na nocne nurkowania, a makro-entuzjaści będą zachwyceni.

Devils’ Highway: miejsce dla zaawansowanych nurków, bowiem występuje tu bardzo silny prąd (8 – 10 węzłów), ale to właśnie tędy szybują manty. Nurkowanie rozpoczyna się około 200 m od ściany, na głębokości około 5 m. Nurek, jak spadochroniarz, unosi się tuż nad skalną półką. Po dotarciu do spadku ściany odpycha się gwałtownie płetwami w dół i znajduje miejsce do przytrzymania się. Na to nurkowanie trzeba koniecznie zabrać rękawice. Teraz należy już tylko obserwować tuziny mant przepływających w górnej części ściany i żerujących w prądzie.

Cena: 4270 USD

W cenie safari:
– transfery do i z: lotnisko (hotel) w Honiara – łódź
– zakwaterowanie w klimatyzowanych kabinach z łazienkami
– posiłki i przekąski
– nielimitowane nurkowanie
– balast i pasy balastowe
– butle z powietrzem.

Dodatkowe opłaty podczas safari:
– podatek miejscowy (płatny na łodzi) – 25,00 USD/osoba/noc
– napoje
– Nitrox (dla osób w uprawnieniami) – 20,00 USD/dzień
– wypożyczenie sprzętu
– zwyczajowe napiwki
– inne osobiste wydatki.

Strefa czasowa: GMT +11 godzin.

Jak dolecieć?
Rozkład rejsów dopasowany jest do rozkładu lotów do i z Honiara. Dolatuje się tam z Brisbane (Australia) lub z Nadi (Fidżi). Przeloty przez Brisbane pozwalają na dolot bez konieczności noclegów po drodze, ale należy wziąć pod uwagę, że podróż taka trwa 2 doby.
Cena najtańszego biletu na całej trasie to ok. 6500,00 PLN/osoba.

Na wyspach jest elektryczność 240V/50 Hz, należy zabrać ze sobą adapter.

Wiza i przepisy wjazdowe
Wizę turystyczną uzyskuje się bezpłatnie na lotnisku na okres do 3 miesięcy. Należy mieć paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu, bilet powrotny oraz dowód posiadania środków finansowych wystarczających na czas pobytu. Wiza turystyczna może być przedłużona na kolejne 3 miesiące, na wniosek skierowany do: Director of Immigration, Ministry of Commerce, Employment & Tourism, P.O. Box G26 Honiara, tel. 00677/28 841, e-mail: immigration@commerce.gov.sb.

Przepisy celne i prawne
Surowo karane są przestępstwa związane z narkotykami, pornografią i homoseksualizm. Za przeklinanie grożą kary (nawet więzienia). Na wyspach panują konserwatywne standardy dotyczące ubioru, a publiczne okazywanie uczuć może być potraktowane jako wykroczenie.

Ubezpieczenie
Koniecznie należy wykupić pełne ubezpieczenie (zwłaszcza zdrowotne) z opcją ewakuacyjną.

Szczepienia, służba zdrowia
Występuje tu podwyższone ryzyko infekcji chorobami zakaźnymi. Występują: malaria, gruźlica oraz choroby układu pokarmowego. Zaleca się spożywanie gotowanych pokarmów oraz picie wody przegotowanej lub butelkowanej. Opieka medyczna jest na bardzo niskim poziomie i trudno dostępna (całkowity brak usług medycznych w rejonach wiejskich); poważniejsze przypadki wymagają przetransportowania chorego na leczenie do Australii lub Nowej Zelandii.

Podróżowanie po kraju
Wyspy Salomona to archipelag blisko tysiąca wysp. Przeloty wewnętrzne odbywają się bez większych problemów, jednakże nie zawsze zgodnie z rozkładem lotów. Promy są nierzadko przeładowane i nie zachowują standardów podróżowania (na porządku dziennym są nagłe zmiany godzin kursowania promów).

Bezpieczeństwo
Występuje tu duże ryzyko niepokojów społecznych. Podróżujący na Wyspy Salomona powinni zachować szczególną ostrożność oraz na bieżąco śledzić w mediach rozwój sytuacji politycznej w tym kraju. Wysokie jest również zagrożenie przestępczością pospolitą (rozboje z użyciem broni palnej), szczególnie w stolicy kraju – Honiarze, dlatego też nie należy nosić przy sobie większych sum pieniędzy i kosztowności.

Przydatne informacje:
Wyspy Salomona położone są w tropikalno – monsunowej strefie klimatycznej, na obszarze geograficznym o podwyższonym ryzyku występowania trzęsień ziemi i tsunami. Na wodach przybrzeżnych występują silne przypływy, a w porze deszczowej, od listopada do kwietnia – cyklony. Burze tropikalne i cyklony mogą występować również poza porą deszczową.
Często występują zakłócenia telekomunikacyjne.
Krokodyle są naturalną częścią ekosystemu wysp, dlatego przed wejściem do wody należy upewnić się, czy dane miejsce jest bezpieczne.
Informacje dla osób planujących nurkowanie: na archipelagu nie ma komór dekompresyjnych.

Zainteresowała Cię ta oferta?

zadzwoń 22 614 0000

napisz nurkowanie@victoriatravel.pl

Tagi: , , ,