Syberia - nurkowanie i wyjazdy turystyczne

1

Jezioro Bajkał zwane syberyjskim morzem”  to jedno z ciekawszych miejsc na kuli ziemskiej. To nie tylko najstarsze (25 mln lat) i najgłębsze (1642 m) jezioro świata, ale także największy zbiornik niezamrożonej wody pitnej (zawierającej 22% światowych zasobów) oraz największa na świecie kryptodepresja. Położony jest we wschodniej Syberii, długość jego linii brzegowej to 2100 km a ogólna powierzchnia to 31,5 tys.km2 (tyle co Belgia). Na Bajkale znajduje się 27 wysp, największa Olchon zajmuje 750 km2. Jezioro otoczone jest ze wszystkich stron górami oraz ma 336 dopływów, lecz wypływa z niego tylko jedna rzeka Angara. Wody Bajkału są przez cały rok zimne ale także niezwykle przejrzyste, dno można dostrzec nawet z 40 metrów. Bajkał charakteryzuje wielkie bogactwo flory i fauny. Ocenia się, że występuje w nim ok. 2630 gatunków roślin i zwierząt, w tym wiele (60%) gatunków endemicznych takich jak np. foka bajkalska, omul bajkalski czy cyraneczka bajkalska .

W rejonie jeziora Bajkał znajduje się pięć głównych obszarów chronionej przyrody (trzy rezerwaty  oraz dwa parki narodowe) o łącznej powierzchni ponad 17 tysięcy km². Od 1996 r jest in także wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco.

Jest to również obszar niezwykle tajemniczy z którym związanych jest niezliczona wprost liczba legend, opowieści i tajemniczych wypadków. Niektóre rejony jeziora uważane są za przeklęte (Krater Diabła, przylądek Ryty),inne z kolei za błogosławione w wielu miejscach do dziś dzień odprawiane są różne formy szamanizmu.

CENA; 6800 zł

Rekomendowany suchy skafander, ponieważ temperatura wody to ok. 4-10 stopni. Na wyjazd zapraszamy również osoby, które nie nurkują, bowiem codziennie przybijamy do brzegu i można całe dnie spędzić na wędrówkach po okolicy.

Plan wyjazdu;

Dzień 1. Zbiórka na lotnisku w Warszawie i wylot do Moskwy. Przylot wczesnym popołudniem, wieczorne zwiedzanie miasta. Nocleg w Moskwie.

Dzień 2. Całodzienne zwiedzanie Moskwy. Wieczorem wylot do Irkucka. Śniadanie.

Dzień 3. Przylot do Irkucka w godzinach rannych, zaokrętowanie się na łodzi, początek safari. 2 nurkowania. Pełne wyżywienie.

3

Dzień 4. Safari,3 nurkowania, okolice Balszyje Koty, zejście na ląd i wycieczka po okolicy. Pełne wyżywienie.

Dzień 5. Safari, 3-4 nurkowania, okolice Chomuty, zejście na ląd, wycieczka po okolicy, zwiedzanie Piesecznaja .Pełne wyżywienie.

Dzień 6. Safari ,północna część jeziora, wyspa Ogoj (buddyjska słupa, przejście przez Małe Morze). Pełne wyżywienie.

Dzień 7. Całodzienna (8-9 godz.) wycieczka po wyspie Olcholm. Jest to największa wyspa Bajkału. Połączenie stepowych przestrzeni, porośniętych tajgą gór, piaszczystych plaż i skalistych przylądków górujących ponad błękitną tonią morza Syberii powala wszystkich przybyszy. Zobaczymy m.in.;

Przylądek Choboj; znajduje się on w najbardziej na północ wysuniętym skrawku wyspy Olchon. Swoim kształtem przypomina kieł, dlatego też od niego wywodzi się jego buriacka nazwa. Przylądek od strony wody przypomina profil kobiety. Według legendy, jest to Buriatka ukarana za zazdrość, która będzie tkwiła w tej kamiennej postaci tak długo, jak długo na świecie będą istniały zło i zawiść. Oryginalność i surowe piękno tego przylądka zostało docenione przez starożytnych mieszkańców Olchonu – Choboj służył za święte miejsce ich obrzędów religijnych. Niegdyś, na głazach wystających z wody w pobliżu przylądka, pojawiały się licznie foki bajkalskie, dziś rzadko tutaj widywane.

Skała szamanka; wapienno-marmurowa, dwuczęściowa skałą (z przecinającą ją jaskinią). Zgodnie z wierzeniami Buriatów uważana jest za świętą. Przylądek wpierw zwany był Szamańskim, dopiero od XVII w., gdy w miejsce szamanizmu upowszechnił się lamaizm, Buriaci swoje święte miejsce zaczęli nazywać Burhan. Obiekt ma status państwowego zabytku przyrodniczo-historycznego.

Dzień 8. Safari, 3 nurkowania, okolice wyspy Olcholm, wieczorne ognisko w urokliwej zatoczce. Pełne wyżywienie.

