to jest oferta archiwalna

... ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy stworzyli specjalnie dla Ciebie nową, podobną ofertę. Napisz albo zadzwoń, a na pewno pomożemy!

Sylwester Filipiny 2013/2014

2Rejony nurkowe wyspy Panglao należą do centralnej części Filipin – wysp Visayas, uznawanych za jedne z najlepszych miejsc nurkowych na całych Filipinach. Jest to podwodny raj,
w którym każdy znajdzie dla siebie to, co go najbardziej interesuje.

Na fotografów i miłośników życia w wymiarze makro czekają koniki morskie, frog fishe, stone fishe i liczne gatunki ślimaków nagoskrzelnych. Ci, którzy polują na dużego zwierza nie zawiodą się, ponieważ rejon Pamilacan słynie ze spotkań z mantami. W Cabilao  pojawiają się na przełomie grudnia i stycznia rekiny młoty, a w Oslob podczas snorkelingu zobaczymy  rekiny wielorybie. Balicasaq nazywany jest filipińskim Sipadanem – czekają tu na nas piękne korale twarde i miękkie, olbrzymie ławice barakud, makreli oraz węże morskie, żółwie i rekiny.

•    Termin: 27 grudnia – 6 stycznia. 11 dni a tylko 5 dni urlopu!!!!
(możliwość przedłużenia wyjazdu do 12 stycznia i odwiedzenia innych wysp i miejsc nurkowych; indywidualnie lub grupowo z naszym przewodnikiem – zainteresowanych prosimy o kontakt)
•    Ilość miejsc: grupa minimum: 8, grupa maximum: 16

 

PLAN WYPRAWY

Dzień 1 27.12 piatek Wylot z Polski po południu (przez miasto europejskie) do Azji.
Dzień 2 28.12 Późnym wieczorem przylot do Cebu. Nocleg.
Dzień 3 29.12 Odsypianie trudów podróży, śniadanie, wykwaterowanie z hotelu o godzinie 12, transfer promem (biznes klasa) o 13:50 do stolicy wsypy Bohol – Tagbilaran. Transfer na wsypę Palawan, do hotelu 4* z plażą i basenem. Czas wolny.
Dzień 4 30.12 Wczesne śniadanie. 7:00 wyruszamy w kierunku wyspy Cebu, okolic miejscowości Oslob na snorkeling z rekinami wielorybimi. W drodze powrotnej nasze pierwsze nurkowanie w rejonie Balicasaq. Powrót do resortu ok 16-17.
Dzień 5 31.12 Wczesne śniadanie. 7:00 wyruszamy w kierunku wyspy Cabilao, która słynie ze spotkań z rekinami młotami . Powrót ok. godziny 16/17. Wieczorem kolacja sylwestrowa i powitanie nowego roku :)
Dzień 6 1.01.2013 Śniadanie. Ok. godziny 10 zaczynamy dzień nurkowy wokół wyspy Panglao.
3 nurkowania dziennie, 1 nurkowanie nocne.
Dzień 7 2.01  Śniadanie. Ok. godziny 9 zaczynamy dzień nurkowy wokół wyspy Balicasaq.
3 nurkowania dziennie, 1 nurkowanie nocne – Panglao.
Dzień 8 3.01  Śniadanie. Ok. godziny 9 zaczynamy dzień nurkowy wokół wyspy Pamilacan.
3 nurkowania dziennie, 1 nurkowanie nocne – Panglao.
Dzień 9 4.01  Śniadanie. Całodniowa wycieczka po wyspie Bohol. Możliwość zobaczenia Tarsier Monkey, wizyta na Czekoladowych Wzgórzach, rejs z lunchem rzeką Loboc, kolacja na lokalnej pszczelej farmie.
Dzień 10 5.01  Śniadanie, wykwaterowanie o godzinie 10:00. Transfer na prom o godzinie 11:35. Cebu 13:20, półdniowe zwiedzanie. Kolacja. Transfer na lotnisko ok godziny 22. Wylot do Polski.
Dzień 11 6.01 poniedziałek  Późnym wieczorem przylot do Polski.

Cena: 3150 usd + przelot

Cena zawiera:

•    przelot samolotami rejsowymi na trasie Warszawa – Cebu – Warszawa (możliwość rezerwacji biletów we własnym zakresie)
•    transfery z/na lotnisko (Cebu, Bohol)
•    1 nocleg na Cebu w pokojach dwuosobowych wraz ze śniadaniem
•    półdniowe zwiedzanie Cebu w dniu wylotu, zakończone kolacją
•    bilety na prom Cebu – Bohol – Cebu w klasie biznes
•    7 noclegów w hotelu 4* położonym przy plaży, w pokojach dwuosobowych ze śniadaniami
•    pakiet 15 nurkowań – transfery do miejsc nurkowych, butle z powietrzem, balast, opieka lokalnych przewodników
•    wodę i drobne przekąski w dni nurkowe
•    snorkeling z rekinami wielorybimi
•    kolację sylwestrową
•    całodniową wycieczka po wyspie Bohol, wraz z biletami wstępu i przewodnikiem lokalnym, lunch, kolacja
•    ubezpieczenie KL, NNW, obejmujące nurkowanie
•    opiekę polskiej kadry instruktorskiej

Cena nie zawiera:

•    ewentualnych opłat wizowych i wylotowych (ok. 15 usd)
•    posiłków nie wymienionych w programie
•    napiwków
•    sprzętu nurkowego innego niż wymieniony (możliwość wypożyczenia na miejscu)

Zniżki:
•    stały klient: 150 usd
•    non diver: 500 usd

Dopłaty
•    pokój jednoosobowy: 350 usd

TERMINAŻ PŁATNOŚCI:

I rata – 14 czerwca: 1500 usd.

II rata – 14 sierpnia: kwota biletu ,istnieje możliwość rezerwacji biletów we własnym zakresie.

III rata: do 27 października – dopełnienie płatności, zniżki odejmowane są od ostatniej raty.

Program może nieznacznie ulec zmianie ze względu na przeloty, a dla osób rezerwujących imprezę w późniejszych terminach cena może być wyższa ze względu na rezerwację biletów lotniczych w wyższych taryfach.

INFORMACJE DODATKOWE

Filipiny, oficjalnie Republika Filipin – państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Azji, położone na Archipelagu Filipińskim (Ocean Spokojny). Od północy Filipiny oblewane są wodami cieśniny Luzon, od zachodu wodami Morza Południowochińskiego. Archipelag oddzielony jest od wyspy Borneo Morzem Sulu a Morzem Celebes od pozostałych wysp Indonezji. Od wschodu Filipiny otoczone są wodami Morza Filipińskiego. Pod względem bioróżnorodności jest to jeden z najbogatszych obszarów na świecie. Cały archipelag składa się z 7107 wysp, lecz najczęściej dzieli się go na trzy główne jednostki: Luzon, Visayas i Mindanao. Stolicą Filipin jest Manilla.
Temperatury powietrza i wody na Filipinach nigdy nie spadają poniżej 25 ºC, co czyni wyspy idealnym miejscem do wypoczynku o każdej porze roku.
Termometry wskazują najczęściej powyżej 30 ºC. Jedynie na samej północy (Baguio) i w górach jest o kilka stopni chłodniej. Północne rejony wyspy Luzon, okolice Manilli, wyspę Palawan oraz zachodnie wybrzeża wysp Visayan najlepiej odwiedzić między grudniem a lutym. Temperatura jest wtedy nieco niższa ( ok. 27  stopni), a powietrze mniej wilgotne.

Filipiny nazywane są europejskim krajem Azji. Plaże z białym piaskiem, krystaliczne wody skrywające koralowe ogrody, terasy pól ryżowych rzeźbiące zbocza gór, Czekoladowe Wzgórza, góry o charakterystycznym stożkowatym kształcie, kaskady roztrzaskujące się w wąwozach górujących nad gęstymi lasami, gorące źródła czynią to miejsce bardzo atrakcyjnym, a do tego – gościnność i serdeczność mieszkańców… Zakochamy się w Filipinach, to pewne!

