RPA, Mozambik – rekiny, lwy, FIFA

1.jpg

W ciągu kilkunastu dni obejrzymy absolutnie najlepsze miejsca do nurkowań z rekinami. Tym razem naszym celem będą drapieżne rekiny i i inni podwodni predatorzy.

Podczas naszej wyprawy weźmiesz udział w absolutnie wspaniałym i unikalnym Sardine Run (Szlak Sardynek), dostępny tylko przez kilka tygodni w roku, gdy sardynki przemieszczają się z zimniejszych wód na południu Afryki  w kierunku północno wschodnim, ku cieplejszemu Oceanowi Indyjskiemu. Setki milionów małych sardynek płynących w dużych ławicach a za nimi drapieżniki, dla których jest to uczta: wszelkie gatunki rekinów, delfiny, tuńczyki, czasem wieloryby i orki, foki i pingwiny. Szlak Sardynek to widowisko również na powierzchni wody – ryby są pożywieniem dla kormoranów, głuptaków, albatrosów i innych latających drapieżców.

3.jpgDuże zwierzęta oglądamy nie tylko pod wodą – po zakończeniu nurkowań jedziemy do ogromnego rezerwatu Hluhluwe, gdzie spotkamy się oko w oko z takimi gigantami jak: lwy, słonie, żyrafy, nosorożce, gepardy, bawoły i mniejsze: małpy, gazele, egzotyczne ptaki.

Organizacja nurkowań:
Zaplanowaliśmy 9 dni z podwodną przyrodą, każdego dnia wracamy po nurkowaniach na ląd. 3 dni w Unkomass, 3 dni spędzimy podążając Szlakiem Sardynek i 3 dni w Mozambiku

Co zobaczymy pod wodą:
jak przystało na wyprawę na rekiny, planujemy spotkać: żarłacze białe, żarłacze tępogłowe (bull shark), rekin młoty, tawrosze piaskowe (ragged tooth shark), żarłacze tygrysie (tiger shark), ostronosy (shortfin mako shark).

Zakwaterowanie:
W miastach na trasie wyprawy hotel miejski, standard około 3*, pokoje dwuosobowe, z prywatną łazienką.
Pakiety lądowy: hostel w rezerwacie, warunki turystyczne.

Wyżywienie: opisano w programie: S-śniadanie, L-lunch, K-kolacja. Posiłki nie wymienione w programie uczestnicy kupują sami.


Sardine Run (Szlak Sardynek), dostępny tylko przez kilka tygodni w roku, gdy sardynki przemieszczają się z zimniejszych wód na południu Afryki  w kierunku północno wschodnim, ku cieplejszemu Oceanowi Indyjskiemu. Setki milionów małych sardynek płynących w dużych ławicach a za nimi drapieżniki, dla ktrórych jest to uczta: wszelkie gatunki rekinów, delfiny, tuńczyki, czasem wieloryby i orki, foki i pingwiny. Szlak Sardynek to widowisko również na powierzchni wody – ryby są pożywieniem dla kormoranów, głuptaków, albatrosów i innych latających drapieżców.

7.jpgZaplanowaliśmy 3 dni na Szlaku Sardynek: codziennie rano wypłyniemy z portu łodzią na pełne morze w poszukiwaniu ławic ryb i ptaków. Gdy je odnajdziemy, zdecydujemy, w jaki sposób będziemy je oglądać: można zostać na łodzi i podziwiać widowisko polowania na ryby przez drapieżne ptaki, skoczyć do wody z fajką i maską lub zanurkować w pełnym akwalungu, aby zbliżyć się jak najbardziej do najciekawszych okazów. Pod wodą można zobaczyć wiele gatunków drapieżców: rekiny, delfiny, foki, pingiwny, czasem wieloryby. Szlak sardynek nie jest typowym nurkowaniem – w tym szczególnym miejscu zanurzenie będzie jednym ze sposobów podglądania przyrody, a nie celem samym w sobie. Wielu uczestników tego niezwykłego safari ogląda je na powierzchni lub metr – dwa pod wodą, zanurzając się jedynie z fajką. Do Was będzie należał wybór sposobu uczestnictwa w Szlaku Sardynek.

