Kuba – Cayo Largo

image014.jpgNiegdyś baza piratów karaibskich, dziś miejsce świetnego urlopu nurkowego na Karaibach. W okolicach Cayo Largo nie można, jak na razie, zagwarantować obecności rekinów, jak to ma miejsce w Jardines de la Reina. Jeśli jednak uda się przeforsować zakaz połowów ryb w Golfo de Gazones i ustanowić tam park morski, to jest tylko kwestią czasu, i to w dodatku niezbyt długiego, żeby i w tym miejscu było tyle samo, albo może i więcej rekinów, jak w Jardines de la Reina.

image002.jpgMaleńka wyspa Cayo Largo znajduje się w archipelagu Canarreos, około 50 mil na południe od wybrzeży Kuby. Niegdyś służyła piratom za bazę, a od lat 80-tych minionego stulecia stała się jedną z największych atrakcji kubańskiej turystyki i poniekąd symbolem drogiego egzotycznego urlopu na Karaibach. W listopadzie 2001 r. wyspa została zniszczona przez huragan Michelle. Z tych zniszczeń odbudowywała się bardzo długo i nie bez problemów – dwa hotele nie zostały odbudowane wcale, a pozostałe dopiero w ostatnich latach (przy udziale kapitału zagranicznego). Dziś Cayo Largo jest idealnym miejscem dla miłośników nurkowania, łowienia ryb i tych, którzy lubią spędzać wakacje w resortach o wysokim standardzie.

Proponowane zakwaterowanie:

GRAN CARIBE – Villa Marinera jest nowym kompleksem bungalowów, usytuowanych nad brzegiem morza, tuż obok mariny i centrum nurkowego – idealne miejsce dla nurków. Do dyspozycji jest 11 luksusowo wyposażonych bungalowów z werandą i widokiem na morze, restauracja, club house, recepcja z kantorem, basen z wodą słodką – po prostu wszystko, co trzeba.

Nurkować wypływa się zawsze po śniadaniu dobrze wyposażoną łodzią, na której podawany jest obiad.

Miejsca do nurkowania można podzielić na trzy strefy. Pierwsza znajduje się bezpośrednio przy wyspie (południe i południowy wschód) i charakteryzuje się rafami barierowymi, grzbietami koralowymi i tunelami, które na głębokości około 18 m przechodzą w piaszczyste stoki. W niektórych miejscach formacje koralowe tworzą prawdziwe podwodne góry, zaś ściany opadają aż do głębokości 50 m i większych. Pod wodą spotyka się ogromną różnorodność ryb rafowych i pelagicznych. Nierzadko widać żółwie, płaszczki i orlenie.

W koralowych zakamarkach skrywa się mnóstwo langust, mureny, na piaszczystych odcinkach dna można znaleźć kolonie skrzydelników olbrzymich (Strombus gigas) – gatunek chroniony.

Drugi rejon nurkowy znajduje się w pobliżu Cayo Rosario, 29 km na zachód od Cayo Largo. Dno w tym rejonie jest bardzo urozmaicone, są tu prawdziwe labirynty koralowe, w których można spotkać duże lucjany, tarpony, ławice ostroboków i nierzadko rekiny pielęgniarze.

Trzeci rejon do nurkowania znajduje się koło Golfo de Gazones, 48 km na północny wschód od Cayo Largo, między wysepkami Cayo Sigua i Cayos Blancos. Praktycznie wszystkie miejsca to przepiękne ściany opadające z 15 m (szczyt rafy) do głębokości 200 m i większych – taka karaibska wersja egipskich Brothers. Ściany są porośnięte dużymi gąbkami i gorgoniami, a nierzadko i czarnymi koralowcami. Można tu spotkać duże ryby – tarpony, tuńczyki, a przy odrobinie szczęścia także rekiny karaibskie i młoty, a nawet rekiny wielorybie. Ponieważ zarówno Cayo Sigua, jak i Cayos Blancos nie wystają więcej niż kilkadziesiąt centymetrów nad powierzchnię, nie ma możliwości schronienia się tu przed wzburzonym morzem – z tego powodu w rejon ten można wyruszyć jedynie przy sprzyjającej pogodzie. Centrum nurkowe stara się przekonać władze kubańskie, żeby w tym obszarze zakazały komercyjnych połowów ryb i ogłosiły je parkiem morskim, tak jak np. rejon Jardines de la Reina. Jest to jednak długodystansowe przedsięwzięcie, ale jeśli się powiedzie, to na Karaibach powstanie nowa „perła nurkowa”.

image012.jpgProgram Best of CAYO LARGO

Czwartek: przylot na do Cayo Largo. Transfer do hotelu, zakwaterowanie, nocleg.

Piątek, sobota, niedziela, poniedziałek, wtorek, środa: nurkowanie w najatrakcyjniejszych miejscach nurkowych z przerwami na relaks, opalanie, wycieczki po okolicy. Na życzenie możemy zapewnić jednodniową wycieczkę lotniczą do Hawany.

Czwartek: wymeldowanie z hotelu i odlot z Cayo Largo

Zarezerwuj pakiet, zadaj nam pytanie lub zadzwoń 22 614 00 00 odpowiemy natychmiast

Podaj planowany czas wyjazdu, prześlemy wycenę (waha się w zależności od terminu wyjazdu) oraz proponowane przeloty

Cena zawiera :

– transfery lotnisko Cayo Largo – Villa Marinera – lotnisko Cayo Largo
– 6 nocy w Villa Marinera
– pełne wyżywienie
– 12 nurkowań Best of Cayo Largo z łodzi

Dodatkowe opłaty:

– przelot
– zwyczajowe napiwki – ok. 40 CUC
– karta turysty – 22 EUR/osoba
– opłata wylotowa – 25 CUC
– wycieczki fakultatywne
– inne osobiste wydatki

Podaj planowany czas wyjazdu, prześlemy aktualny stan miejsc oraz proponowane przeloty

Zainteresowała Cię ta oferta?

zadzwoń 22 614 0000

napisz nurkowanie@victoriatravel.pl

Tagi: , , ,