to jest oferta archiwalna

... ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy stworzyli specjalnie dla Ciebie nową, podobną ofertę. Napisz albo zadzwoń, a na pewno pomożemy!

Safari na Komodo oraz nurkowanie i zwiedzanie na Bali wyprawa

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Termin: 11-25/05/2013
Dni nurkowe: 7 (4 na Komdo + 3 na Bali)
Cena: 2500 USD + przeloty ok. 4000 zł

Zapraszamy na ekscytujące safari nurkowe połączone z poszukiwaniem słynnych waranów z Komodo.
Wyprawa uzupełniona pobytem na rajskiej wyspie Bali z 3 dniami nurkowań w najlepszych miejscach oraz zwiedzaniem najciekawszych zakątków wyspy.

 

Miejsce: Park Narodowy Komodo i wyspa Bali (Indonezja)
Zapraszamy na wyprawę nurkową na Komodo. W kameralnej grupie odpoczniemy i zwiedzimy Bali a potem popłyniemy na safari nurkowe Jedziemy na Komodo i w czasie najlepszej pogody i najlepszych warunków na morzu.
Łódź safari: 4*, wygodna łódź Black Manta oferuje komfortowe warunki na pokładzie i doskonałą obsługę.

O nurkowaniu na Komodo: jesteśmy zauroczeni bogactwem dużych ryb na Castle Rock. Poza tym są 1-2 nurkowiska, które można uznać za światową „S” klasę. Inne oceniamy jako przeciętne, zwłaszcza nocą. Jednak nawet poza sezonem można zobaczyć tu manty, orlenie, bardzo duże strzępiele, duże szare rekiny rafowe i wiele white tip’ów. Nam udało się zobaczyć także polującego delfina i dugonga oraz bardzo dobry wybór makro świata. Woda ma 10-20 m widoczności i 24-27 stopni – polecamy 5 mm, długą piankę i opcjonalnie cienki kaptur. Należy spodziewać się silnych prądów; nowicjusze powinni zarezerwować prywatnego przewodnika. Tlen i apteczka są dostępne na łodzi; najbliższa komora dekompresyjna i dobry szpital znajdują się na Bali.
Stosując się do porad divemasterów, dotyczących miejsca i pory dnia, spotkanie warana na lądzie jest prawie pewne.

Pakiet lądowy na Bali: 2 dni spędzamy na wycieczce z noclegiem: zwiedzamy najciekawsze miejsca związanych z kulturą i historią Bali. Wybierajac się na trekking na wulkan należy zabrac dobre obuwie z porządnym protektorem. Kawałki pokruszonej lawy są bardzo ostre i typowe adidasy nie przeżyją tej wycieczki.
Zakwaterowanie:
podczas safari: na łodzi w dwuosobowej kajucie Deluxe z prywatną łazienką.
Na Bali w hotelu malowniczo położonym tuż przy plaży w Padang Bai – uroczej części wyspy Bali, doskonałego punktu wypadowego na nurkowiska i wycieczki.
Wyżywienie:
podczas safari: 3 posiłki dziennie + przekąski, owoce, kawa, herbata, woda.
Na lądzie w hotelu śniadania. Podczas wycieczek po Bali: śniadania i lunch.

Cena 2500 USD od osoby.
Cena zawiera: Na Bali: noclegi w hotelu przy plaży w Padang Bai – 9 noclegów w pokoju dwuosobowym. Planowany hotel: Padang Bai Beach Resort, bungalowy. Pakiet lądowy na Bali: opieka anglojęzycznego przewodnika i polskiego tłumacza, bilety wstępu, 2x lunch. 3 dni nurkowań jednodniowych (maks. 3 nurkowania dziennie) z Bali: Nusa Penida, Tulamben i Padang Bai : transfery, balast, powietrze w 12l butli, opieka polskiego instruktora, lunch. Safari nurkowe 5 dni/4 noce, maks. 13 nurkowań, powietrze, balast, opieka  polskiego instruktora, 3 ciepłe posiłki dziennie, kawa, herbata, woda, 4 noclegi w dwuosobowej kajucie deluxe z prywatną łazienką (łożka pojedyncze lub podwójne do wyboru po wcześniejszej rezerwacji).
Cena nie zawiera: Przelotów, opłaty za wstęp do PN Komodo: 50 USD,  wypożyczenia sprzętu (30USD/dzień), napojów alkoholowych, posiłków innych niż wymienione w programie.