Dzień 9. Safari, 2 nurkowania, przypłyniecie do Listwianki, nocleg w hotelu. Śniadanie i obiad.

Dzień 10. Podróż koleją Krugobajkalską do Irkucka (7-8 godz.), wieczorne zwiedzanie miasta, nocleg w hotelu. Śniadanie.

Kolej Krugobajkalska, zwana również Krugobajkałką, to historyczna trasa magistrali transsyberyjskiej przebiegająca nad brzegiem Bajkału zbudowana w latach 1899-1949. Ponieważ trasa łączyła tory przerwane wodami jeziora, była nazywana „złotą sprzączką stalowego pasa Rosji”. Krugobajkałka prowadziła południowo-zachodnim brzegiem Bajkału, od Portu Bajkał, poprzez Kułtuk, Słudiankę, Tanchoj aż po Babuszkin. W latach 50. Krugobajkałka utraciła znaczenie, ponieważ zastąpiła ją nowa trasa prowadząca przez Płaskowyż Olchiński. Natomiast Kolej Krugobajkalska, ze względu na swe urokliwe położenie, stała się atrakcją turystyczną. Obecnie trasą można przejechać prawie 100 km pociągiem turystycznym poprzez zabytkową infrastrukturę kolejową: mosty, tory i tunele.

10-4

Dzień 11.Wylot do Moskwy a potem do Polski. Przylot do warszawy około godz.16.

W między czasie oprócz nurkowania i podziwiania bezkresnych krajobrazów będziemy również mieli możliwość skorzystania z prawdziwej rosyjskiej bani oraz regionalnej kuchni. Zakosztujemy jedynego w swoim rodzaju Omula- endemicznej ryby występującej jedynie w Bajkale (można go przyrządzić na kilkadziesiąt różnych sposobów ale najlepszy jest pieczony na ognisku lub rożnie no i oczywiście solony…-najlepsza zakąska do bajkalskiej wódeczki)

Łódź;
Ostatnia renowacja: 2016
Stalowy kadłub
Długość: 21 m.
Szerokość: 4 m.
Prędkość: 18 km/h
Zasięg: 2000 km (można opłynąć cały Bajkał)
Silnik: 250 KM
Generator 18  kWh i 10 kWh, generator prądu 220 V całodobowo.

Wyposażenie do nawigacji, komunikacja: echosonda, radar, GPS, radiostancja „statek-statek”.
Bezpieczeństwo: tratwa ratunkowa, ponton (Zodiak) z silnikiem 15 KM
Sprężarka kompresor Bauer, 200 l/min.
Nitrox, trimix: przy wcześniejszym ustaleniu.
Butle: 12 i 15 l, stalowe, z podwójnym zaworem, DIN. Twin (12*2), stage (10 i 12 l, aluminiowe), butle dla side-mount – przy wcześniejszym ustaleniu..
Balasty: 2 i 3 kg, pasy balastowe.
Tlen: butla transportowa z 6-metrowym wężem, opuszczanym do wody.
10 osób, 5 kajuty dwuosobowe. Salony w części dziobowej i centralnej na dolnym pokładzie. Salon w części centralnej – 2 kajuty (bardziej przestronne), w części dziobowej – 3 kajuty.
Kajuty: jednomiejscowe koje na dolnym i górnym poziomie. Wieszaki oraz półki do przechowywania rzeczy osobistych, nieduży stolik, lustro. Ogrzewanie indywidualne. Gniazdka – 220 V. Kamizelki ratunkowe.
2 łazienki. Wspólna łazienka (prysznic z toaletą) w każdym salonie.
Środkowy pokład: salon, TV (DVD, CD, USB). Mostek nurkowy na poziomie wody. Pokład osłonięty od deszczu, otwarty pokład w części dziobowej, pokład z ławkami i leżakami w części centralnej.

Cena zawiera;
-opiekę polskiego instruktora nurkowego i przewodnika
-zakwaterowanie na łodzi w kabinach dwuosobowych
-nurkowanie
-wyżywienie wedle programu kuchnia rosyjska i bajkalska (dużo świeżej ryby)
-rosyjska wódeczka na statku bez limitu
-codzienne piesze wycieczki lądowe
-jeep safari po wyspie Olcholm
-nocleg w hotelu w Moskwie, Irkucku i Listwiance
-wszelkie transfery na terenie Rosji
-ubezpieczenie turystyczne
-rosyjski przewodnik podczas zwiedzania Moskwy
-opłatę na rzecz Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego w wysokości 13 zł

Cena nie zawiera;
-biletów lotniczych ok.2700 zł
-wizy rosyjskiej
-wyżywienia innego niż w programie
-biletu na kolejPotrzebujesz pomocy? Na naszej stronie umieściliśmy kierunki, na które jest największe zainteresowanie, bo gdybyśmy umieścili listę wszystkich krajów, do których przygotowujemy wyjazdy, to byś w niej utonął :)).

Jeżeli Twojego wymarzonego nie ma na naszej liście, zadzwoń (22) 614 0000 napisz na email biuro@tanienurkowanie.pl, a przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie!