to jest oferta archiwalna

... ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy stworzyli specjalnie dla Ciebie nową, podobną ofertę. Napisz albo zadzwoń, a na pewno pomożemy!

Eastern Fields – Papua – wyprawa marzec 2013

eastern_fields_nurkowanie-18 Eksploracyjna wyprawa
Eastern Fields
Termin rejsu: 01.03 – 13.03.2013
Cena od: 15500 PLN

Zapraszamy na niesamowitą podróż w w prawdziwie dziewicze rafy u styku cieśniny Toressa i Morza Koralowego.  Mało już można spotkać prawdziwie dziewiczych miejsc – niestety na Ziemi już wszystko zostało odkryte wielokrotnie.
Jednak taką prawie dziewiczą perełką są Eastern Fields. Rafa ta wystaje z morza z głębokości 1200 metrów zajmuje obszar ok 400 mil kwadratowych. Większa część tego systemu rafowego jest nadal nieodkryta. Szacuje się, że atol odwiedziło jedynie ok 200 osób (dane z 2011). Eastern Fields znajduje w połowie drogi pomiędzy Papua a Australią na Morzu Koralowym.

Obszar ten nie jest zbyt często odwiedzany przez cyklony, dzięki czemu tamtejsze rafy nie są połamane i są w bardzo dobrej kondycji. Easter Fields sa położone w niewielkiej odległości do cieśniny Toressa, której to bogate prądy skupiają życie pelagiczne takie jak: ławice tuńczyków (dog tooth, żółto i niebiesko płetwego), hiszpańskie makrele, Wahoo. Ogromne stada min. jack fishy zbierają się w kuliste ławice, łatwo zaobserwować spiralne ławice barakud. Orlenie i manty czesto patrolują rafy na zmianę z rekinami szarymi (grey shark) i ich eleganckimi współbraciami rekinami Silver tips. Dwa gatunki rekinów młotów (Great i Scalloped) z zaciekawieniem patroluje te rejony.
Niektóre miejsca nurkowe przyprawiają o zawrót głowy np. Carls Unlimited – morskie życie jest tutaj tak bujne i różnorodne, że nurkowie nurkują tam po kilka razy. Występują tam gatunki ślimaków nagoskrzelnych oraz płazińców, których do tej pory nikt jeszcze nie zdołał zidentyfikować. Znajdują się tam różnorodne gatunki gobich, strzępieli, ślizgowantych.

Pełna wycieczka zawiera 14 nocy (Ashmore Reef i Boot Reet), które są ok 100 km dalej na zachód od Easter Fields. Chcieliśmy skrócić naszą wycieczkę do 12 nocy z tego względu, że wiele osób ma poważne problemy by wyjechać na dłużej niż 2 tygodnie. Dlatego też w cenie zawarta jest dopłata paliwowa za paliwo, które potrzebne jest by dopłynąć do najdalszych raf w ciągu 12 nocy

Łódź Golden Dawn: Golden Dawn pływa po rafach Papui Nowej Gwinei od roku 1994 a jego kapitanem oraz właścicielem jest Craig de Wit. Portem rodzimym jest Port Moresby. Od listopada do marca wyrusza na rejsy na Eastern Fields. Dodatkowo organizowane są rejsy po zatoce Milne, Kimbe wokół Madang i Wewak.

Wyposażenie: Golden Dawn to 24-metrowy jacht motorowy wyposażony w 5 kabin, każda posiada indywidualnie sterowaną klimatyzację, dla maksymalnie 10 osób. Na niższym pokładzie jest kabina numer1 z iluminatorem, łazienką i podwójnym łóżkiem; kabina numer 2 posiada 2 pojedyncze łóżka, iluminator i zlew; kabina numer 3 ma łóżka piętrowe, iluminator i zlew. Kabiny 2 i 3 mają wspólną łazienkę. Kabiny numer 4 i 5 położone są na wyższym pokładzie i wyposażono je w podwójne łóżka, które mogą być używane jako pojedyncze, okna i łazienkę. Jednostka posiada hydrauliczne i mechaniczne stabilizatory, zapewniające stabilność nawet na wzburzonym morzu. Posiada duży pokład nurkowy i do opalania. Prąd ma napięcia zarówno 110 V jak i 220 V. Do dyspozycji jest również laboratorium wywołujące slajdy. Specjalny stół i przechowalnia dla aparatów fotograficznych. Możliwe jest nurkowanie nitroksowe lub z rebreather-em. Elektroniczne wyposażenie i standardy bezpieczeństwa zgodne z najnowszymi osiągnięciami techniki. Jedna szalupa.

Nurkowanie: Golden Dawn oferuje nurkowanie bez ograniczeń, co oznacza 4 do 5 nurkowań dziennie. Nurkowania zwykle odbywają się z łodzi lub szalupy.
Naszym Zdaniem
Jedyna taka okazja by z polska grupa odwiedzić ostatnie dzikie rafy na świecie. Jedynie 250 osób na Świecie miąło mozliwość cieszyć się stadami rekinów młotów, rekinów rafowych, mantami, ławicami ryb oraz nienaruszona rafą. Z pewnościa jest to wyprawa życia.

Ceny
Cena od: 15500 PLN
Cena zawiera 12 nocny pobyt na łodzi w dwuosobowych kajutach, nurkowanie, wyzywienie FB, polska grupa.
Kabina 2 osobowa 4900 USD
Cena zawiera:
zakwaterowanie na łodzi w kabinie DBL
pełne wyżywienie (Full Board)
przekąski, owoce, kawa, herbata
do 5 nurkowań dziennie
butla, balast
dopłata paliwowa
Cena nie zawiera:
przelotu
ubezpieczenia nurkowego (3 EUR/dzień)
dodatkowych noclegów (możliwość rezerwacji w zależności od rozkładu lotów)
Nitrox 8 USD/butla
opłata środowiskowa 4YSD/noc
Program płatności:
zaliczka 30%
końcowa płatność do 25.01.2013

Nurkowanie
Papua Nowa Gwinea ma jedne z najlepszych miejsc nurkowych na ziemi. Pod wodą jest tutaj dwa razy więcej gatunków ryb niż na przykład w Morzu Czerwonym i dziesięć razy więcej niż na Karaibach. Podwodne krajobrazy są unikalne. To, w połączeniu z górami porośniętymi bujnymi lasami tropikalnymi, wygasłymi wulkanami, składa się na niesamowity i imponujący krajobraz zachwycający zarówno nurków jak i osoby nie nurkujące. Jedną z charakterystycznych cech Papui Nowej Gwinei jest fakt, że głęboka woda zaczyna się zaraz przy wybrzeżu. Rafy opadają na wielką głębokość już kilka metrów od plaży. Pod wodą i na powierzchni leży kilka wraków, głównie z okresu drugiej wojny światowej: samoloty, okręty, łodzie podwodne, a wiele z nich cały czas jest w znakomitym stanie. Zmieniły się one teraz w sztuczne rafy. Nurkowanie z brzegu jest bardzo atrakcyjną opcją, jako że większość miejsc nurkowych leży bardzo blisko wybrzeża i można nich szybko dopłynąć małymi motorówkami. Szczególnie docenią to nurkowie, którzy nie lubią spędzać zbyt wiele czasu na pokładzie statków, gdyż nie zostaną oni z ograniczonym wyborem miejsc nurkowych. Niemniej jednak nurkowania w pobliżu wybrzeża zależne są mocno od warunków pogodowych. Po mocnych ulewach widoczność nie jest już taka dobra. Podstawowe miejsca nurkowe to Kimbe Bay, zatoka z 200 miejscami nurkowymi zapewniająca atrakcje od nurkowania w prądzie po nurkowania z delfinami i rekonami. Drugie najbardziej sławne miejsce nurkowe to Minle Bay z cleaning station na której punktem obowiązkowym są manty, przeważają tzw. muck diving (makronurkowania), ale również dostępne są strome ściany z dużymi formacjami koralowymi , którymi „opiekują” się orlenie, rekiny i tuńczyki. W pobliskiej Tufi znajdują się wspaniałe wraki statków z II Wojny Światowej oraz bombowiec B17 Wrak Blackjack B17, Milne Bay, Papua Nowa Gwinea Blackjack to Latająca Forteca B17 (ciężki amerykański samolot bombowy), który rozbił się w morzu podczas nalotu na japońską bazę Rabaul w 1943 r. Samolot spoczywa na piaszczystym dnie na głębokości 45 m. Można zbadać kokpit oraz wieżyczki strzelnicze. Samolot jest zdumiewająco nienaruszony oraz udekorowany rozgwiazdami oraz liliowcami. Szczęśliwcy będą mieli okazję spotkać liczne duże grouper’y. Papua Nowa Gwinea oferuje jedne z najbardziej ekscytujących nurkowań, aby osiągnąć większość z nich najlepiej wybrać się na nurkowania z łodzi nurkowych.
Coral Sea/Eastern Fields Piękno fauny i flory Morza Koralowego zachwyci nawet najbardziej wymagających nurków oraz fotografów podwodnych. Można tu spotkać rzadką odmianę rekina młota (Great hammerhead) oraz rekiny wielorybie, których występują nawet w pobliżu Port Moresby. Do egzotycznych okazów należą tu różne odmiany scorpeny (Lacy Scorpionfish, Leaf Scorpionfish, False Stonefish), płaskogłowowate, pigmejskie koniki morskie, tasselled wobbegong oraz rekiny lamparcie. Tutejsze wody mają ograniczoną, jednak odpowiednią do fotografii podwodnej widoczność. Dalej od brzegu, w czystych wodach Morza Koralowego znajdują się spektakularne Eastern Fields, atol wznoszący się na wysokość ponad 1200m obejmujący obszar około 400M² powierzchni. Większość obszarów tego systemu raf jest nadal nieodkryta. Eastern Fields znajduje się 90 NM na południowy zachód od Port Moresby w północnej części Morza Koralowego. Czasami przez Morze Koralowe przechodzi cyklon zmierzający w kierunku południowym. Z powodu bliskości wschodniej granicy Cieśniny Torres (nazwa wód dzielących Australię z Papuą/Nową Gwineą) występują tu prądy morskie które przyciągają ryby pelagialne, m.in.: dog tooth, tuńczyk żółtopłetwy i niebieskopłetwy, hiszpańska makrela czy wahoo. Manty często spotyka się przy ścianach podobnie jak ryby z gatunku horse-eye jack w formacjach otaczających ławice barakud. Często widywane są tu szare rekiny rafowe oraz ich bardziej eleganccy bracia – rekiny srebrnopłetwe. W najmniej oczekiwanym momencie można spotkać głowomłoty. Można tu podziwiać miejsca nurkowe takie jak Carls Ultimate z bardzo bogatym i zróżnicowanym życiem podwodnym, na których nurkowie robią nawet po 12 nurkowań i nadal proszą o więcej. Nie należy pomijać także mniejszych przedstawicieli świata podwodnego, do których zaliczają się ślimaki nagoskrzelne, z których wiele odmian nie zostało jeszcze zidentyfikowanych. Wiele różnych gatunków ryb babkowatych, ślizgowców i innych spotyka się podczas nurkowań w tym rejonie. Poziom centrów nurkowych, kierowanych głównie przez Australijczyków, jest z reguły wysoki, jednak zaleca się zawarcie ubezpieczenia od wypadków nurkowych, szczególnie na czas rejsów, podczas których organizowanych jest bardzo dużo nurkowań. W Port Moresby znajduje się nowa komora dekompresyjna. Należy zabrać ze sobą certyfikat, książeczkę nurkową, świadectwo zdrowia i adapter INT. Temperatura wody waha się w granicach 25ºC do 30ºC. Przeważnie pianka o grubości 3-5mm jest wystarczająca. Według nas – najlepsze nurkowania na świecie. Nieuszkodzone, kolorowe rafy i ogromna różnorodność ryb i korali oraz duże ryby i wraki sprawiają, że serce każdego nurka bije szybciej.

Kraj i ludzie
Papua Nowa Gwinea leży w najbardziej odległym zakątku zachodniego Pacyfiku i jest jednym z największych państw leżących na wyspach południowego Oceanu Spokojnego. Jej obszar to 461 000 km2. Wschodnia część wyspy Papua Nowa Gwinea to 85% całej powierzchni państwa. Zamieszkuje ją około tysiąca plemion, mówiących w ponad 700 językach i narzeczach. Równie urozmaicony jest krajobraz. Są tu góry wznoszące się na wysokość 4500 metrów nad poziomem morza, rzeki, bujne lasy deszczowe i wygasłe wulkany. Ze względu na ekstremalne skontrastowanie społeczeństwa, poziom rozbojów jest bardzo wysoki i nie zaleca się podróżowania po kraju na własną rękę. Wszystkie hotele, kompleksy i wycieczki lądowe w naszej ofercie prowadzone są przez lokalnych profesjonalistów, którzy są świadomi sytuacji w kraju i organizują bezpieczny wypoczynek.

Rejsy Nurkowe
Rejsy zapewniają nurkom najintensywniejszy sposób na uprawianie tego sportu. Używając mądrze komputera można wykonać 4-5 nurkowań dziennie. Tropikalny klimat oraz temperatura wody sprawiają że jest to bardzo przyjemne przeżycie. Życie na pokładzie obraca się wokół nurkowania. A czas pomiędzy nurkowaniami można spędzić na opalaniu, jedzeniu, spaniu i krótkich wycieczkach. Standard statków nurkowych na Papua Nowa Gwinea jest bardzo wysoki, a ponieważ większość z nich pływa od jakiegoś czasu, ich załogi świetnie znają miejsca nurkowe. Nurkowania są prowadzone przeważnie bardzo indywidualnie, jako że nurkowie są zwykle bardzo doświadczeni.

Wycieczki lądowe
Turyści na Papua Nowa Gwinea nie mogą nie skorzystać z okazji wycieczki w góry lub nad rzekę Sepik. Te wyprawy do epoki kamienia łupanego dają sposobność obcowania z dawnymi łowcami i ich ówczesnym otoczeniem na tle wyjątkowych krajobrazów.

Język
Językiem oficjalnym jest angielski. Poza tym na terenie Papua Nowa Gwinea istnieje około 700 lokalnych dialektów.
Waluta
Walutą obowiązującą jest kina. 1PGK=1,04PLN. W większości hoteli i większych miast akceptowane są karty kredytowe i czeki podróżne.
Ubezpieczenie
Zalecamy: ubezpieczenie od odwołania imprezy, ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na wypadek awaryjnego lotu do domu (np. DAN)
Zdrowie
Dla turystów przyjeżdżających z Europy środkowej nie ma wymagań dotyczących szczepień. Malaria występuje w wielu rejonach kraju. Zalecamy potwierdzenie powyższych informacji w najbliższym konsulacie lub ambasadzie. Zaleca się zaszczepienie przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.
Pogoda i Klimat
Lokalny klimat to przede wszystkim tropikalne ciepło i wysoka wilgotność powietrza. Pora deszczowa trwa od grudnia do marca, natomiast pora sucha zaczyna się w maju, a kończy w październiku. Nie oznacza to jednak że podczas pory deszczowej nieustannie pada. Temperatury są raczej stałe i wahają się pomiędzy 25º a 30ºC. Średnia temperatura wody w Morzu Koralowym wynosi 25ºC, natomiast w Morzu Bismarcka jest to 29ºC.

Zainteresowała Cię ta oferta?

zadzwoń 22 614 0000

napisz nurkowanie@victoriatravel.pl