Organizacja nurkowań:
Safari: płyniemy na 5 dniowe (z 4 noclegami) safari nurkowe na 4* jachcie nurkowym Black Manta. Właściciele, których znamy osobiście, dbają o miłą atmosferę na łodzi i dobre jedzenie, którego jest zawsze pod dostatkiem. W ciągu dnia są organizowane maksymalnie 4 nurkowania. W przeddzień wyokrętowania zejdziemy na ląd, aby zobaczyć słynne warany. Ostatniego dnia rano po śniadaniu opuszczamy łódź i wylatujemy z Flores z powrotem na Bali.
Bali: 3 dni nurkowe są zorganizowane w formie jednodniowych rejsów, maks. 3 nurkowania dziennie. Rano wypływamy motorówką z portu i wracamy późnym popołudniem do hotelu.
Zalecane doświadczenie nurkowe: PN Komodo oferuje miejsca o zróżnicowanej trudności, zatem każdy nurek, niezależnie od doświadczenia, znajdzie coś dla siebie. Grupy są organizowane tak, aby osoby o podobnym wyszkoleniu nurkowały w jednej grupie pod opieką przewodnika, czasem na minimalnie oddalonych od siebie nurkowiskach o róznej skali trudności
Każdy nurek powinien być wyposażony w osobisty komputer nurkowy, zalecamy posiadanie bojki
Spodziewana temperatura wody 26-28 st. C. Długa pianka 3 lub 5mm jest odpowiednia. Niektóre nurkowiska znane są z chłodniejszej, 24 st C wody. Zmarzluchom polecamy zabranie tzw.  „żyletki” lub cienkiego kaptura. Większość nurkowań odbywa się w prądach o różnej sile.
Pełny sprzęt nurkowy jest dostępny do wypożyczenia po wcześniejszej rezerwacji. Dostępne są bulte 12 i 15l o zaworach INT. Jeśli bierzecie swoje automaty zalecamy zabranie własnych przejściówek
Na łodzi są gniazdka elektryczne 220V do wtyczek takich jak w Polsce.
Opłaty na łodzi (wstęp do PN Komodo, napoje,  itp) prosimy uiszczać w dolarach amerykańskich. Można mieć ze sobą drobną walutę lokalną (podczas zwiedzania lądu istnieje możliwość zakupu pamiątek). Na Bali są bankomaty i kantory wymiany walut. Najgorszy kurs jest na lotnisku i w hotelach (czyli tak, jak wszędzie na świecie).
Warto wziąć ze sobą wygodne buty do chodzenia do PN Komodo. Sandały, klapki są wystarczające na te wycieczki. Jeśli planujecie na Bali dodatkową wycieczkę z trekkingiem na wulkany – konieczne są wytrzymałe, wiązane buty o grubej podeszwie, a także cienka kurtka lub/i polar.
Ubezpieczenie podróżne i nurkowe jest zalecane dla wszystkich uczestników rejsu.
Prąd elekrtyczny – 220V, gniazdka takie jak w Polsce
Wiza: Polacy otrzymują wizę wjazdową 7 lub 30 dniową na lotnisku, która kosztuje odpowiednio 10 i 25 USD.
Opłata wylotowa – na wszystkich lotniskach zróżnicowana, zależna od lotniska startu i lądowania.

Nurkowiska Komodo
Północne Komodo słynie z dobrej widoczności, ciepłej wody i silnych prądów. Wody po południowej stronie Komodo zasilane z Oceanu Indyjskiego są znacząco zimniejsze i zdarza się że na nurkowiskach jest zaledwie 20 stopni. Korale są w ładniejsze po stronie południowej, a po północnej jest znacznie więcej dużych ryb, zwłaszcza w czasie silnych prądów. Prądy przynoszą ze sobą życiodajny plankton. Cześć północną najlepiej odwiedzać w terminie od kwietnia do września a południową zaczynając od września przez całą porę deszczową.
Nurkowiska na Komodo są bardzo zróżnicowane; można tu znaleźć zarówno piękne płytkie koralowe ogrody, oraz płytkie, zwykle mało atrakcyjne miejsca, uwielbiane przez manty i orlenie. A także podwodne góry i wąwozy patrolowane przez rekiny wszelkiego rodzaju i ogromną ilość dużych ryb. Widziałem na Komodo w czasie pojedynczych nurkowań wiele rekinów szarych i pojedyncze rekiny silver tip, gigantyczne – ponad dwumetrowe graniki, których wagę szacuje na co najmniej 200 kg. Świat „dużych” przytłacza małe stworzenia których wybór jest tu doskonały. Na dostrzeżenie czekają pigmejskie koniki morskie, ghost pipe fish’e i wiele stworzeń, których nigdzie indziej nie widziałem i nie potrafię nawet nazwać.