Informacje o kraju
Waluty – 1 peso (PHP)
1USD= 41 PHP
1 EUR= 53 PHP
Wizy – Polacy jeżeli podróżują w celach typowo turystycznych, nie potrzebują wiz.
Język urzędowy – filipiński, angielski
Stolica – Manila
Czas – + 7 godzin w stosunku do Polski.
Ubiór – niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w skupiskach miejskich, zwłaszcza podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu.
Elektryczność – 220V / 60 Hz
Szczepienia – brak obowiązkowych, jak przy każdym wyjeździe w kraje tropikalne zalecane szczepienia: wirusowe zapalenie wątroby A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny i wścieklizna.

CEBU
Cebu jest jedną z najważniejszych wysp regionu Visayas. Jako pierwsza została dostrzeżona przez portugalskiego żeglarza Ferdynanda Magellana. Jej strategiczne położenie sprawia, że jest dobrą bazą wypadową dla podróży na inne wysepki. Znajdują się tu liczne luksusowe kurorty, można odpocząć na rajskiej plaży lub ponurkować w przepięknych wodach Oceanu.

BOHOL
Bohol to dziesiąta pod względem wielkości wyspa archipelagu Filipin, leży pomiędzy Cebu na zachodzie i Leyte na północnym wschodzie. Symbolem Bohol są  Wzgórza Czekoladowe, ogromne obrośnięte trawą wzgórza, które podczas pory suchej zmieniają kolor na brązowy.
Co warto zobaczyć na Bohol:
Wzgórza Czekoladowe – Nazwę swą wzgórza zawdzięczają kolorowi,  jaki przybierają w miesiącach od lutego do maja. Przypiekające w tym okresie słońce zmienia zabarwienie traw na kolor czekoladowy. Zbudowane są z wapiennych skał,  które  wskutek wietrzenia  przez okres wielu milionów lat rozpadały się na setki stożków i  półkulistych pagórków. Porośnięte są szorstką trawą, gdzieniegdzie małymi krzewami lub drzewkami. Na całym obszarze znajduje się 1268 regularnych kopców, osiągających wysokość od 30 do 100 metrów. Jedną z ciekawostek jest całkowity brak na tym terenie jaskiń, zwykle powstających w podobnych  warunkach. Historia powstania wzgórz wiąże się z miejscową legendą, opowiadającą o  dwóch zwaśnionych ze sobą olbrzymach, które rzucały w siebie skałami. W innej legendzie olbrzym Arogo zakochał się w śmiertelniczce, dziewczynie o imieniu Aloya, porywając ją do siebie. Ona odrzucała jego zaloty i w krótkim czasie zachorowała, po czym umarła. Zrozpaczony Arogo płakał za nią, a z kapiących łez utworzyły się wzgórza.
Rzeka Loboc
Najbardziej popularną formą poznania rzeki Loboc jest rejs po rzece, podczas którego podziwiać można bujną roślinność na obu jej brzegach – palmy kokosowe, bananowce, nipy krzewinkowe , tworzące soczyście zieloną ścianę roślinności. Na rzece Loboc na wysokości 25 m. znajduje się także wiszący most wypleciony z bambusa.

Kościół w Baclayon
Kościół Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia jest jednym z najstarszych kościołów na Filipinach i najlepiej zachowanym kościołem wybudowanym przez Jezuitów. Wybudowany niedługo po przybyciu przez pierwszych misjonarzy, ks. Juan de Torres i ks. Gabriela Sancheza, którzy dotarli tu w 1595 roku. W 1717 Baclayon stało się parafią, wtedy też ruszyła budowa nowego kościoła. Budulcem były koralowe bloki, wydobywane z morza przez 200 robotników, dzielone i układane jeden na drugim, a spajane jajkami. Budynek, który widzimy dziś, został ukończony w 1727 roku. W podziemiach kościoła znajduje się loch, do którego wtrącano tubylców, którzy nie przestrzegali zasad wiary kościoła katolickiego. Obok  znajduje się stary klasztor, w którym mieści się niewielkie muzeum z relikwiami, zabytkami i innymi antykami, pochodzącymi nawet z XVI w.

Tarsier
Te malutkie brązowe zwierzątka o wielkich oczach, przypominające wyglądem małpki lub „misie” (a niektórym przypominają Yodę z Gwiezdnych Wojen lub gremliny) to ssaki naczelne z rodziny wyrakowatych. Tarsier jest mniej więcej wielkości dłoni, mierzy zaledwie 18 cm (plus ogon – do 25 cm). Za to jego oczy są ogromne, już jedno oko jest tak duże jak mózg wyraka, a gdyby chcieć porównać je z ludzkimi, to byłyby 150 razy większe od naszych w stosunku do wielkości ciała.
Tarsier jest zwierzęciem drapieżnym, do jego jadłospisu należą niewielkie żyjątka, przede wszystkim owady, a czasem nawet małe jaszczurki i ptaki. Poluje w nocy, w dzień zaś pogrąża się we śnie, trzymając się małymi łapkami gałęzi drzew. Na Bohol można je zobaczyć w Corelli w Philippine Tarsier Sanctuary lub w Loboc.

CABILAO
Cabilao znajduje się w rejonie Visayas, między wyspami Cebu i Bohol. Jest to stosunkowo niewielka wyspa około (7,5 km ²) z piaszczystymi plażami i rezerwatem przyrody. Istnieją dwa rezerwaty podwodne Cabilao. Doskonała rafa fringing, która  otacza wyspę jest  największym atutem Cabilao zachwyca   formacjami koralowym i  różnorodnością biologiczną.
Wyspę zamieszkuje około 3500 mieszkańców, którzy są bardzo przyjaźni i pomocni. W centrum wyspy znajduje się szkoła i kawiarenka internetowa. Calibao ma pagórkowate ukształtowanie powierzchni  i  prawdopodobnie jest pochodzenia wulkanicznego. Warto zwiedzić wyspę pieszo lub na motocyklu 

BALICASAQ
Balicasag Island znajduje się na południowym-zachodzie Panglao Island. Jest to niewielka wyspa należąca do gminy Panglao.  Zamieszkuje ja niewielka społeczność; mieści się tam tylko jeden resort, a całą wyspę można zwiedzić na piechotę w 30-45 minut.
Jest to raj dla nurków, który oferuje akwarium z wielką różnorodnością ryb i życia morskiego. Znajduje się tam m.in. Turtle Point, nazwany tak z powodu licznych żółwi. Na południowo-zachodnim brzegu jest ściana katedry,  odcinek muru, który ma wiele zakamarków. Royal Garden to miejsce w północnej części wyspy, pokryte dużą ilością koralowców,  tworzących kalejdoskop wielobarwnej rafy z „pełnym asortymentem ryb tropikalnych”;) Jednym z najbardziej znanych miejsc nurkowych na całym Balicasag Island jest Czarny Las, nazywany tak z powodu rzadko spotykanych  czarnych korali.

PAMILACAN
Mała wyspa Pamilacan jest położona w samym sercu Morza Mindanao(Bohol Sea). Jej nazwa pochodzi od  słowa „pilak” ,  dużego haczykowatego narzędzia wykonanego i wykorzystanego przez wyspiarzy do chwytania mant, rekinów wielorybich i wielorybów Bryde.

Mówi się, że Bohol Sea jest wylęgarnią tajemniczych i pięknych stworzeń. Wyspa, dzięki swemu położeniu i 200 letniej hiszpańskiej twierdzy była swoistym „bastionem obronnym”, który zabezpieczał tubylców przed wtargnięciem piratów i wrogów hiszpańskiej kolonii.
Dziś 235 rodzin zamieszkuje wyspę. Ludzie zajmują się głównie polowaniem na delfiny, wieloryby, rekiny wielorybie i manty, choć zwierzęta te są w pełni chronione przez prawo na Filipinach.

Atrakcjami  wyspy, są starożytny hiszpański fort oraz sanktuarium morskie,  znajdujeące się w północno- zachodniej części wyspy. Pamilacan to wyspy koralowe więc  skamieniałe muszle i fragmenty kości  można zobaczyć na każdej skalistej  ścianie wyspy. Obecnie szczęki i kości ssaków morskich i rekinów wielorybich wciąż zdobią wiele domów we wsi. Błękitne wody otaczające  wyspy są domem dla bujnego życia morskiego.

PANGLAO
Niewielka wysepka położona przy południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy Bohol, słynąca z białych, piaszczystych plaż, uchodzących za najpiękniejsze na całych Filipinach. To rajski zakątek dla tych, którzy szukają leniwego wypoczynku na tropikalnej plaży.
PANGLAO MIEJSCA NURKOWE
Napaling – Tagnan, Panglao Island
Średnia głębokość: 15m
Maksymalna głębokość: 30m
Napaling szczyci się pięknym ogrodem koralowców,  idealnym dla podwodnych fotografów. Wspaniałe nawisy skalne i  jaskinie obfitują w: soldierfish, squirrelfish, mureny, ryby skorpion i korale stołowe. Zaszczycają to miejsce  białe rekiny rafowe.

Doljo Point – Doljo, Panglao Island
Średnia głębokość: 20m
Maksymalna głębokość: 35m
W punkcie  Doljo zobaczymy pokryte gąbkami ściany, pełne korali miękkich, przy których spotkać można  duże zwierzęta surgeony i batfishe,  a okazjonalnie  rekiny rafowe i rekiny młoty.

Doljo House Reef – Doljo, Panglao Island
Głębokość  od 3 do 25 metrów.
Ściana, porośnięta  wieloma rodzajami twardych koralowców . Spotkamy tu różnego rodzaju  kraby i krewetki,  pipefishe, frog  Fishe i błazenki.

Pungtud Wall – Doljo, Panglao Island
Średnia głębokość: 10 m
Maksymalna głębokość: 20m
Ściana Pungtud  jest pięknym ogrodem koralowym, świetne miejsce  zarówno do snorklowania, jak i  do nurkowania. Obfitość miękkich korali z dużą ilością małych ryb, jeżowców i rozgwiazd oraz skalary, putterfishe, butterflyfishe,  wrasse, anemony. Spotkamy także ryby takie jak anthias, raggy ryby skorpion, riggone eel.

Kalipayan – Danao, Panglao Island
Średnia głębokość: 10 m
Maksymalna głębokość: 20m
Kalipayan to rafa domowa  Alona Beach  również znana jako „Szczęśliwy Mur.” Warunki tutaj są zazwyczaj spokojne, bez prądów, a widoczność sięga do 25 metrów. Ściana zaczyna się na głębokości 3m i schodzi do ok. 20m,  zobaczymy tu  miękkie korale, małe groupery i młode barakudy.

Garden Eels – Danao, Panglao Island
Najciekawsze głębokośći: 8-12m
Zanurzymy się przy malowniczym urwisku w kształcie łuku z Nudibranches. Przepływamy przez barwny ogród koralowców  położony bogaty w ławice małych ryb, takich jak Red-Purpurowe Anthias Amethyst-Fin. W dolnej części stoku mieszkają węgorze ogrodowe.

Kryształ Sanctuary – Danao, Panglao Island
Głębokość waha się od 3-25m.
Bardzo malownicze miejsce nurkowe  z pięknymi formacjami twardych i miękkich korali pełne rozgwiazd, batfishy, „travelerów” oraz samotnych barakud.

Arco Point – Libaong, Panglao Island
Średnia głębokość: 10 m
Maksymalna głębokość: 25m
Usytuowany w pobliżu ekskluzywnej Bohol Beach Club, Punkt Arco jest również znany jako „Hole in the Wall”. Przy ścianie zobaczyć można małe ryby groupery, buterrflyfishe, węże morskie i mureny.

Momo Site Dive Beach – Tangnan, Panglao Island
Najciekawiej jest na głębokości od 3 do 4 metrów :)
To płytkie miejsce jest idealne do makrofotografii. Nurkowie będą nagradzani obserwacją całych stad  :cardinal fish, Nudibranches, Wireoneki babki oraz wiele rodzajami młodych wargaczów, harlequin filefish i czerwonych  cardinal Fishe.

Zainteresowała Cię ta oferta?

zadzwoń 22 614 0000

napisz nurkowanie@victoriatravel.pl

Tagi: , , ,