to jest oferta archiwalna

... ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy stworzyli specjalnie dla Ciebie nową, podobną ofertę. Napisz albo zadzwoń, a na pewno pomożemy!

Malta – wyprawa na majówkę

Malta – kwiecień / maj 2012 28.04 – 5.05

malta-majowka-18

OFERTA
Zapraszamy na położoną wśród błękitnych wód Morza Śródziemnego – MALTĘ.

Doskonałe miejsce na spędzenie „majówkowego” tygodnia wypoczynku połączonego z nurkowaniem.

 

Ten malutki kraj, będący niegdyś brytyjską kolonią, oferuje mnóstwo atrakcji dopasowanych do gustów każdego: łagodny klimat i wspaniałe plaże, malownicze miasteczka wśród wzgórz i łodzie kołyszące się na lazurowych wodach, mnogość zabytków i to co dla nas najważniejsze – bogate życie podwodne ?

 

Wiele osób uważa, że wokół tej wyspy panują najlepsze warunki do nurkowania w całym basenie Morza Śródziemnego. Temperatura wody zapewnia komfort pływania, a wyjątkowa przejrzystość pozwala dokładnie przyglądać się życiu podwodnego świata.

 

Malta znana jest również wśród nurków technicznych min. ze względu na dużą ilość wraków (część położona na głębokościach niedostępnych dla nurków rekreacyjnych)

Termin:

28.04-05.05.2012


PLAN WYPRAWY

Maltański archipelag składa się z trzech wysp: Malty, Gozo i Comino. Znajdują się tam niezliczone megality, średniowieczne lochy oraz nastrojowe miasteczka i wioski. Wśród krętych uliczek stoją renesansowe katedry i barokowe pałace.

DZIEŃ 1
Wylot z Warszawy, Wrocławia (lub Krakowa w niedziele) na Maltę. Transfer do miejscowości Mellieha, zakwaterowanie w hotelu 4* Solana lub RUI Seabank & Spa . Kolacja. Wieczorne spotkanie organizacyjne.

DZIEŃ 2
Śniadanie, 2 nurkowania Rozi Wreck & Arch. Kolacja.

DZIEŃ 3
Śniadanie, 2 nurkowania Comino Lantern Point & P31 Wreck. Kolacja.

DZIEŃ 4
Śniadanie, 2 nurkowania P29 Wreck & Madonna Reef. Kolacja.

DZIEŃ 5
Śniadanie, 2 nurkowania Gozo Blue hole & Inland Sea. Kolacja.

DZIEŃ 6
Śniadanie, 2 nurkowania Cominotto reef & Santa Maria caves. Kolacja.

DZIEŃ 7
Śniadanie, wycieczka po wyspie (Ta Qali Craft Village – miejsce, gdzie można podziwiać jak miejscowi artyści wyrabiają arcydzieła ze szkła, Mdina – milczące miasto, Błękitna Grota- kompleks sześciu jaskiń ,Marsaxlokk – rybacka wieś na południu wyspy z brytyjskimi fortyfikacjami). Wieczorna kolacja i impreza pożegnalna.

DZIEŃ 8
Śniadanie, wylot z wyspy. Powrót do Polski.

*plan nurkowań może nieznacznie ulec zmianie ze względu na warunki pogodowe i poziom wyszkolenia uczestników wyjazdu.

CENNIK WYPRAWY

900 euro + przelot (ok. 1200 pln w przypadku Warszawy i Krakowa ok. 900 pln w przypadku Wrocławia- decyduję termin rezerwacji)

(Dla osób rezerwujących imprezę w późniejszych terminach cena może być wyższa przy rezerwacjach biletów lotniczych w tzw. wyższych taryfach. Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany hotelu ze względu na zdarzający się czasami overbooking – zmieniony hotel będzie w tej samej klasie co proponowany w pierwszej ofercie).