Na lądzie:
Bali jest najbardziej znaną wyspą i kurortem Indonezji. Leży między 8 a 9. stopniem szerokości geograficznej południowej. Ma 90 km długości i 140 km szerokości. Wyspa słynie z przepięknych krajobrazów na które składa się: las tropikalny, wulkany, rzeki i wąwozy, tarasy pól ryżowych. Plaże na południu mają wyspy biały piasek; a w innych częściach szary lub czarny żwir wulkaniczny. Klimat jest gorący – ok 30 stopni, lecz stosunkowo mało wilgotny, a wieczorami i w wyżej położonych częściach jest chłodno – ok 20 stopni, co powoduje że nie odczuwamy gorąca tak dotkliwie, jak w innych rejonach Azji. Bali to wyspa smoków, hinduistycznych wierzeń zmieszanych z animizmem, w którym główną rolę odgrywaja wszechobecne duchy; niezwykłych świątyń, odrębnej kultury i wiary oraz niepowtarzalnej architektury.

Pakiet lądowy:
2 dni spędzamy na całodniowych wycieczkach: zwiedzamy najciekawsze miejsca związanych z kulturą i historią Bali. Wycieczki z przewodnikiem i polskim opiekunem. Wieczorem powrót do hotelu Odwiedzimy światynię Besakih, wioskę Kintamani z widokiem na wulkan Gunung Batur, przejedziemy do Ubud i odwiedzimy małpi gaj – Monkey Forest. Kolejnego dnia zobaczymy świątynie czystej wody Uluwatu i Tanah Lot położonej na maowniczych klifowych urwiskach.

Sezon na Bali i Komodo:
Na Bali i Komodo występują dwa sezony: deszczowy październik-marzec  i  suchy kwiecień wrześień
Temperatura: ulega nieznacznym rocznym wahaniom w statystycznym zakresie: min w nocy 22, maksymalna w dzień 32. Odczuwalność temeperatury jest zasadniczo związana z wilgotnością, która wzrasta w porze deszczowej. Dni o nieznacznie niższej temperaturze w porze deszczowej wydają sie być bardziej gorące niż w porze suchej właśnie z powodu wilgotności.
Słońce: Miesiące od kwietnia do października jest bardziej słoneczne niż pozostałe
Temperatura wody sięga przez cały rok 30 stopni. W okresie lipiec-wrzesień może spadać do 25 stopni. Wiele akwenów znajduje się pod wpływem działania zimnych prądów głębinowych, które zmieniają radukalnie temperaturę wody w rejonie ich działania. Minimalne temepratury wody w rejonie Nusa Penida osiągają poniżej 15 stopni.

bali_na_ladzie-7Wakacje w Indonezji
Indonezja jest ogromnym krajem. Wrażenie bierze się nie tylko z powodu dwóch milionów kilometrów kwadratowych powierzchni ale ogległości liniowej i ilości wysp. Tych o wielkości ponad kilku hektarów, bo taka jest definicja wyspy w Indonezji – jest 17 508. To oznacza że na zwiedzenie wszystkich z nich poświęcając jeden dzień na wyspę potrzeba by było niemal 50 lat !!! Wśród 250 mln mieszkańców ponad 200 stanowią muzułmanie, co powoduje że Indonezja jest najwiekszym islamskim krajem świata. Pozostałe grupy religijne to głownie hinduiści skupieni prawie w całości na Bali i chrześcijanie zamieszkujący głównie Flores. Jest także wiele odmian animizmu do którego przyznają się ludy na wschodnich i zachodnich krańcach kraju. Kraj jest raczej bezpieczny, tylko rejon środkowego Celebesu opanowany jest przez radykalnych islamistów odpowiedzialnych prawdopodobnie za zamachy bombowe na Bali w 2002 i 2005. Banda Aceh na pólnocnej Sumatrze wydaje się być spokojna po okresie krwawych dążeń niepodleglosciowych w latach 1970-2003. Podobnie rejon Moluku i Irian Jaya. Nie spotkaliśmy się nigdy w Indonezji z otwartą agresją mieszkańców, ale z niechęcią, nagabywaniem przez żebraków, a także problemami tworzonymi przez skorumpowaną policję i owszem. Indonezja porośnięta setkami wulkanów w tym wielu aktywnych nie jest stabilna sejsmicznie. Jednak rejony w których trzęsienia ziemi są wiecej niż odczuwalne przez ostatnie lata ograniczają się do rejonu Moluków (Ambon) oraz Sumatry gdzie min, narodziło się tsunami w 2004 roku. Językiem urzędowym jest Bahasa Indonesia, a część społeczeństwa w rejonach turystycznych komunikuje bez problemu po Angielsku. Walutą Indonezji jest Rupiah, nie chętnie wymienialna w innych krajach Azji od czasu ogromnej niestabilności gospodarczej 10 lat temu. Dziś jeden usd = ok 10 000 Rupii. Bakomaty i kantory są powszechnie dostępne na Bali i Javie, i w większych miastach poza tym im dalej tym gorzej. Karty kredytowe są akceptowane w duzych sklepach i dużych hotelach. Alkohol jest tani i powszechnie dostępny. Skąpy strój plażowy i okazywanie czułości o podtekscie seksualnym w miejscach publicznych oraz ofensywne zachowanie są społecznie nieakceptowalne.
Bali nie daje się opsać powyższymi słowami, jest bardzo „Europejskie” pod kazdym względem – od łatwości komunikacji, hoteli, po zawartość menu w restauracjach. Wręcz brakuje tu trochę azjatyckiej egzotyki. Jednak jest to miejsce generalnie bezpieczne i przyjazne dla turystów. Angielski jest powszechnie rozumiany, opieka turystyczna i medyczna na bardzo wysokim, światowym poziomie. Uważam, że Bali podobnie jak Phuket bardzo dobrze nadaje się na pierwszy kontakt z Azją, zwłaszcza jeśli chcemy to znajomość nawiązywać po Europejsku.
Cała reszta kraju jest bardziej egzotyczna, dzika, zabałaganiona itp. Jakarta z dziesięcioma milionami mieszkańców ma kilka terminali lotniczych na których panuje niezwykły bałagan. Wjazd do Indonezji dla Polaków odbywa się na podstawie wizy wklejanej w paszporcie uprawniającego do przebywania na terenie Indonezji. Cena zależy od długości pobytu – maksymalnie 90 dni. W mniejszych miastach lotniska, hotele i serwis medyczny są znacznie gorsze. Planując wyprawy do dzungli czytaj nasz poradnik turysty w tropikach. Sumatra oraz Wschodnia Indonezja są rejonami zagrożonymi malarią. Lot którymikolwiek z indonezyskich linii lotniczych obsługujących 667 krajowych lotnisk jest przygodą samą w sobie. Normalne są wielogodzinne przesuniecia lotów w dowolną stronę, miedzylądowania i zmiany samolotów według nieprzewidywalnego klucza. Dodatkowym utrudnieniem jest mozliwa zmiana trzech stref czasowych w obrebie jednego kraju GMT +7 do +9 i podatki wylotowe nie zawarte w cenie biletów zarówno krajowych jak międzynarodowych. Oddzielne okienko, oddzielna kolejka, sporo zamieszania w ostatniej chwili. Na lądzie szczególnie polecanymi miejscami przez Lonely Planet, National Geographic i nas samych są: Na Sumatrze: wulkany i spływy dzikimi rzekami, Na Javie: świątynie Borobodur i  Prambanan oraz wulkan Gunung Bromo, Na Bali: architektura, kultura i krajobrazy, Na Komodo i Rincii: ogladanie zwykle spotykanego dorastającego powyżej 3m Warana z Komodo, Na Papui: dzikie plemiona w dolinie Baliem Valey.

Podróż:
Najlepiej kupić bezpośredni bilet Europa – Bali. Na życzenie pośredniczymy w zakupie biletów bez dodatkowych opłat.
Bilet z Bali na Flores, skąd zaczyna się safari, możliwy jest do kupienia przez lokalnego agenta podróży – pośredniczymy w zakupie tych biletów na życzenie. Cena w obie strony wynosi ok. 240 USD.

Zainteresowała Cię ta oferta?

zadzwoń 22 614 0000

napisz nurkowanie@victoriatravel.pl

Tagi: