Wyjazd grupowy na Kubę

cybaro_z_kuby.jpgStaram się, aby program był możliwie zwięzły, niestety z Kubą łączą mnie tak silne wspomnienia i pragnienie powrotu, że nie zawsze udaje się w krótkich słowach zobrazować, jak tam jest wspaniale zarówno pod względem kulturowym, jak też niezaprzeczalnych walorów Mojito i Cuba Libre, a także rewelacyjnych miejsc nurkowych.

cl-playa-paraiso-12.jpgDla wielu osób wyobrażenie urlopu egzotycznego wygląda następująco: mała wysepka na środku lazurowej wody na Karaibach, otoczona kilometrami plaży z delikatnym piaskiem, gdzie poza paroma hotelami, małym lotniskiem i portem jachtowym nie ma już nic. W dzień można pływać i nurkować w przepięknych miejscach, nie spotykając innych łodzi nurkowych, a wieczorem w hotelu zapasy rumu i mojito nigdy się nie kończą. Kto chce, może urozmaicić pobyt siatkówką, tenisem albo wylegiwaniem się przy basenie z ulubioną książką w jednej ręce, a drinkiem w drugiej (o rany, a gdzie dać cygaro?). Jeżeli komuś marzy się taki urlop, to Bienvenidos en Cayo Largo.

mapa_cuba_satelite.jpgCzęść objazdowa to totalny odlot do zupełnie innego świata. Zawiera zwiedzanie Hawany śladami Fidela Castro, Hemingwaya, a także Bridget Bardot i Nat King Cole pozwala namacalnie poznać miejsca znane do tej pory z telewizji i reportaży. Odwiedzimy 4 place wpisane na Światową Listę UNESCO: Plaza de Armas, Plaza San Francisco de Asis, Plaza Vieja, Plaza de la Catedral.Bardzo namawiam na kabaret Tropicana, jedno z najlepszych SHOW, jakie widziałam w życiu. Obowiązkowym punktem programu będą odwiedziny mauzoleum Che Guevary, a także przepiękne kolonialne miasteczko Trynidad. Proponujemy odwiedziny malowniczej dolinę Vinales i podróż łodzią podziemną rzeką oraz wodospady w górach Sierra Esambrey. Obowiązkowo odwiedzimy wpisaną na listę UNESCO plantację trzciny cukrowej.

Towarzyszyć nam będzie rum, do skosztowania pod rozmaitymi rodzajami, Mohjito, Cuba Libre, Canchacha, drinki w barach przydrożnych (pychota i taniocha). Odwiedzimy muzeum rumu, gdzie nauczymy się całej prawdy o rumie, skosztujemy i zakupimy dla przyjaciół i zazdrośników w Polsce.

Proponuję 4 programy. Poniżej pełny program wyjazdu, a jeszcze trochę niżej znajdują się programy krótsze, dla osób nienurkujących lub mających nieco mniej urlopu. Dostosowałam tak program, aby chętni mogli wyjechać w dowolnym momencie, odbierzemy Was na lotnisku i dalej dołączymy do grupy.

PROGRAM PEŁNY – poniżej krótsze programy

Dzień 1 – wylot z Polski, przylot do Hawany (ach ta cudowna zmiana czasów, lądujemy tego samego dnia), transfer do hotelu Parque Central 5* w centrum Hawany, zakwaterowanie i wypad na starówkę dla chętnych. Szansa na pierwsze Mohito lub Cuba Libre :)

Dzień 2 – rano transfer na lotnisko i króciutki przelot do Cayo Largo. Zakwaterowanie, kolacja w resorcie Gran Caribe – Villa Marinera. To przepiękna, mała wyspa z niewiarygodnie pięknym piaskiem, pokazująca „inna” Kubę, niż w popularnym, nieco sztucznym Varadero. To prawdziwy raj na ziemi, cisza, spokój i wspaniały odpoczynek, a rumu i atrakcji nie zabraknie.

Szczegółowe informacje na naszej stronie poświęconej Cayo Largo.

Dzień 3 – śniadanie, obiad, kolacja, korzystanie z uroków All inclusive, relaks na przepięknych plażach Cayo. Dla nurków możliwe nurkowania, dla pływających z fajką mnóstwo atrakcji, a dla chętnych osób nienurkujących proponujemy tzw. intro – nurkowanie z instruktorem.

Dzień 4 – śniadanie, obiad, kolacja, korzystanie z uroków All inclusive, kąpiele w cieplutkim oceanie, snorkeling lub nurkowanie na rafie i obserwacja podwodnego życia. Biały piasek na okropnie długiej plaży, wspaniała pogoda i przezroczysta woda to wspaniała wizytówka dla tęskniących współpracowników :)

Dzień 5 – śniadanie, obiad, kolacja, korzystanie z uroków All inclusive, odpoczynek przed częścią zwiedzania zaczynającą się następnego dnia. Tego dnia wyluzujemy się totalnie, będziemy odpoczywać, odpoczywać i odpoczywać :)

Dzień 6 – a teraz do roboty. Rano transfer na lotnisko i króciutki przelot do Hawany, przejazd do hotelu Parque Central 5*, popołudniu zwiedzanie Hawany. Przejdziemy się starówką, odwiedzimy ulubioną knajpkę Hemingwaya, a także Bridget Bardot i Nat King ColeLa Bodequita del Medio, przejdziemy pod barokową katedrę, gdzie moim zdaniem podają najlepsze Mojito na całej Kubie za około 3 euro. Wieczorem dla chętnych kabaret Tropicana. Moim zdaniem warto to zobaczyć. Przepiękne, super zgrabne kobiety, wspaniałe pióropusze tworzą rewelacyjne show. To taki Moulin Rouge w Kubańskim wydaniu, moim zdaniem, jedno z najlepszych show na całym świecie.

Dzień 7 – śniadanie w hotelu, czas wolny. Dla chętnych wycieczka do prowincji Pinal del Rio – najstarszej geologicznie części wyspy, z pięknymi lasami piniowymi, słynącej z produkcji znanych na świecie cygar, wizyta w Dolinie Vinales, z plantacjami tytoniu. Przejażdżka łodzią podziemną rzeką, w indiańskiej jaskini – Cueva del Indio, w której ukrywali się zbiegli niewolnicy, zwiedzanie miasteczka Vinales. Niektórych urzekają malownicze wzgórza, innych czerwona ziemia i gigantyczne, porośnięte tropikalną zielenią wapienne ostańce (Mogotes) wydrążone przez podziemne wody. Są także wielbiciele starego malowidła Leovigilda Gonzaleza na wapiennej ścianie. Ja osobiście uważam malowidło za straszny kicz, natomiast zachwyciło mnie zwiedzanie indiańskich jaskiń podczas pływania łodzią po podziemnej rzece w malowniczo wydrążonych skałach. Jestem przekonana, że każdy podczas tej wycieczki znajdzie coś dla siebie. Po powrocie dla wytrwałych spacery po Hawanie.

Dzień 8 – śniadanie w hotelu , przejazd do uroczego kolonialnego miasteczka Trinidad. Kolejny dzień pełny emocji.  Po drodze postój w Santa Clara, gdzie od jej zdobycia przez Che Guevarę zaczęła się kubańska rewolucja. W Santa Clara odwiedzimy mauzoleum Che Gevary, przez wielu ludzi uważanego za bohatera. Wewnątrz mauzoleum należy zachowywać się z godnością i szacunkiem, nie można rozmawiać.

Następnie zwiedzanie stolicy historycznej miasteczka Trynidad, najlepiej zachowanego kolonialnego miasta Kuby (miasto wpisane na listę UNESCO). Przejdziemy się brukowanymi uliczkami miasta, obejrzymy przepiękny rynek Plaza Mayor ze wspaniałymi, Church of the Holy Trinity (kościół Świętej Trójcy), kościół franciszkański oraz pałace „baronów cukrowych”.  Obowiązkowo należy odwiedzić La Canchanchara i skosztować przepysznego drinka z rumu, miodu i cytryny.

Zakwaterowanie w hotelu Ancón 3* all inclusive. Dla chętnych wieczorny wypad i spacery po Trynidadzie przy typowej muzyce kubańskiej.

Dzień 9 – śniadanie, do wyboru relaks na przepięknej plaży z bialutkim piaseczkiem i palmami lub wyjazd do dżungli w góry Sierra Esambrey, odwiedziny w fabryce kawy z możliwością degustacji, wyprawa w głąb dżungli do wodospadu El Salto de Caburní, kolacja w hotelu, rozkoszowanie się zaletami All inclusive.

Dzień 10 – poranny transfer do portu Jucaro. Po drodze wizyta w Valle de los Ingenios – Sugar Mills Valley – Dolinie Cukrowni – na plantacji trzciny cukrowej, która jest wpisana na listę dziedzictwa UNESCO. Malownicze krajobrazy i poczucie lokalnego kolorytu pozostaną na długo w pamięci.

Zakwaterowanie na łódź i wypłynięcie na safari w kierunku Jardines de la Reina, kolacja. W czasie safari pełne wyżywienie – śniadanie, obiad, kolacja.

no_shark.gifOferujemy unikalną „gwarancję rekinów”: w wypadku, że na Jardines nie zobaczycie żadnego rekina, zwrócimy Wam wszystkie pieniądze, także cenę biletu lotniczego oraz wydatki w barze za cały pobyt.

Nazwa Ogrody Królowej (z hiszpańskiego Jardines de la Reina, po angielsku Gardens of the Queen) pochodzi od Krzysztofa Kolumba, który w roku 1492 odkrył ten archipelag i nadał mu imię po hiszpańskiej królowej Izabeli Kastylijskiej. W roku 1996 zostało cały archipelag uznany parkiem morskim, a dziś jest największym rezerwatem morskim całych Karaibów. Jest to obszar zamknięty, gdzie zabronione jest łowienie ryb w celach komercyjnych, a dokąd ma umożliwiony wstęp maksymalnie 350 nurków rocznie.

Można tu znaleźć nieuszkodzone tereny nurkowe z tradycyjnymi formacjami koralowymi od ścianek spadających do głębokości ponad 50 m przetkane kanionami oraz jaskiniami, aż po płytkie ogrody koralowe… i to wszystko pełne życia. Na niektórych tutejszych miejscach nie jest niczym niezwykłym spotkać 15 rekinów za jednym razem…

Oprócz rekinów karaibskich i jedwabistych spotykamy tu również ich mniejszych krewnych – rekiny błękitne oraz rekiny kato. Miejscowi divemasterzy czasami pieszczą się z rekinami (jeden z nich ma na prawej ręce 19 ściegów…). Na dnie można spotkać dwumetrowe płaszczki, a także nurse shark. Czasami można spotkać rekina wielorybiego (ale tego nie obiecujemy).

Na na całym tym archipelagu znajduje się tylko jedna baza nurkowa – pływający hotel Tortuga. Do dyspozycji jest 7 kabin dwuosobowych (każda ma własny prysznic i toaletę), klimatyzowana jadalnia, telefon satelitarny, dwa kompresory BAUER, bar… no i oczywiście łódź dla nurków służąca do dziennych wyjazdów na któreś z 50 miejsc do nurkowania.

wyzywienie.jpgOprócz pływającego hotelu można mieszkać na dwóch jachtach – na łodzi Explorador (8 osób), aktualnie pływającej pod nazwą La Reina lub na Caballones (10 osób) lub Halcyon (12 osób). Dzięki temu, że tylko jedno centrum nurkowe ma pozwolenie na nurkowanie w całym archipelagu, pod wodą nie ma tłoku.

Wielbiciele ryb i owoców morza będą zachwyceni. 90% jedzenia tworzą ryby i langusty (zwykle w danym dniu złowione). UWAGA! Jedzenie na tym safari to najlepsze jedzenie ze wszystkich safari, w jakich miałam przyjemność uczestniczyć. Dla osób mających ochotę na coś innego czekają kurczaki, pasty i pizze oraz dania wegetariańskie, a także sałatki i owoce. Na desery proponujemy ciasto rumowe.

Caballones, luksusowy jacht dla 10 osób został całkowicie odnowiony w 2006 roku. Na pokładzie znajduje się 5 klimatyzowanych kabin dwuosobowych, 5 łazienek oraz duży pokład, gdzie kucharz serwuje posiłki. Zaletą tej łodzi jest wygodna część do przebierania się przed nurkowaniem.

La Reina, wygodny jacht dla 8 osób został odnowiony w 2006 roku, posiada 4 klimatyzowane pokoje i 4 łazienki.

Halcyon, duży jacht dla 12 osób. Zaletą jest bardzo wygodny salon, wadą brak łazienki w każdej kajucie – na 2 kajuty przypada 1 łazienka.

Więcej informacji na temat safari znajduje się na naszej stronie poświęconej Jardines de la Reina.

plywanie-na-rekinie.jpgDzień 11 – safari nurkowe Jardines de la Reina (2-3 nurkowania dziennie), pełne wyżywienie
Dzień 12 – safari nurkowe Jardines de la Reina (2-3 nurkowania dziennie), pełne wyżywienie
Dzień 13 – safari nurkowe Jardines de la Reina (2-3 nurkowania dziennie), pełne wyżywienie
Dzień 14 – safari nurkowe Jardines de la Reina (2-3 nurkowania dziennie), pełne wyżywienie
Dzień 15 – safari nurkowe Jardines de la Reina (2-3 nurkowania dziennie), pełne wyżywienie

Dzień 16 – rano przypłynięcie do portu Júcaro, ostatnie chwile na Kubie, transfer na lotnisko, wieczorem odlot do Polski.

Dzień 17 – lądowanie w Warszawie

CENY PAKIETÓW (kliknij na nazwę programu, aby zobaczyć dokładny plan):

Ponieważ przygotowaliśmy cztery programy, bardzo proszę o zapoznanie się z nimi i wybranie najbardziej optymalnego programu dla siebie. Jeżeli okaże się, że coś chcecie jeszcze w nich zmienić (np. dodatkowy pobyt na Kubie, specjalne traktowanie, luksusowy hotel itd), jestem otwarta na propozycje.

Program nr 1wypoczynek z możliwością nurkowania lub snorkelingu w Cayo Largo oraz zwiedzanie (dla osób nienurkujących lub nie lubiących safari)

Program nr 2 – 1940 euro + przelot – samo safari – dla nurków, którzy nie mają czasu lub ochoty na zwiedzanie lub mają na ten wyjazd ograniczony budżet

Program nr 3safari i zwiedzanie – dla nurków mających mało czasu, a chcących rewelacyjne nurkowania i zwiedzanie Kuby)

Program nr 4 – The Winners Take it All – safari, zwiedzanie i wypoczynek z możliwością nurkowania w Cayo Largo – dla nurków z zachłannością zwiedzania, odrobiny wypoczynku, zobaczenia różnych miejsc nurkowych. Pobyt z możliwością nurkowania na Cayo Largo, zwiedzanie i na koniec perełka Jardines de la Reina.

Potrzebujesz dodatkowej zachęty? Przeczytaj artykuł w Magazynie Nurkowanie lub obejrzyj film z Jardines de la Reina z National Geographic.

mojitoo.jpgZobacz też naszą relację z ostatniego wyjazdu -> więcej…

Dane potrzebne do rezerwacji:
imię i nazwisko
data urodzenia
adres zamieszkania
telefon

Zainteresowała Cię ta oferta?

zadzwoń 22 614 0000

napisz nurkowanie@victoriatravel.pl

Tagi: , , ,