Komodo – safari nurkowe

02.jpgNurkowanie w Parku Narodowym Komodo:

Park Narodowy Komodo leży w południowo-wschodniej Indonezji pomiędzy wyspami Sumbawa i Flores. W skład parku wchodzą wyspy Komodo i Rinca, największe na terenie parku oraz wiele innych, mniejszych wysp oraz otaczające je morze. Park zajmuje obszar 187.500 hektarów (112.500 ha morza i 75.000 ha wysp). Został ustanowiony w 1980 roku a w 1991 wpisany na listę światowego Dziedzictwa Unesco.

Cieśnina między wyspami Rinca i Komodo tworzy przejście pomiędzy dwoma oceanami, Oceanem Indyjskim na południu i Pacyfikiem (morze Flores) na północy. Dzięki stałemu mieszaniu się ciepłych tropikalnych wód z północy z chłodniejszymi z południa Komodo to unikalny ekosystem z niezwykle bogatą florą i fauną.

Przynajmniej 253 gatunków twardych rafotwórczych korali tworzy rafę w parku. Liczba gatunków ryb szacowana jest na ponad 1000. Wśród nich liczne są rekiny rafowe, widywane są także rekiny wielorybie migrujące przez teren parku. Manty są często spotykane na całym obszarze parku. W niektórych miejscach spotkanie z nimi jest niemal pewne. W okresie od września do grudnia tworzą grupy, czasem ogromne, sięgające 50 sztuk.

Żyją tu tez morskie ssaki: dugongi, spokrewnione blizej ze słoniami lądowymi niż z innymi ssakami morskimi, delfiny i wieloryby – łącznie 18 gatunków. Gady reprezentowane są przez żółwie – 2 gatunki i węże morskie. Nurkowiska na południu regionu słynne są ze swojego świata bezkręgowców.

Temperatura wody bardzo różni się w zależności od miejsca: na północy rejonu waha się od 25 do 29 oC a na południu od 22 do 28oC. Zazwyczaj jest bardzo dobra widoczność, może osiągać 30 m. Czasem występuje słaba widoczność spowodowana ogromną ilością planktonu. Za to rekompensowane jest to niezwykłym bogactwem i różnorodnością życia morskiego jako ze plankton stanowi pożywienie przyciągające liczne grupy zwierząt będące z kolei pożywieniem dla innych zwierząt.

Zainteresowała Cię ta oferta?

zadzwoń 22 614 0000

napisz nurkowanie@victoriatravel.pl

Tagi: