Sylwester 2017/2018 na Kubie – 27.12.17-06.01.18

nurkowanie na Kubie

Termin: 27.12.2017-06.01.2018

Cena dla osoby nurkującej: od 1299 USD

Cena dla osoby nie nurkującej: 1099 USD

Kuba największa karaibska wyspa to przede wszystkim białe, dzikie plaże oraz przepiękne, koralowe wysepki rozrzucone pośród szmaragdowego morza. To także jedyna w swoim rodzaju, posiadająca niepowtarzalną atmosferę Havana oraz inne klimatyczne miasteczka i zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco. Kuba to także przepiękne krajobrazy; wielkie doliny, urocze góry, ciągnące się po horyzont plantacje tytoniu, kawy i trzciny cukrowej (w większości uprawiane i przetwarzane ręcznymi metodami). Kraj  ten zamieszkują niezwykle uśmiechnięci, roztańczeni ludzie słynący z wielkiej gościnności. To także kolebka najlepszych na świecie cygar i najsmaczniejszego rumu. Program  naszego wyjazdu został skonstruowany w taki sposób, abyśmy mogli poznać powyższe aspekty, zasmakować autentycznej Kuby. Będziemy więc mieszkać z Kubańczykami, jeść z nimi, bawić się i tańczyć.

Nurkować będziemy w cieplutkim morzu karaibskim oraz słynnych na cały świat cenotach znajdujących się w Zatoce Świń. Odwiedzimy tętniące życiem, kolorowe miasta oraz daleką, spokojną i „zatrzymaną w czasie” prowincję. Podziwiać będziemy piękno dzikiej przyrody oraz starych, amerykańskich krążowników. Po długich latach izolacji Kuba w końcu „otwiera się na świat”. Wobec tego jest to już praktycznie ostatni okres w którym możemy oglądać ją w niezmienionej, tak bardzo charakterystycznej formie.

Ilustracja: wyjazd na Kubę, dwie tradycyjne sprzedawczynie kwiatów w barwnych, żółtych sukienkach, z koszami pełnymi kwiatów.

Program;

 1. Dzień – 27.12. Przylot do Hawany w godzinach popołudniowych, transport do casas particular w centrum miasta, kolacja i jeśli sił starczy wieczorem wyjście do jednego z licznych muzycznych klubów nocnych.
 2. Dzień – 28.12. Zwiedzanie Hawany z polskojęzycznym przewodnikiem, spacer promenadą Malecon do Starego Miasta, 4 słynne place: Plaza Vieja, de Armas, Catedral i San Fransisco, bary Hemingwaya, Parque Central, lekki lunch, przejazd amerykańskimi kabrioletami aleją Allende, Plac Rewolucji, Bosque de la Hawana, dzielnica Miramar i Vedado, cmentarz Colon, zakończenie trasy przy hotelu Nacional. Spacer do cas. Opcjonalne wyjście do jednego z klubów nocnych.
 3. Dzień – 29.12. Czas wolny w Hawanie, w planie dalsze zwiedzanie miasta lub wyjazd na piękną, karaibską plażę Santa Maria pod miastem, wspólna obiadokolacja.
 4. Dzień – 30.12. Przejazd w stronę Trinidadu, zakwaterowanie w casas particular w centrum, obiadokolacja w restauracji, wieczorem „przygotowania do Sylwestra” w jednym z klubów muzycznych.
 5. Dzień – 31.12. Wycieczka do Parku Narodowym El Cubano, kąpiel w lagunie pod wodospadem, po południu czas wolny, wieczorem uroczysta kolacja, po kolacji spacerem przez kluby do dyskoteki w jaskiń i „La Cueva”, przywitanie Nowego Roku.
 6. Dzień – 1.01. Około południa wyjazd przez Cienfuegos do Playa Larga. W Cienfuegos postój, zwiedzanie miasta i rezydencjalnej dzielnicy Punta Gorda. W Playa Larga zakwaterowanie w casach particular przy plaży.
 7. Dzień – 2.01. 2 nurkowania z brzegu, osoby nienurkujące towarzyszą nurkom do centrum nurkowego i mają możliwość snorkelingu i plażowania.
 8. Dzień – 3.01. 3 nurkowania, w tym jedno nocne i jedno w jaskini „Cueva de los Peces”. Osoby nienurkujące jak dnia poprzedniego lub opcjonalnie: wizyta na farmie krokodyli i przejażdżka łodzią przez lagunę na wyspę Guama gdzie znajduje się rekonstrukcja wioski indiańskiej – koszt  dodatkowej  atrakcji 30 USD na  osobę lub rowerowa wycieczka po okolicznym buszu i lagunach – koszt 10 USD. Obiad i kolacja.
 9. Dzień – 4.01. Ostatnie 3 nurkowania – w jaskini El Brinco, Los Tunelos i 35 Aniversario. Osoby które nie nurkują – odpoczynek na plaży.
 10. Dzień – 5.01. Transfer na lotnisko w Hawanie, w drodze obiad.

Zakwaterowanie: w casas particular, w pokojach dwuosobowych. Casy particular to niezależne pokoje przy rodzinach kubańskich. Każdy pokój z łazienką z ciepłą wodą i ręcznikami, klimatyzacją. Pokoje są bardzo czyste a gospodarze starają się zabłysnąć słynną kubańską gościnnością. Jest to okazja poznania „prawdziwej Kuby” i dyskretnego przyjrzenia się jak wygląda życie w bardzo różnorodnych miastach i miejscowościach. Cała grupa zajmuje kilka domów, położonych nieopodal siebie przy jeden ulicy.

Wyżywienie: śniadania to zwykle soki naturalne i owoce tropikalne, chleb, masło, ser lub wędlina, omlet, kawa, mleko. Obiady i kolacje – lokalne potrawy czyli; ryż, czarna lub czerwona fasola, karaibskie warzywa: maniok, batat, malanga, platany, sałatki, ryby krewetki, kurczak lub wieprzowina. Będziemy też degustować langusty.

Transport: na dłuższe trasy (lotnisko – Playa Larga, Trinidad – Vinales – Hawana) klimatyzowanym autobusem, pozostałe transfery klasycznymi samochodami amerykańskimi.

Nurkowanie na Kubie. Ilustracja przedstawia wrak, nurków oraz rafę.

Nurkowanie: W Playa Larga 7 nurkowań z brzegu. Do stanowisk dojazd autobusem. Wszystkie miejsca do nurkowania w Zatoce Świń są dostępne z brzegu a nurkować można w morzu albo w jaskiniach, które są tutaj nazywane cassimbas. Bramami wejściowymi do tych jaskiń są małe jeziorka w dżungli, zazwyczaj w pobliżu drogi z Playa Larga do Playa Girón. Zatopionych jaskini pomiędzy Playa Larga i Playa Girón jest kilkadziesiąt a na ich odkryciu i zmapowaniu miały duży udział trzy wyprawy morawskich speleonurków w latach dziewięćdziesiątych zeszłego wieku. Tutaj spędzili pod wodą ponad 800 godzin, wynikiem ich działalności były kilometry zmapowanej przestrzeni podziemnej – i do dziś trwający szacunek i uznanie ze strony kubańskiej. Nie przypadkowo do dziś jaskinie nazywają się Casimba Cuba – Checoslovaquia, Casimba Dagmar (w hołdzie żonie Mirka Lukáša), Casimba  Ilona (w hołdzie żonie Petra Pazseka)… Podobnie jak w meksykańskich cenotach woda morska przenika tutaj poprzez krasowe i tektoniczne szczeliny do odległych jaskiń oddalonych kilkaset metrów (czasami nawet i kilka kilometrów) od wybrzeża. W tych jaskiniach potem dochodzi do klasycznej „stratyfikacji wody.” Nurkowanie w morzu jest tu bardzo proste – prawie wszystkie miejsca są oddalone od brzegu mniej niż 100 m, nie ma większych prądów i przez cały rok panuje doskonała widoczność. Nierówny teren – ściany z tunelami, kanały, tarasy i jaskinie obrośnięte są koralowcami, mózgowcami, gorgoniami i dużymi grzybami, wśród których pływają ławice ryb koralowych a także swoje kryjówki mają kraby, langusty, mureny, barakudy. W głębszych partiach można spotkać kolonie czarnych korali. Nurkowanie jest tu na głębokości od 5 do 35 metrów. Znajdują się tu trzy nieduże wraki.

Ilustracja na wyjazd nurkowy na Kubę: kobiety w barwnych, tradycyjnych sukienkach, z koszami kwiatów.

Cena zawiera;

 • noclegi w specjalnie dla nas wyselekcjonowanych casa palticular
 • wszystkie transfery na terenie Kuby
 • pakiet 8 nurkowań
 • pełne wyżywienie
 • bilety wstępu do Parku Narodowego
 • bilet wstępy na zabawę sylwestrowa w dyskotece „La Cueva”
 • opiekę polskiego przewodnika i tłumacza
 • ubezpieczenie turystyczne
 • opłatę na rzecz Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego (13 zł)

Cena nie zawiera;

 • wizy/karty turysty 140 zł
 • biletów lotniczych ok. 4500 zł
Zainteresowała Cię ta oferta?

zadzwoń 22 614 0000

napisz nurkowanie@victoriatravel.pl

Tagi: , , , ,