to jest oferta archiwalna

... ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy stworzyli specjalnie dla Ciebie nową, podobną ofertę. Napisz albo zadzwoń, a na pewno pomożemy!

Papua Nowa Gwinea – wyprawa

image054.jpgWraki w Manokwari i safari po parku rajskich ptaków nie tylko dla nurkujących
* największy morski park Indonezji w ogóle nie odwiedzany przez turystów z powodu swojej niedostępności
* dziesiątki niezamieszkałych, dzikich wysp
* obozowanie na bezludnej wyspie, podwodne polowania, ogniska
* dzikie wioski Papuasów
* wraki japońskich statków i australijskich samolotów z II wojny światowej

Papua, nazywana także Irian Jaya jest zachodnią, indonezyjską częścią wyspy Nowa Gwinea. Jest najdzikszym i najrzadziej odwiedzanym przez turystów regionem w Indonezji. Specyficzna uroda mieszkańców i ich kultura oraz dziewicza przyroda sprawia, że wyprawa na Papuę jest naprawdę niezwykłą przygodą. Mimo, że geograficznie należy do Azji, to oddzielająca Papuę linia Wallace’a zalicza ją już do fauny i flory australijskiej. Stąd obecność papug, kazuarów (struś nowogwinejski), małych kangurów i innych zwierząt i roślin niespotykanych w Azji.

Wyprawa na Papuę obejmuje nurkowania na wrakach w pobliżu miasteczka Manokwari i na wyspach w Parku Morskim Cenderawasih. Manokwari jest małym, nadmorskim miasteczkiem położonym w Zatoce Dore w północnej części Papuy. Otoczone jest z jednej strony wyspami, a z drugiej wysokimi górami i dżunglą, gdzie zamieszkują plemiona Arfak. W wodach zatoki spoczywają wraki japońskich statków z II wojny światowej, jest również australijski samolot. Wraki są zachowane w doskonałym stanie, w wokół nich tętni podwodne życie.

image002.jpgPlanowane terminy wypraw z polskimi instruktorami w 2011 roku:

30.03 – 17.04
23.04 – 11.05
15.05 – 02.06
02.06 – 20.06
20.06 – 08.07
29.09 – 16.10
15.10 – 02.11
01.11 – 18.11
17.11 – 05.12

Planowane także survivalowe wyjazdy na wyspy Raja Ampat – 16 dni, 30 nurkowań, safari z eksploracja nieznanych miejsc – zapytaj na kiedy formuje się grupa.

Granice wschodnich Maluku i zachodniej Nowej Gwinei. Safari na wyspy Raja Ampat, dolot do Sorong, czyli na Zachodnią Papuę.  Naszym celem jest zachodnia część wysp Raja Ampat, bardzo rzadko odwiedzana, w większości niezamieszkała i dzika, a przeznaczymy na to 2/3 wyprawy. 1/3 czasu spędzimy w najlepszych miejscach wysp Raja Ampat odwiedzanych przez nurków.

Ten wyjazd to bardziej wyprawa eksploracyjna – zazwyczaj nurkujemy 2 razy dziennie, czasami 3, bo dużo czasu spędzamy na zwiedzanie i odkrywanie nowych miejsc. Generalnie spimy na statku, a gdy znajdziemy fajne miejsce rozbijamy tam bazę / obóz i spędzamy tam 2-3 dni, a potem przemieszczamy sie dalej.

Ten wyjazd jest zupełnie inny, niż zwykłe, z pewnością mniej komfortowy, a dużo bardziej harcerski.
Korzystamy z lokalnych statków (nie są to łodzie nurkowe), sami polujemy na ryby, sami budujemy nasze obozy, taki mały surwiwal.

Cena wyjazdu: 5500 PLN + przeloty

UWAGA! Poniższy opis dotyczy standardowych wypraw, wyprawy survivalowe nie mają programu, są bardziej w nieznane.

Planowane terminy wypraw z polskimi instruktorami w 2011 roku:

30.03 – 17.04
23.04 – 11.05
15.05 – 02.06
02.06 – 20.06
20.06 – 08.07
29.09 – 16.10
15.10 – 02.11
01.11 – 18.11
17.11 – 05.12

Terminy mogą ulec drobnym zmianom w trakcie formowania grup i obejmują jedynie pobyt na miejscu (bez dolotu i dodatkowych wycieczek).

Podczas pobytu w Manokwari mieszkamy w hotelu (klimatyzacja, łazienka, telewizja), na wyspie Mansinam naprzeciwko miasteczka organizujemy ognisko zapoznawcze połączone z pieczeniem tuńczyków. Z miejsca tego rozciąga się widok na zatokę i olbrzymi, biały krzyż, który symbolizuje przybycie pierwszych chrześcijańskich misjonarzy na Papuę 200 lat temu.

image006.jpg„Cross” (Krzyż) – statek patrolowy o długości ok. 35 metrów, który spoczywa na głębokości 18 metrów, równolegle do brzegu. Leży przy wyspie Mansinam naprzeciwko krzyża, od którego pochodzi nazwa wraku. „Cross” jest bardzo bogato porośnięty koralem, zamieszkały przez liczne ryby (batfish, unicorn fish, humhead parrotfish) i rekina woobegon (dywanowego). W łatwo dostępnej maszynowni i można zobaczyć silniki, radiostację, a na pokładzie amunicję, butelki po sake, porcelanę i lampę sygnalizacyjną.

„Shinwa Maru” (Dobry Duch) to ogromny (ma ok. 120 metrów długości) statek transportowy, który leży na prawej burcie na głebokości 35 metrów. Zatonął w pobliżu portu w Manokwari trafiony dwiema bombami, po których zostały dziury w dziobie. W ładowniach leżą zwoje kabli, pojazd do ich rozwijania, puste bomby. Ale największą atrakcją są dwa mosiężne hełmy nurkowe. Wokół wraku krąży duże stado ostroboków, które wydają się jego pilnować. Burty ozdabiają miękkie i twarde korale oraz muszle perłopławy.

„Ghost” (Duch) – leży na głębokości od 40 do 50 metrów, przy wyspie Mansinam, mocno zniszczony. Wyłania się z głębin jak samotny duch i stąd jego nazwa.
„Pasir Putih” (Biały Piasek) – wojskowy statek patrolowy, długi 30-35 metrów, leży na piaszczystym dnie, na głębokości od 13 do 22 metrów, dziobem skierowanym w kierunku brzegu.
„Pillbox” – statek towarowy przewożący amunicję, długi 60-65 metrów, leży na prawej burcie na 16 metrach przy wyspie Mansinam. Nieźle zachowany.
„Mupi” – 40 metrowy statek patrolowy, leży na 9 metrach, godzinę drogi od Manokwari.

P-40N Kitty Hawk – australijski samolot wojskowy, leży na 25 metrach, po drugiej stronie przylądka, na otwartym morzu, godzinę drogi z Manokwari. Bardzo dobrze zachowane lewe skrzydło, korpus i kabina.
Park Narodowy Cenderawasih leży w Zatoce Cenderawasih w północnej części indonezyjskiej prowincji Irian Jaya. Założony w 1993 roku park obejmuje ponad 1 400 000 hektarów i jest największym parkiem morskim w Indonezji. Nazwę otrzymał od rajskiego ptaka (ind. cenderawasih), który jest symbolem Papuy.

Od Manokwari oddalony jest o 250 km., obejmuje dziewicze wybrzeże i dziesiątki niezamieszkałych wysp, a nieliczne wioski znajdują się na największych wyspach: Yap, Rumberpon, Roon i Mioswar.

W pierwszej części pobytu w Parku mieszkamy na wyspie Roon, w dużym drewnianym domu, na wzgórzu, skąd roztacza się niesamowity widok na morze i sąsiednie wyspy. Krajobraz jest wyjątkowo malowniczy: wysokie, porośnięte tropikalnym lasem wyspy ze skalistymi plażami i piaszczystymi zatoczkami. Dżunglę zamieszkują jelenie, dzikie świnie, kazuary, warany. Papua to również raj dla miłośników ptaków: 37 gatunków rajskich ptaków, licznie zamieszkują tu białe i czarne kakadu królewskie, niemal wymarłe na świecie orły morskie i dzioborożce – olbrzymy z charakterystycznym, podobnym jak u tukana dziobem.

Roon i okoliczne wysepki otaczają rafy, które zachwycają bogactwem korali. Odkrywanie nowych miejsc wokół skalistych przylądków, na zatopionych grzbietach górskich i na koralowych zboczach stanowi niezwykłe wyzwanie i przygodę.

Niewątpliwą atrakcją będzie wycieczka do wioski Yende, gdzie ludzie wciąż żyją bez prądu, w chatkach z bambusa, krytych liśćmi palmowymi.

Podczas spaceru w górę rzeki w kierunku wodospadu, można między innymi zobaczyć wszystkie etapy powstawania sagu, narodowej potrawy Papuasów.

Drugą część wyjazdu do Parku stanowi wycieczka na wyspy Auri, które są oddalone od Roon o 30 km. Prezentują się całkiem inaczej – małe, niskie, z białymi, niekończącymi się plażami. Pod wodą również inaczej, ściany, duże ryby, płaszczki i rekiny. Namioty rozbijamy w pobliżu opuszczonej bazy rybackiej z tradycyjnymi szałasami i naturalnym ujęciem wody słodkiej.

Oprócz nurkowania dodatkową atrakcję sportową stanowi pływanie na wakeboardingu. Piaszczyste laguny stwarzają przy średnim stanie wody bardzo dobre warunki do uprawiania kitesurfing i windsurfingu.

Jest możliwa również wycieczka wokół wyspy Roon połączona z nurkowaniem w najlepszych z dalekich miejsc nurkowych. Po drodze wizyta w wiosce na stałym lądzie. Obóz rozbijamy po przeciwległej od naszego domu stronie wyspy, na plaży w pobliżu ujścia rzeki.
Wieczorne ognisko łączymy z pieczeniem upolowanych przez nas ryb.

Polecamy również dodatkowe wycieczki:

image044.jpgWyprawa jeepami w góry nad jeziora Anggi
Góry otaczające Manokwari zamieszkują plemiona Arfak, których kultura i język są całkowicie odmienne od ludzi zamieszkujących wyspy Zatoki Cenderawasih. Dwa duże jeziora Anggi Gita (jezioro kobiet) i Anggi Gigi (jezioro mężczyzn) położone są na wysokości 2000 metrów.
Dzień 1
• przejazd jeepami z Manokwari do miasteczka Ransiki (km, 4 godziny)
• wyjazd w góry (przeprawy przez błotniste tereny, strome podjazdy, przystanki w widokowych miejscach,
• dojazd do jeziora Anggi Gita, dla chętnych kąpiel w rześkiej wodzie
• wieczorne ognisko na przełęczy na wysokości 1800 metrów, nocleg w namiotach
Dzień 2
• wyjazd na najwyższy punkt w górach na wysokość 2400 m,
• przystanek w wiosce plemienia Arfak,
• przejazd do jeziora mężczyzn (Anggi Gigi)
• zjazd do Ransiki i powrót do Manokwari

Wyprawa do dzikich plemion Dani do Doliny Balliem w centralnej Nowej Gwinei

Dolina Balliem jest długa ok. 75 km i szeroka od 15 do 30 km, a rzeka Baliem, która ma swoje źródło w Górach Trokora wije się przez dżunglę i wioski.
Dani są najbardziej znanym plemieniem na Papule. Żyją w małych wioskach drewnianych okrągłych chatkach, krytych sianem. W otoczonych kamiennymi płotkami ogrodach hodują słodkie ziemniaki. Mimo, iż do miasteczka Wamena dawno wkroczyła cywilizacja, to górskie wioski i nawyki ich mieszkańców prawie się nie zmieniły od tysięcy lat. Mieszkańcy wiosek i miasteczka Wamena są serdeczni i przyjaźnie nastawieni do turystów.

Dzień 1
Samolot Manokwari – Jayapura
• wyrobienie na policji pozwolenia (surat jalan) na wycieczkę do Wameny;
• bazar w Jayapurze, gdzie po atrakcyjnych cenach można kupić pamiątki z Papuy (maski, figurki, bębny, dzidy…)
Dzien 2
• Samolot Jayapura – Wamena
• zwiedzanie miasteczka, targu, sklepów z pamiątkami
Dzień 3
• piesze wycieczki górskie po okolicznych wioskach plemion Dani
Dzień 4
• tradycyjny taniec wojenny
• 300 letnia mumia wojownika
Dzień 5 wylot z Wameny

Zarezerwuj safari, zadaj nam pytanie lub zadzwoń 22 614 00 00 odpowiemy natychmiast

Koszt uczestnictwa: 5500 – 6000 PLN

 

– zakwaterowanie w Manokwari w hotelu (pokoje dwuosobowe z lazienka i klimatyzacja)
– zakwaterowanie w Parku Cenderawasih na wyspie Roon w domu drewnianym, pokoje o podstawowym standardzie, bez własnej łazienki, podczas wycieczek nocleg w namiotach;
– całodzienne wyżywienie (kuchnia miejscowa – ryż, ryby, drób, zupy, warzywa) + kawa, herbata, woda;
– 2 nurkowania dziennie w trakcie pełnych dni pobyt na wyspach, w sumie 20 nurkowań zgodnie z programem (gwarantujemy butle, ołów, lodzie i przewodnika). Dysponujemy dużym dziesięcioosobowym pontonem z silnikiem 60 hp oraz na wyspach drewnianym statkiem rybackim;
– opłaty wstępu do parku i wszelkie niezbędne pozwolenia.

cena nie obejmuje:
Samolot: Warszawa – stolica europejska – Jakarta lub Denpasar ok. 3500 PLN. Dolot lokalnymi liniami do Manokwari ok. 2000 PLN

Orientacyjny program:

Dzień 1
Przylot do Manokwari, zakwaterowanie w hotelu, czas wolny (w tym czasie załatwiane będą wszystkie pozwolenia, do których będą potrzebne paszporty), wieczorne ognisko na wyspie Mansinam
Dzień 2
Po śniadaniu w hotelu zaokrętowanie się na statku i wypłynięcie do Parku Morskich Ptaków
Dzień 3
Przyjazd na wyspę Roon, rozbicie bazy, nurkowanie zapoznawcze (w celu konfiguracji sprzętu)
Dzień 4-7
Pobyt na wyspie Roon, 2 nurkowania dziennie przy wyspie Roon i okolicznych wysepkach
Dzień 8
przepłynięcie z wyspy Roon na wyspy Auri w środkowej części parku, rozbicie bazy na bezludnej wyspie, w drodze 1 nurkowanie
Dzień 9-12
pobyt i 2 nurkowania dziennie na wyspach Auri
Dzień 13
wypłynięcie do Manokwari
Dzień 14
Przypłynięcie do Manokwari o świcie, 2 nurkowania na wrakach, po nurkowaniach zakwaterowanie i nocleg w hotelu
Dzień 15
Wylot z Manokwari

Program może ulec drobnym modyfikacjom w związku z warunkami pogodowymi lub organizacyjnymi.

Wycieczki do plemion Dani do Balliem Valley i jeepami w góry, nad jeziora Anggi dodatkowo płatne.
Jeziora Anggi: ok. 450 PLN/osoba (minimum 3 osoby)
Balliem Valley: samolot ok. 200 USD/osoba + pobyt w zależności od opcji i ilości osób ustalany indywidualnie. Przeważnie całkowity koszt wycieczki (łącznie z samolotem) ok. 1200 PLN

Dodatkowe informacje:

Wizy:
Wiza indonezyjska – wymagana, do wyrobienia w Ambasadzie Indonezji w Warszawie (45USD), można tez uzyskać wizę na lotnisku w Jakarcie lub Denpasar (25USD).

Szczepienia, choroby, lekarstwa:
Nie wymagane są żadne szczepienia, warto jednak być zaszczepionym przeciw WZW A i B.

Polecamy zażywanie tabletek przeciwko malarii, można je kupić na miejscu w Manokwari lub lek dostępny w Polsce: Malarone.

Prąd w Manokwari jest całą dobę (napięcie i wtyczki takie jak w Polsce), na wyspach pracuje generator od zmierzchu czyli ok. godz. 18:00 przez 2-4 godz.

Temperatury:
Powietrze 30-35 st C
Woda 27-29 st C

Co trzeba zabrać:
– ochrona przed słońcem – kremy z filtrem, okulary, czapki;
– karimaty, lekki śpiwór, kocyk lub prześcieradło do spania na wyspach;
– sprzęt nurkowy – my posiadamy 2 pełne komplety sprzętu na wszelki wypadek gdyby się komuś coś zepsuło. Osoby, które nie maja sprzętu mogą go wypożyczyć po uprzednim potwierdzeniu.

Wyprawy nurkowe przez nas organizowane są przeznaczone dla ludzi pragnących poznać odlegle miejsca, spędzać aktywnie czas i przeżyć prawdziwą przygodę. Nocować będziemy w domach wynajętych w wioskach indonezyjskich, obserwując przy tym ich kulturę i tradycję, a niekiedy wręcz na plaży lub w dżungli, by z bliska obserwować przyrodę egzotycznych wysp.

Uczestnicy biorą aktywny udział w wyprawie – pomagają w rozbiciu bazy, rozpalaniu ognisk…

Zainteresowała Cię ta oferta?

zadzwoń 22 614 0000

napisz nurkowanie@victoriatravel.pl

Tagi: , , ,