Zarezerwuj pakiet, zadaj nam pytanie lub zadzwoń 22 614 00 00 odpowiemy natychmiast

Podczas wyprawy zobaczymy wiele gatunków rekinów. Oto sylwetki tych, które występują w wodach RPA i Mozambiku:

Żarłacz biały / rekin ludojad – White Shark (Carcharodon carcharias)12.jpg
Jak rozpoznać: żarłacza trudno pomylić z jakimkolwiek innym gatunkiem, gdy stanie się z nim oko w oko. Osobniki dorastają do długości 7 metrów i wagi 1800 kg. Mają podłużny, torpedowaty kształt, połowa ciała w kolorze ciemno szaro brązowym, a część brzuszna w białym. Płetwy boczne są długie i duże, zakończone na czarno po wewnętrznej (spodniej stronie) a płetwa ogonowa przypomina kształtem bumerang – jest niemal symetryczna. Paszcza odsłania rzędy trójkątnych zębów w górnej i dolnej szczęce.
Typowe zachowanie: żarłacze białe żywią się innymi rekinami, fokami, dużymi rybami, żółwiami, dużymi płaszkami, delfinami i walczą do ostatniej kropli krwi. Można je spotkać w wodach o różnej temperaturze, często podążające za koloniami fok, stanowiących około 20% ich diety. Poniekąd na szczęście, widuje się je w wodach Afryki coraz rzadziej; pewne spotkanie z nimi zapewnia nurkowanie w klatce na Przylądku Dobrej Nadziei (Kapsztad), Zatoce Mossel i Gansbai.

Tawrosz piaskowy – Spotted ragged tooth shark (Charcharius taurus)13.jpgJak rozpoznać: Tawrosze są jednymi z ulubionych rekinów Afryki południowej. Dorastają do 3,2 m długości i 300 kg wagi. Mają tęgie, oliwkowo zielone lub ciemno brązowe umaszczenie i rzucające się w oczy ciemniejsze plamy, które blakną wraz z wiekiem zwierzęcia. Mają dwie, prawie tej samej wielkości płetwy grzbietowe a płetwa ogonowa tworzy nieregularny trójkąt, którego górna część jest większa niż dolna. Głowa jest ułożona nieco niżej niż reszta ciała, a z paszczy wystają długie, nieregularne i krzywe zęby, służące bardziej miażdżeniu i przytrzymywaniu niż cięciu i gryzieniu.
Typowe zachowanie: Tawrosz piaskowy przemieszcza się od Przylądka Dobrej Nadziei ku wodom Mozambiku w czasie zimowych miesięcy (czyli polskego lata). Pływają często w dużych ławicach. Mimo dużych rozmiarów i wygladu, który może przestraszyć, nie są groźne – jak dotąd nie odnotowano ataków tych ryb na ludzi.

Żarłacz tępogłowy – Zambezi lub Bull shark (Carcharhinus leucas)14.jpg
Jak rozpoznać: Zambezi dorastają do 3,5 m długości. Mają szare umaszczenie, nieco ciemniejsze na grzbiecie i jaśniejsze na brzuchu. Jest silnym, krzepkim rekinem o zaokrąglonym i zakończonym tępo pysku. Zęby górnej szczęki są trójkątne i wystrzępione, a dolne bardziej smukłe. Dobrze rozwinięte, typowe rekinie płetwy nie odznaczają się kolorem – jedynie u młodych osobników końce płetw są ciemniejsze i z wiekiem blakną. Zambezi jest mylony często z innym rekinem, Java Shark Carcharhinus ambionensis
Typowe zachowanie: Nie licząc ich możliwości do okresowego przebywania w słodkiej wodzie, Zambezi lubia przebywać w zamkniętych akwenach morskich, estuariach i ujściach rzek. Żywią się większymi rybami (50% diety), żółwiami, mniejszymi rekinami, delfinami, płaszczkami a nawet krabami. Zanotowano wiele ataków tych rekinów na ludzi, jednak większość z nich miało miejsce blisko plaż – ofiarami byli głównie surferzy. Chociaż nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla nurków, należy mieć przed nimi respekt. W głębokiej wodzie, cierpliwy nurek może zobaczyć na raz kilka sztuk, pod warunkiem, że rekiny zaakceptują obecność grupy nurków i nie uznają, że mogą oni być obiektem ataku.

Żarłacz tygrysi – Tiger shark (Galeocerdo cuvier)15.jpg
Jak rozpoznać: Żarłacz tygrysi jest jednym z tych gatunków, które trudno pomylić z innymi. Osiąga do 7 metrów długości, choć w wodach RPA i Mozambiku spotyka się najczęściej samice o długości do 4 metrów. Silne ciało, umaszczone w odcieniach popielatego, układającego się w poprzeczne pasy wrzesz części grzbietowej. Płetwa ogonowa, której górna część jest większa od dolnej, ułatwia wolne płynięcie z krótkimi przerwami na szybki pościg. Pysk jest zakończony tępo i nieco kwadratowy, patrząc na niego od góry. Szerokie, grzebieniowate zęby umiejscowione są w górnej i dolnej szczęce.
Typowe zachowanie: Widziany na całym świecie, w ciepłych i tropikalnych wodach, Żarłacz tygrysi lubi sąsiedztwo portu lub ujścia rzeki. Ten drapieżnik żywi się dużymi rybami, mniejszymi rekinami, ssakami morskimi a nawet ptakami. W ich żołądkach znajdowano nawet puszki i torby plastikowe. Zwykle nie stanowią zagrożenia dla nurków, widząc ich opływają ich w sporej odległości, ale są zawsze chętne do pojedynku, jeśli mają ku temu okazję.

Rekin młot / ryba młot – Hammerhead shark (Sp. Sphyrna).16.jpg
Jak rozpoznać: rekina młota rozpoznać jest bardzo łatwo, ze względu na bardzo charakterystyczny kształt głowy, jednak aby doszukać się różnic pomiędzy poszczególnymi podgatunkami, trzeba mieć obszerniejszą wiedzę na temat tych ryb. Spośród 9 podgatunków, 3 występują w wodach RPA. Ciało rekinów umaszczone jest w barwach szaro brązowych, jaśniejsze na brzuchu. Oczy umiejscowione są po bokach charakterystycznej głowy, zęby, w górnej i dolnej szczęce, są stosunkowo małe i postrzępione.
Typowe zachowanie: spotykane we wszystkich ciepłych i tropikalnych wodach, są gatunkiem migrującym. Dorosłe osobniki wolą głębsze partie oceanu, daleko od lądu, podczas gdy młode często przypływają blisko brzegów i są tuż pod powierzchnią. Są dosyć płochliwe i widząc nurków, uciekają, ale stosunkowo często udaje się zobaczyć duże ławice krążących w toni rekinów.

Ostronos / rekin ostronosy – Shortfin mako (Isurus oxyrinchus)17.jpg
Jak rozpoznać: lśniące i podłużne ciało, niebiesko popielaty od góry i biały w części brzusznej. Pysk ostro zakończony, duże płetwy. Czasem mylony jest z żarłaczem białym, od którego różni się znacznie większymi oczami i bardziej błyszczącym ciałem i dłuższymi zębami.
Typowe zachowaie: często pływa blisko brzegów, żywiąc się małymi rybami, kalmarami i innymi rekinami. Jest jedną z najszybszych ryb, osiąga prędkość do 35 km/h. Jest często widziany jak wyskakuje nad powierzchnię wody, przyczyna tych zachowań jak dotąd nie jest znana.

Żarłacz miedziany – Bronze whaler/copper shark (Carcharhinus brachyurus)18.jpg
Jak rozpoznać: żarłacze miedziane dorastają do długości 3 m. Błyszczące ciało, umaszczone w brązowo szarych barwach. Końcówki płetw są ciemniejsze, często czarne. Zęby w dolnej szczęce są węższe, prostsze i gładsze niż w górnej. Pod wodą często mylone z rekinem czarnopłetwym (blacktip shark).
Typowe zachowanie: często spotykane w płytszych partiach oceanu, preferują chłodniejszą wodę i są jednymi z drapieżników na Szlaku Sardynek. Ich dieta składa się z ryb, mniejszych rekinów, płaszczek i kalmarów

Żarłacz ciemnoskóry – Dusky shark (Carcharhinus obscurus)19.jpg
Jak rozpoznać: brak charakterystycznych cech tego rekina jest, paradoksalnie, jego cechą charakterystyczną. Żarłacze ciemnoskóre są szaro brązowe, nieco jaśniejsze na brzuchu. Ich zęby mają trójkątny kształt i umiejscowione są w górnej szczęce. Zęby dolnej szczęki są mniejsze, gładkie i pojedyncze. Dorastają do 4,2 metra długości.
Typowe zachowanie: żerują u wybrzeży Afryki, od Kapsztadu po wody tropikalne. Nie zanotowano przypadków ich ataku na ludzi; są jednocześnie jednym z najczęstszych i najpopularniejszych łupów rybackich. Żarłacze ciemnoskóre żywią się rybami pelagicznymi, innymi rekinami, płaszczkami a także padliną.

20.jpgKapsztad – jedno z najpiękniejszych miast świata.

Większość magazynów podróżniczych na świecie uznało Kapsztad za najpiękniejsze miasto świata. Ponoć urok tego miejsca poczuje się i zapamięta na całe życie. Ocean, góry, lasy pełne grzybów – można zbierać :-) – plaże, po której dreptają pingwiny. Góra Stołowa dominuje nad miastem, przyczyniając się do utworzenia w tym miejscu szczególnie dobrego klimatu dla białych winogron. Osadnicy z Francji przybyli tu przed laty i obecnie winnice Kapsztadu i okolic są słynne na cały świat.

Przylądek Dobrej Nadziei
– stań na południowym krańcu Afryki na styku dwóch Oceanów: Spokojnego i Atlantyku. Przylądek, ze względu na swoje przepiękne położenie został, oprócz Góry Stołowej, nominowany do siedmiu cudów natury – kampanii mającej wyłonić 7 cudów świata stworzonych przez naturę (innym nominowanym jest nurkowisko: znana i lubiana wyspa Sipadan, w Malezji). Wycieczkę na Przylądek warto zaplanować na cały dzień: rano przejazd lokalnym autobusem w pobliże Przylądka a następnie spacer wzdłuż, zielonego i skalistego wybrzeża.
Można udać się również na wycieczkę kajakową, podczas której jest możliwe przyjrzenie się pingwinom z bliska. Cena 2,5 godzinnej wycieczki wynosi około 40 USD.

21.jpgEmocje na rozgrywkach FIFA 2010 na żywo. Dla fanów rozgrywek piłkarskich jest możliwość obejrzenia meczu na żywo na stadionie w Kapsztadzie 24 czerwca. Będzie to mecz pomiędzy drużynami E1-E4. Losowanie drużyn odbędzie się na początku grudnia, wtedy będzie wiadomo, jakie państwa będą toczyć mecz w tym dniu. Bilety chętne osoby kupują we własnym zakresie. Bilety można zakupić on-line bezpośrednio na stronach FIFA. Bilet kosztuje, w zależności od miejsca na stadionie, od 20 do 160 USD. Więcej informacji znajdziesz na stronie FIFA 2010.

22.jpgNurkowanie z Żarłaczami Białymi w klatce. Dla chętnych zorganizujemy jednodniową przygodę z nurkowaniem w klatce. Rano mini bus zabierze Was na wybrzeże i wypłyniecie na pełne morze. Załoga łodzi znajdzie i zwabi żarłacze białe, a następnie każdy z uczestników zanurkuje w zamkniętej klatce, przez około 15-30 minut, kilka razy w ciągu dnia. Wycieczka kosztuje około 200 USD od osoby.

Prawdziwe afrykańskie safari – zobacz wielkie, dzikie zwierzęta na żywo w najlepszym rezerwacie Afryki – Hluhluwe.CHEETAH

Położony w sercu krainy Zulusów, najstarszy rezerwat w Afryce, gdzie kiedyś królowie Zulusów Dingiswayo i Shaka polowali a następnie wprowadzali pierwsze regulacje prawne co do ochrony przyrody jest dziś miejscem gdzie „wielka piątka ” afrykańskich zwierząt szuka zdobyczy i pożywienia na życiodajnych terenach sawanny.  Obszar parku wynosi 96 000 hektarów dając schronienie niezwykłej ilości zwierząt. Hluhluwe ma charakterystyczne pagórkowate ukształtowanie, pośród którego, zwłaszcza w północnej części można zobaczyć oprócz dużych drapieżników, także niezliczoną ilość ptaków i mniejszych zwierząt chowających się wśród bardzo bogatej flory

24.jpgWielka Piątka – lew, czarny i biały nosorożec, słoń, bawół i lampart pokazują się prawie zawsze w komplecie, podobnie jak wiele innych gatunków takich jak gepard, dzikie psy, żyrafy i antylopy górskie – nyala.

W rezerwacie spędzimy 2 dni i 1 nocleg. W pierwszy dzień po przyjeździe udamy się na popołudniowo – wieczorne safari odkrytym jeepem. Teren rezerwatu jest bardzo duży, a wiele zwierząt niebezpiecznych, dlatego trasy nie będziemy pokonywać pieszo. Podczas jazdy będziemy zatrzymywać się, gdy zobaczymy interesujące nas zwierzęta. Będziemy pod opieką lokalnego przewodnika, który powie nam, czy możemy bezpiecznie zbliżyć się do zwierzęcia i opowie o zasadach zachowania się w rezerwacie.
Nocleg spędzimy w chatkach na dobrego kempingu Hilltop – gdzie serwowane są śniadania z najlepszymi widokami świata  :)
Następnego dnia wyruszymy jeepem do rzeki, której część pokonamy łodzią, aby móc podpatrzeć ogromne hipopotamy i inne wodolubne okazy dzikiej fauny.

Zarezerwuj pakiet, zadaj nam pytanie lub zadzwoń 22 614 00 00 odpowiemy natychmiast

Harmongram wyprawy

Termin : 01.07. – 18.07.2010

Dzień1 : Wylot z Polski

Dzień2 : Przylot do Kapsztadu, odpoczynek po podróży.

Dzień3 : Pobyt w Kapsztadzie, możliwość obejrzenia na żywo meczu grupowego FIFA 2010, drużyny E4-E1)

Dzień4 : Pobyt w Kapsztadzie, dla chętnych zwiedzanie Przylądka Dobrej Nadziei lub nurkowanie z rekinami w klatce.

Dzień5 : Przelot do Durbanu, przejazd na południe od Durbanu, nocleg.

2.jpgDzień6 : Poranne nurkowanie z rekinami, transfer do Port St. John, nocleg.

Dzień7 : Szlak Sardynek (Sardine Run) – wyprawa całodniowa.

Dzień8 : Szlak Sardynek (Sardine Run) – wyprawa całodniowa.

Dzień9 : Szlak Sardynek (Sardine Run) – wyprawa całodniowa. Wieczorem powrót do Unkomass.

Dzień10 : Nurkowanie z rekinami – Unkomass – 2 nurkowania.

Dzień11 : Nurkowanie z rekinami – Unkomass – 2 nurkowania.

Dzień12 : Przejazd do Mozambiku, nocleg.

Dzień13 : Nurkowanie z rekinami – Mozambik – 2 nurkowania.

Dzień14 : Nurkowanie z rekinami – Mozambik – 2 nurkowania.

Dzień15 : Nurkowanie z rekinami – Mozambik – 1 nurkowanie.

Dzień16 : Przejazd z Mozambiku do rezerwatu Hluhluwe. Popołudniowo-wieczorne safari.

Dzień17 : Poranne safari samochodem i łodzią. Oglądanie zwierząt. Po południu transfer do Durbanu. Nocleg.

Dzień18 : Rano przelot z Durbanu do Kapsztadu i dalej do Polski.

6.jpgObok prezentujemy mapę miejsc odwiedzanych podczas wyprawy. Przylatujemy do Kapsztadu, po 3 dniach przelatujemy do Durbanu, skąd w okolicy nurkujemy z rekinami i wypływamy na Szlak Sardynek. Następnie przejeżdżamy do Mozambiku, a stamtąd wracamy do rezerwatu Hluhluwe. Ostatnią noc spędzamy w Durbanie, skąd wylatujemy do Polski, z przesiadką w Kapsztadzie.

4.jpgCena: 3 290 USD

Cena pakietu zawiera:
16 noclegów: 3 w Kapsztadzie, 4 w Unkomass, 3 w Transkei, 4 w Mozambiku, 1 w  Hluhluwe, 1 w Durbanie. Wszystkie w pokojach dwuosobowych. Nurkowania: 6 dni: 3 w Unkomass, maks. 6 nurkowań, 3 w Mozambiku, maks. 5 nurkowań, w cenie jest butla 12 l z powietrzem oraz przewodnik. Program lądowy: 2 dni/1 noc w rezerwacie Hluhluwe, 2 kilkugodzinne safari samochodem terenowym i łodzią. Transfery: wszystkie od momentu wylądowania w Durbanie 26/06 do dnia wylotu z Durbanu 09/07. Wyżywienie opisane w programie: S-śniadanie, L-lunch, K-kolacja.

Cena pakietu nie zawiera: przelotu Polska – Kapsztad – Polska (ok. 3000 PLN), przelotu lokalnego Kapsztad – Durban – Kapsztad (ok. 150 USD), wyżywienia innego niż wymienione, opcjonalnych wycieczek i atrakcji w Kapsztadzie, np. biletów na mecz FIFA, nurkowań z rekinami w klatce, opcjonalnych 3 dni na Sardine Run, wszystkich taksówek, promów, autobusów, przejazdów podczas programu (będziemy się składać na transport – im więcej osób, tym cena będzie niższa). Wypożyczenia sprzętu (w tym pasa balastowego). Opłat wstępu i opłat za nurkowania, wiz i opłat administracyjnych związanych z pobytem w RPA i Mozambiku.

5.jpgOrientacyjne ceny elementów nie zawartych w pakiecie:: Przelot Polska – Kapsztad: 2800-3100 zł; przeloty lokalne Kapsztad – Durban – Kapsztad 150 USD, wiza do Mozambiku, 40 USD, pozwolenie na nurkowania, 10 USD, wypożyczenie pasa balastowego i ołowiu na czas nurkowań: 10 USD, wypożyczenie kompletu sprzętu na czas dni nurkowych, ok. 250 USD. Opcjonalne Sardine Run 3 dni: ok. 500 USD. Przejazdy, promy, taksówki – w zależności od ilości osób: 400-800 USD.

Dodatkowe informacje:

Zalecane doświadczenie nurkowe: Stopień AOWD lub równorzędny, zalogowane co najmniej 100 nurkowań, doświadczenie w nurkowaniu w prądach, świadomość nurkowania z rekinami, które mogą być potencjalnie niebezpieczne.
Warunki pod wodą: Spodziewana widoczność zależy od miejsca: od 5 do 50 metrów, temperatura 19-22 stopnie, Zalecamy długą 7mm piankę, kaptur i rękawiczki, a dla osób ceniących komfort – suchy skafander będzie idealny.

Pełny sprzęt nurkowy jest dostępny do wypożyczenia po wcześniejszej rezerwacji. Dostępne są butle 12l DIN.

Spodziewana temperatura powietrza: czerwiec jest środkiem zimy i należy spodziewać się od 7-18 stopni C w Kapsztadzie i od 14Sardine Run 2009g-23 w Durbanie i 24-27 stopni w Mozambiku. Należy wziąć stosowne ubranie, zapewniające ochronę termiczną.

Ubezpieczenie podróżne i nurkowe jest zalecane dla wszystkich uczestników wyjazdu.

Wiza. Polacy wjeżdżają do RPA bez wizy, ale z ograniczeniem pobytu do 30 dni. Wiza do Mozambiku będzie załatwiana przez lokalną agencję po przyjeździe do RPA.

Zainteresowała Cię ta oferta?

zadzwoń 22 614 0000

napisz nurkowanie@victoriatravel.pl

Tagi: , , , ,