Zniżki:

stały klient: 25 euro / osoba nienurkująca: 200 euro

W cenie:

 • Przelot,
 • Transfery z i na lotnisko (dotyczy Malty) i do miejsc nurkowych,
 • Wycieczka po wyspie z przewodnikiem lokalnym,
 • Pakiet 10 nurkowań (butla z powietrzem, pas balastowy, opieka lokalnych przewodników),
 • Ubezpieczenie KL, NNW, obejmujące nurkowanie,
 • Zakwaterowanie w hotelu 4*, pokoje dwuosobowe,
 • Śniadania i kolacje,
 • Opieka polskiej kadry instruktorskiej.

Cena nie zawiera:

 • Sprzętu nurkowego inny niż wymieniony (możliwość wypożyczenia na miejscu)

Opcjonalnie:

 • Pokój jednoosobowy: od 85 – 120 euro w zależności od hotelu
 • Hotel z wyżywieniem All inclusive 250 euro
 • Nitroks: 3,5 euro / 12l butla
 • Nurkowanie nocne: 15 euro

Nurkowania Techniczne:

Osoby zainteresowane nurkowaniami technicznymi prosimy o kontakt

 

 

 

NURKOWANIE

Miejsca proponowane podczas wyprawy – ostateczny wybór miejsc zależeć będzie od warunków pogodowych i uprawnień uczestników.

 

 

Marfa Point (Madonna)

Lokalizacja: Cirkewwa Point
Max głębokość: 28m
Wymagane uprawnienia: OWD, P1 (lub równoważne)

 

Nurkowanie wzdłuż porośniętej kolorowymi koralami ściany. Na 28m znajduje się duży kamień, wokół którego gromadzą się spore ilości gruperów i innych ryb. W małej, naturalnej jaskini na głębokości 18m umieszczony jest posąg Madonny.


Wrak Rozi (holownik)

 

 

Lokalizacja: Cirkewwa
Długość: 40 m
Głębokość: 25 m. górny pokład, 36 m. przy dnie
Przejrzystość: 25-30m.

 

Wrak Rozi był celowo zatopiony w 1991 dla Captain Morgan’s Underwater Safari Tours, jako podwodna atrakcja dla turystów. Okazało się to zbyt kosztowne w utrzymaniu, dlatego obecnie służy jedynie jako atrakcja dla nurków.

 

Jest to wrak zdecydowanie wart zobaczenia, nie tylko ze względu na to, że jest zachowany w bardzo dobrej formie, ale również ze względu na bogate życie morskie: Ryby Kardynał, ryby z rodziny Wrasse i wiele innych, dla których siedzibą jest obecnie wrak statku.

 

Wrak jest nienaruszony, z wyjątkiem silnika, śrub napędowych i steru, które zostały usunięte. Nurkowanie odbywa się z brzegu, miejsce jest oznakowane dużą żółtą boją. Wpłynięcie do wraku możliwe jest przez maszynownię i mostek kapitański. Pełna eksploracja wraku możliwa jest bezdekompresyjnie.

Lantern point

Lokalizacja: Comino
Max głębokość: 50 m
Wymagane uprawnienia: AOWD (lub równoważne)

 

To spektakularne nurkowanie rozpoczynamy z kamiennej półki na 6m. W miejscu, w którym zacumowana jest łódź, znajduje się wejście do komina, który schodzi do 26m. Tunel jest na tyle szeroki, że można przez niego przepłynąć, nie dotykając ścian. Po wyjściu z tunelu oczom nurków ukazują się wielkie głazy narzutowe, schodzące do 50m. Te wielkie głazy utworzyły groty i przesmyki. Dodatkowo miejsce bardzo bogate w życie morskie. Dobre miejsce do nurkowania na nitroksie 28% lub 32%.

Wrak P31

Lokalizacja: Comino
Max głębokość: 18m
Wymagane uprawnienia: OWD, P1 (lub równoważne)

 

52 metrowa P31, leżąca na głębokości 18 metrów, to dawna łódź patrolowa, która została zatopiona przy wybrzeżu Comino Coastal Tower w roku 2007, w rejonie zwanym tal-Matz.. W czasie zimnej wojny używana była przez Wschodnie Niemcy do patrolowania brzegów rzeki pomiędzy wschodnią i zachodnią częścią Państwa. Był również używany do poszukiwania i wydobywania min pomiędzy Niemcami i Danią.

Wrak P 29

Lokalizacja: Cirkewwa
Max głębokość: 37m
Wymagane uprawnienia: AOWD (lub równoważne)

 

P29, klasy Kondor, Trałowiec ze wschodnich Niemiec, został zatopiony w okolicy Cirkewwa na Malcie. P29 służył siłom zbrojnym Malty przez 12 lat i brał udział w wielu przybrzeżnych i dalekomorskich misjach (anty-kontrabanda, operacje graniczne, patrol przybrzeżny). Jego siostrzanym statkiem jest P31.

 

Wrak leży na max głębokości 37 metrów, najwyższy jego punkt znajduje się na 12m. Leży 150m od brzegu.

Blue Hole/ Chimney/ Azure Window

Lokalizacja: Dwejra Point
Max głębokość: 55 m
Wymagane uprawnienia: Nurkowanie dobre dla wszystkich poziomów: od podstawowego do stopni technicznych.

 

Schodząc wyboistą ścieżką docieramy na brzeg, gdzie płytkie wody prowadzą nas wprost do naturalnie uformowanego przez skały, osłoniętego wejścia do Blue Hole. Na 8m mijamy ogromną prawie idealnie kwadratową “bramę”, na dole której znajduje się duża jaskinia. Nurkowanie prowadzi nas dalej do Łuku i wielkiego Błękitnego Okna (Azure Window); przepływając pod nim oczom nurków ukazuje się niewiarygodny widok “wielkiego błękitu” i schodzącej do 57m ściany.

 

Płynąc dalej mijamy dwie półki – jedną na 12m, drugą na 30m. Na głębszej z półek spotykamy duże Grupery, które pozując do zdjęć czekają na nurków ? Płynąc dalej, na 24m. natrafiamy na dużą szczelinę, która prowadzi do komina (Chimney), którym wypływamy do 6m. kierując się do wyjścia z Blue Hole.

Inland Sea

Lokalizacja: Dwejra
Max. głębokość: 52 m
Wymagane uprawnienia: AOWD (lub równoważne)

 

Gdy warunki na morzu są dobre, jest to fantastyczne nurkowanie wzdłuż wąskiego kanionu, który ciągnie się od cypla 80 metrów w kierunku wód otwartych. Widok na otwarte morze w kolorze błękitu indigo – jest jedyny w swoim rodzaju.

The Arch

 

Lokalizacja: Cirkewwa
Max. głębokość: 24m
Wymagane uprawnienia: AOWD (lub równoważne)

 

Duża jaskinia przykryta stropem z wieloma otworami, korytarze którymi się przepływa tworzą niesamowitą atmosferę. Można tutaj spotkać Barrakudy oraz tuńczyki i ośmiornicę.

 

Cominotto Reef

 

Lokalizacja: Comino
Max. Głębokość: 36 m
Wymagane uprawnienia: AOWD (lub równoważne)

 

Reef Cominotto, znany także jako Kotwica Reef jest na północny zachód od wysepki Comino .Średnia głębokość wynosi około 18 metrów, a maksymalna głębokość około 36 metrów. Można tam spotkać ogromne głazy i jaskinie, które zapewniają cień i wzbudzają zainteresowanie. Życie morskie, które można zobaczyć obejmuje homara świętojańskiego, ośmiornice, dorady i Groupery. Zawilce, miękkie korale, czerwone gąbki.

 

Santa Maria Caves

 

Lokalizacja: Comino
Max. Głębokość: 20 m
Wymagane uprawnienia: AOWD (lub równoważne)

 

Znajduje się na północno-wschodnim rogu Comino. Santa Maria Caves składa się z połączonych ze sobą bardzo malowniczych jaskiń, tuneli i grot oraz naturalne łuki. Miejsce to jest idealne zarówno dla początkujących jak i doświadczonych nurków. Życie morskie tutaj jest używane do karmienia i obejmuje, obarczony leszcz, Damselfish, ośmiornice, homary

ZWIEDZANIE

 

Mdina – dawna stolica Malty, położona w centralnej części wyspy. Średniowieczne miasto z wąskimi, cichymi uliczkami, położone na wzgórzu, skąd roztacza się szeroki widok na wyspę. Teren współczesnego miasta Mdina zamieszkany był już w głębokiej starożytności, na początku IV tysiąclecia p.n.e. Pierwszą warowną osadę założyli tu natomiast Fenicjanie około 700 roku p.n.e. , prawdopodobnie z powodu strategicznego miejsca na jednym z najwyższych wzniesień wyspy i możliwie najbardziej odległego od morza. Kiedy Malta dostała się pod władzę Cesarstwa Rzymskiego, powstał tu pałac rzymskiego gubernatora. Prawdopodobnie tutaj przebywał też przez pewien czas apostoł Paweł z Tarsu, kiedy w 60 roku n.e. jego statek rozbił się u wybrzeży wyspy. W 870 roku miasto zdobyli Saraceni , którzy nadali mu jego współczesną nazwę oraz otoczyli je grubymi murami obronnymi i fosą, które do dziś odgradzają Mdinę od najbliższego miasta Rabatu. W 1091 Mdina dostała się pod władzę Normanów. Wiele budynków z czasów średniowiecza zostało jednak zniszczonych podczas potężnego trzęsienia ziemi w 1693 roku.

Po tej katastrofie miasto ponownie odbudowano, wzniesiono tu też nową katedrę świętego Pawła, której projektantem był architekt Lorenzo Gafa. Współcześnie teren miasta wyłączony jest z ruchu kołowego z wyjątkiem samochodów dostawczych, pojazdów służb ratunkowych, karawanów pogrzebowych, , pojazdów dla nowożeńców i prywatnych samochodów niewielkiej, kilkusetosobowej populacji miasta. Panuje tu cicha, przyjemna atmosfera, a zabudowa miasta stanowi niezwykłą mieszaninę architektury normandzkiej i barokowej.

Marsaxlokk – wieś rybacka położona w południowo-wschodniej części Malty, zamieszkuje ją ok. 3000 mieszkańców. Znajdują się tam brytyjskie fortyfikacje: Fort Delimara.

Blue Grotto – Na Malcie można spotkać oprócz piaszczystych plaż również urokliwe klify i zatoczki Błękitnej Groty. Grota jest obowiązkowym punktem programu w wycieczkach większości turystów. Wybierając się łodzią do Błękitnej Groty przepływamy najpierw pod imponującym skalnym łukiem. Cały kompleks składa się z sześciu jaskiń, z których Błękitna Grota jest najpiękniejsza. Niestety, na próżno można tu szukać chwili samotności – o każdej porze roku spotkamy w Grocie tłumy turystów.

 

 

 

 

Ta’ Qali – Mdina Glass

 

Siedziba Mdina Glass znajduje się w Ta’ Qali, obszarze, który jest domem dla wielu maltańskich zakładów sztuki i rzemiosła. Znajduje się tam również park, amfiteatr i narodowy stadion piłkarski.

 

W Mdina Glass możemy podziwiać jak miejscowi artyści tworzą arcydzieła ze szkła – od samego ‘zera”, aż do momentu, gdy są one wstawiane do sklepu, w którym można je kupić.

Zainteresowała Cię ta oferta?

zadzwoń 22 614 0000

napisz nurkowanie@victoriatravel.pl

Tagi: