Wyjazd grupowy na Kubę – program 3

mapa_cuba_satelite.jpgCzęść objazdowa to totalny odlot do zupełnie innego świata. Zawiera zwiedzanie Hawany śladami Fidela Castro, Hemingwaya, a także Bridget Bardot i Nat King Cole pozwala namacalnie poznać miejsca znane do tej pory z telewizji i reportaży. Odwiedzimy 4 place wpisane na Światową Listę UNESCO: Plaza de Armas, Plaza San Francisco de Asis, Plaza Vieja, Plaza de la Catedral.Bardzo namawiam na kabaret Tropicana, jedno z najlepszych SHOW, jakie widziałam w życiu. Obowiązkowym punktem programu będą odwiedziny mauzoleum Che Guevary, a także przepiękne kolonialne miasteczko Trynidad. Proponujemy odwiedziny malowniczej dolinę Vinales i podróż łodzią podziemną rzeką oraz wodospady w górach Sierra Esambrey. Obowiązkowo odwiedzimy wpisaną na listę UNESCO plantację trzciny cukrowej.

Towarzyszyć nam będzie rum, do skosztowania pod rozmaitymi rodzajami, Mohjito, Cuba Libre, Canchacha, drinki w barach przydrożnych (pychota i taniocha). Odwiedzimy muzeum rumu, gdzie nauczymy się całej prawdy o rumie, skosztujemy i zakupimy dla przyjaciół i zazdrośników w Polsce.

Program nr 3 – Podaj planowany czas wyjazdu, prześlemy wycenę (waha się w zależności od terminu wyjazdu) oraz proponowane przeloty

safari i zwiedzanie – dla nurków mających mało czasu, a chcących rewelacyjne nurkowania i zwiedzanie Kuby

Dzień 1 – wylot z Polski, przylot do Hawany (ach ta cudowna zmiana czasów, lądujemy tego samego dnia), transfer do hotelu Parque Central 5* w centrum Hawany, zakwaterowanie i wypad na starówkę dla chętnych. Szansa na pierwsze Mohito lub Cuba Libre :)

 

Dzień 2 – śniadanie w hotelu, czas wolny, spotkanie z drugą częścią grupy, popołudniu zwiedzanie Hawany. Przejdziemy się starówką, odwiedzimy ulubioną knajpkę Hemingwaya, a także Bridget Bardot i Nat King ColeLa Bodequita del Medio, przejdziemy pod barokową katedrę, gdzie moim zdaniem podają najlepsze Mojito na całej Kubie za około 3 euro. Wieczorem dla chętnych kabaret Tropicana. Moim zdaniem warto to zobaczyć. Przepiękne, super zgrabne kobiety, wspaniałe pióropusze tworzą rewelacyjne show. To taki Moulin Rouge w Kubańskim wydaniu, moim zdaniem, jedno z najlepszych show na całym świecie.

Dzień 3 – śniadanie w hotelu, czas wolny. Dla chętnych wycieczka do prowincji Pinal del Rio – najstarszej geologicznie części wyspy, z pięknymi lasami piniowymi, słynącej z produkcji znanych na świecie cygar, wizyta w Dolinie Vinales, z plantacjami tytoniu. Przejażdżka łodzią podziemną rzeką, w indiańskiej jaskini – Cueva del Indio, w której ukrywali się zbiegli niewolnicy, zwiedzanie miasteczka Vinales. Niektórych urzekają malownicze wzgórza, innych czerwona ziemia i gigantyczne, porośnięte tropikalną zielenią wapienne ostańce (Mogotes) wydrążone przez podziemne wody. Są także wielbiciele starego malowidła Leovigilda Gonzaleza na wapiennej ścianie. Ja osobiście uważam malowidło za straszny kicz, natomiast zachwyciło mnie zwiedzanie indiańskich jaskiń podczas pływania łodzią po podziemnej rzece w malowniczo wydrążonych skałach. Jestem przekonana, że każdy podczas tej wycieczki znajdzie coś dla siebie. Po powrocie kolacja w hotelu, dla wytrwałych spacery po Hawanie.

Dzień 4 – śniadanie w hotelu , przejazd do uroczego kolonialnego miasteczka Trinidad. Kolejny dzień pełny emocji.  Po drodze postój w Santa Clara, gdzie od jej zdobycia przez Che Guevarę zaczęła się kubańska rewolucja. W Santa Clara odwiedzimy mauzoleum Che Gevary, przez wielu ludzi uważanego za bohatera. Wewnątrz mauzoleum należy zachowywać się z godnością i szacunkiem, nie można rozmawiać.  W czasie drogi podyskutujemy na temat kilku hipotez związanych z jego śmiercią i ewentualnym wpływem USA na jego morderstwo.

Następnie zwiedzanie stolicy historycznej miasteczka Trynidad, najlepiej zachowanego kolonialnego miasta Kuby (miasto wpisane na listę UNESCO). Przejdziemy się brukowanymi uliczkami miasta, obejrzymy przepiękny rynek Plaza Mayor ze wspaniałymi, Church of the Holy Trinity (kościół Świętej Trójcy), kościół franciszkański oraz pałace „baronów cukrowych”.  Obowiązkowo należy odwiedzić La Canchanchara i skosztować przepysznego drinka z rumu, miodu i cytryny.

Zakwaterowanie w hotelu Ancón 3* all inclusive. Dla chętnych wieczorny wypad i spacery po Trynidadzie przy typowej muzyce kubańskiej.

Dzień 5 – śniadanie, do wyboru relaks na przepięknej plaży z bialutkim piaseczkiem i palmami lub wyjazd do dżungli w góry Sierra Esambrey, odwiedziny w fabryce kawy z możliwością degustacji, wyprawa w głąb dżungli do wodospadu El Salto de Caburní, kolacja w hotelu, rozkoszowanie się zaletami All inclusive.

Dzień 6 – poranny transfer do portu Jucaro. Po drodze wizyta w Valle de los Ingenios – Sugar Mills Valley – Dolinie Cukrowni – na plantacji trzciny cukrowej, która jest wpisana na listę dziedzictwa UNESCO. Malownicze krajobrazy i poczucie lokalnego kolorytu pozostaną na długo w pamięci.

Zakwaterowanie na łódź i wypłynięcie na safari w kierunku Jardines de la Reina, kolacja. W czasie safari pełne wyżywienie – śniadanie, obiad, kolacja.

no_shark.gifOferujemy unikalną „gwarancję rekinów”: w wypadku, że na Jardines nie zobaczycie żadnego rekina, zwrócimy Wam wszystkie pieniądze, także cenę biletu lotniczego oraz wydatki w barze za cały pobyt.

Nazwa Ogrody Królowej (z hiszpańskiego Jardines de la Reina, po angielsku Gardens of the Queen) pochodzi od Krzysztofa Kolumba, który w roku 1492 odkrył ten archipelag i nadał mu imię po hiszpańskiej królowej Izabeli Kastylijskiej. W roku 1996 zostało cały archipelag uznany parkiem morskim, a dziś jest największym rezerwatem morskim całych Karaibów. Jest to obszar zamknięty, gdzie zabronione jest łowienie ryb w celach komercyjnych, a dokąd ma umożliwiony wstęp maksymalnie 350 nurków rocznie.

Można tu znaleźć nieuszkodzone tereny nurkowe z tradycyjnymi formacjami koralowymi od ścianek spadających do głębokości ponad 50 m przetkane kanionami oraz jaskiniami, aż po płytkie ogrody koralowe… i to wszystko pełne życia. Na niektórych tutejszych miejscach nie jest niczym niezwykłym spotkać 15 rekinów za jednym razem…

Oprócz rekinów karaibskich spotykamy tu również ich mniejszych krewnych – rekiny błękitne oraz rekiny kato. Miejscowi divemasterzy czasami pieszczą się z rekinami (jeden z nich ma na prawej ręce 19 ściegów…). Na dnie można spotkać dwumetrowe płaszczki, a także nurse shark. Czasami można spotkać rekina wielorybiego (ale tego nie obiecujemy).

Na na całym tym archipelagu znajduje się tylko jedna baza nurkowa – pływający hotel Tortuga. Do dyspozycji jest 7 kabin dwu, trzy i 4 osobowych (każda ma własny prysznic i toaletę), klimatyzowana jadalnia, telefon satelitarny, dwa kompresory BAUER, bar… no i oczywiście łódź dla nurków służąca do dziennych wyjazdów na któreś z 50 miejsc do nurkowania. Na Tortudze jest dostępny WI-FI, ale jego prędkość nie jest oszałamiająca.

wyzywienie.jpgOprócz pływającego hotelu można mieszkać na dwóch jachtach – na łodzi Explorador (8 osób), aktualnie pływającej pod nazwą La Reina lub na Caballones (10 osób) lub Halcyon (12 osób). Dzięki temu, że tylko jedno centrum nurkowe ma pozwolenie na nurkowanie w całym archipelagu, pod wodą nie ma tłoku.

Wielbiciele ryb i owoców morza będą zachwyceni. 90% jedzenia tworzą ryby i langusty (zwykle w danym dniu złowione). UWAGA! Jedzenie na tym safari to najlepsze jedzenie ze wszystkich safari, w jakich miałam przyjemność uczestniczyć. Dla osób mających ochotę na coś innego czekają kurczaki, pasty i pizze oraz dania wegetariańskie, a także sałatki i owoce. Na desery proponujemy ciasto rumowe.

Caballones, luksusowy jacht dla 10 osób został całkowicie odnowiony w 2006 roku. Na pokładzie znajduje się 5 klimatyzowanych kabin dwuosobowych, 5 łazienek oraz duży pokład, gdzie kucharz serwuje posiłki. Zaletą tej łodzi jest wygodna część do przebierania się przed nurkowaniem.

La Reina, wygodny jacht dla 8 osób został odnowiony w 2006 roku, posiada 4 klimatyzowane pokoje i 4 łazienki.

Halcyon, duży jacht dla 12 osób. Zaletą jest bardzo wygodny salon, wadą brak łazienki w każdej kajucie – na 2 kajuty przypada 1 łazienka.

Więcej informacji na temat safari znajduje się na naszej stronie poświęconej Jardines de la Reina.

plywanie-na-rekinie.jpgDzień 7 – safari nurkowe Jardines de la Reina (2-3 nurkowania dziennie), pełne wyżywienie
Dzień 8 – safari nurkowe Jardines de la Reina (2-3 nurkowania dziennie), pełne wyżywienie
Dzień 9 – safari nurkowe Jardines de la Reina (2-3 nurkowania dziennie), pełne wyżywienie
Dzień 10 – safari nurkowe Jardines de la Reina (2-3 nurkowania dziennie), pełne wyżywienie
Dzień 11 – safari nurkowe Jardines de la Reina (2-3 nurkowania dziennie), pełne wyżywienie

Dzień 12 – rano przypłynięcie do portu Júcaro, ostatnie chwile na Kubie, transfer na lotnisko, wieczorem odlot do Polski.

Dzień 13 – lądowanie w Warszawie i gorące pożegnanie…

Na Kubie obowiązującą walutą jest peso kubańskie niewymienialne (CUP), 1 CUP = 100 centavos, zwane „moneda nacional” lub też „peso cubano” oraz peso kubańskie wymienialne (CUC), 1 CUC = 100 centavos, oficjalnie nazywane „peso convertible”, a potocznie „chavito”. Sugeruję zabranie euro, gdyż dolary po wycofaniu z obrotu w 2004 roku zostałe objęte podatkiem od wymiany. Przelicznik: 1 euro = 1,2 CUC, za 1 USD można po przeliczeniu i 10% podatku uzyskac 0,80 CUC. Karty kredytowe amerykańskie nie działają, inne też nie zawsze.

Cena programu nr 3 – Podaj planowany czas wyjazdu, prześlemy wycenę (waha się w zależności od terminu wyjazdu) oraz proponowane przeloty

safari i zwiedzanie – dla nurków mających mało czasu, a chcących rewelacyjne nurkowania i zwiedzanie Kuby

Cena zawiera:
wszelkie transfery z lotniska na łodzie i do hotelu
safari Jardines de la Reina – do 15 nurkowań, pełne wyżywienie, 2 litry wody butelkowanej, kawa i herbata do posiłków, soki do śniadania, codziennie drink popołudniu po ostatnim nurkowaniu
opłatę parkową 150 euro
3 noclegi w Hawanie w hotelu Parque Central 5* ze śniadaniem
2 noclegi w Trynidadzie, Hotel Ancon*** all inclusive
opiekę rezydenta na miejscu
ubezpieczenie organizatora turystyki
zwiedzanie wg. programu

Cena nie zawiera:
przelotu (wyceniany w momencie zgłaszania się ok. 3300 – 4300 PLN)
obowiązkowego ubezpieczenia (od 3,25 PLN za dzień)
karty turysty 22 EURO (możemy załatwić lub osobiście w ambasadzie Kuby)
opłaty wylotowej z Kuby 25 CUC
zwyczajowych napiwków (na safari Jardines de la Reina 50-60 CUC)
wycieczki fakultatywnej do Vinales i Soroa (ok. 70 CUC), Sierra Escambrey (ok. 38 CUC), wyjścia do kabaretu Tropicana (ok. 80 CUC)

Potrzebujesz dodatkowej zachęty? Przeczytaj artykuł w Magazynie Nurkowanie lub obejrzyj film z Jardines de la Reina z National Geographic.

mojitoo.jpgZobacz też naszą relację z ostatniego wyjazdu -> więcej…

Dane potrzebne do rezerwacji:
imię i nazwisko
data urodzenia
adres zamieszkania
telefon

Zainteresowała Cię ta oferta?

zadzwoń 22 614 0000

napisz nurkowanie@victoriatravel.pl

Tagi: , ,