Egipt – Shams Alam

nurkowanie_shams_alam-10.jpg

W rejonie Shams Alam proponujemy nurkowania z bazą położoną bardzo blisko Parku Narodowego Wadi Gimal z lokalnymi przewodnikami a także dla osób z doświadczeniem nurkowania bez konieczności opieki Divemastera. Hotel położony jest bezpośrednio przy bazie więc nie ma konieczności dojazdów.
Centrum nurkowe jest jednym z położonych najbardziej na południe centrów nurkowych w Egipcie, z prawdziwymi dziewiczymi rafami, pięknymi ogrodami koralowymi, delikatnymi koralowcami. Zawsze otwarte na nowe doświadczenia.

Wyszukaj pakiet hotel z przelotem lub zleć nam wyszukanie
lub zadzwoń 22 614 00 00.
Jeżeli nie znalazłeś poniżej odpowiadającej Ci oferty, odezwij się
Do wycieczki wybierz pakiet nurkowy, my zajmiemy się resztą.

Centrum nurkowe: usytuowane 50km na południe od Marsa Alam w Sharms Alam Hotel i Beach Resort, położonymi dokładnie naprzeciw wyspy Wadi Gimal. Centrum nurkowe prowadzone jest przez niemiecko, anglo i egipskojęzyczną obsługę.

Siedziba: pojemna sala, pokój zaopatrzeniowy, recepcja, warsztat, kompresor i butle, pokój do suszenia, basen do płukania

Wyposażenie: 2 kompresory, 320 aluminowych butli 12l, 20 aluminiowych butli 15l, 4 aluminiowe butle 10l, 2 aluminiowe butle 6l – wszystkie z zaworami DIN/INT, ABC wyposażenia firmy Mares & Tusa, manometry Scubapro, 16 butli O2.

Bezpieczeństwo: Doświadczona i wykwalifikowana kadra towarzyszy i przeprowadza przez wszystkie zajęcia nurkowe; kontakt radiowy pomiędzy łodzią, a Centrum nurkowym, apteczki i oprzyrządowanie tlenowe we wszystkich łodziach i zodiakach.

Rafa: Podzielona na różne części, głównie płytkie, raj dla snorkelingu, dobra na kursy, doskonała dla nocnych nurkówtaka oferta co drugi dzień.

Zajęcia nurkowe: całodzienne, półdzienne wycieczki łodziami: firma Shams ma 8 firmowych łodzi wyposażonych do nurkowania, są one używane w Safadze i Wadi Gimal. Mają od 18 do 26m długości, mają platformę nurkową i pokłady słoneczne, WC i kuchnię. Są także 3 zodiaki i 2 szybkie zodiaki. Dotarcie do miejsc nurkowych zajmuje od 10 do 90 minut.

Miejsca nurkowe: Ponad 30 punktów (w większości nieznanych), do których można dotrzeć łodzią. Można również odwiedzić ścianę raf w Shaab Sharm, ogrody koralowe wyspy Wadi Gimal lub ergi z Ras Hornkorad (barakudami i jackschools’ami).

Dodatkowo: Na zamówienie: wczesnoporanna wycieczka do Shaab Sharm (za dodatkową opłatą 40€), wczesnoporanną wycieczkę do Habili Wadi Gimal (dod. opłata 45€, tylko doświadczeni nurkowie mający powyżej 50 nurkowań, obowiązek nurkowania z bojką) lub wycieczki do indywidualnych miejsc na życzenie. We wszystkich wczesnoporannych wycieczkach dostępne jest śniadanie na pokładzie(2€).

Wszystkie wycieczki uzależnione są od warunków pogodowych i ilościa chętnych – minimum 2 na wycieczki szybkimi łodziami i minimum 10 na wycieczki normalnymi łodziami (możliwe modyfikacje).

Organizujemy również na zamówienie dzienne wycieczki dla snorkelerów wokół wyspy Wadi Gimal. Dla naszych snorekelujących gości oferujemy również indywidualnie prowadzone zajęcia snorkelingowe.

Kursy nurkowe: Wykwalifikowani i wielojęzyczni instruktorzy i asystenci uczą PADI; dostępne kursy specjalistyczne, dla nurków i snorklerów.

Informacje ogólne: Rejestracja w Centrum nurkowym wymaga certyfikatu, loogbook’a , certyfikatu medycznego nie starszego niż rok.

nurkowanie_shams_alam-12.jpg nurkowanie_shams_alam-16.jpg nurkowanie_shams_alam-15.jpg

UWAGA: Poniższe ceny obowiązują jedynie w przypadku rezerwacji nurkowań za naszym pośrednictwem przed wyjazdem. Na miejscu obowiązują wyższe ceny i nie możemy zagwarantować wtedy wolnych miejsc.

CENY PAKIETÓW NURKOWYCH (zawierają podatek):
Ceny pakietów nie zawierają opieki przewodnika nurkowego. Z założenia nurkowania są z partnerami. Przed nurkowaniem jest przeprowadzany briefing. Dotyczy to za równo nurkowań z brzegu jak i z łodzi.
Wymagany przewodnik nurkowy dla osób z zalogowanymi mniej niż 20 nurkowaniami. Istnieje również możliwość skorzystania z opieki przewodnika nurkowego również dla osób z doświadczeniem. W każdym przypadku pobierana jest opłata. Jeśli przewodnicy nie mają pod swoją opieką niedoświadczonych nurków, nurkują z różnymi grupami by pokazać lokalne miejsca nurkowe bez dodatkowych opłat.

1 dzień nurkowy z łodzi – 1 nurkowanie – 45 Euro
1 dzień nurkowy z łodzi – 2 nurkowania – 70 Euro
3 dni nurkowe z łodzi – 6 nurkowań – 145 Euro/płatność na miejscu 165 Euro
5 dni nurkowych z łodzi – 10 nurkowań – 235 Euro/płatność na miejscu 270 Euro
6 dni nurkowych z łodzi – 12 nurkowań – 336 Euro/płatność na miejscu 386 Euro
8 dni nurkowych z łodzi – 16 nurkowań – 360 Euro/płatność na miejscu 410 Euro
10 dni nurkowych z łodzi – 20 nurkowań – 450 Euro/płatność na miejscu 515 Euro

1 dzień nurkowy z zodiaka – 1 nurkowanie – 45 Euro
1 dzień nurkowy z zodiaka – 2 nurkowania – 65 Euro
1 poranne nurkowanie z łodzi  – 40 Euro
1 dzień nurkowy na lokalnej rafie z brzegu – 1 nurkowanie – 18 Euro
1 dzień nurkowy na lokalnej rafie z brzegu – 2 nurkowania – 30 Euro
5 nurkowań na lokalnej rafie z brzegu – 5 nurkowań – 75 Euro

1 nurkowanie na lokalnej rafie z zodiaka – 23 Euro
1 nocne/poranne nurkowanie na lokalnej rafie z brzegu – 25 Euro
Check dive z dodatkową butlą – 18 Euro

Przewodnik dla grupy – 8 Euro za dzień
Przewodnik na wyłączność – 20 Euro za dzień

Snorkeling – 35 Euro

Nurkowanie na Habili Wadi Gimal – tylko dla doświadczonych nurków (pow 50 nurkowań), wymagany komputer i bojka – 53 Euro

Wypożyczenie sprzętu
1 dzień kompletny sprzęt bez kompasu, komputera, noża i latarki – 22 Euro
5 dni kompletny sprzęt bez kompasu, komputera, noża i latarki – 99 Euro
10 dni kompletny sprzęt bez kompasu, komputera, noża i latarki -187 Euro

Nurkowania intro dla osób bez uprawnień
1 nurkowanie z brzegu ze sprzętem – 50 Euro
1 nurkowanie z łodzi ze sprzętem – 80 Euro
2 nurkowania z łodzi ze sprzętem – 110 Euro

Kursy nurkowe – możliwe tylko w języku angielskim
Scuba Review – 50 Euro/płatność na miejscu 55 Euro
Bubble Maker – dla dzieci od 8 lat – 60 Euro/płatność na miejscu 65 Euro
Scuba Diver – 2-3 dni teorii, baseny, 2 nurkowania na wodach otwartych, zawiera sprzęt i logbook – 189 Euro/płatność na miejscu 210 Euro
Open Water Diver – 4-5 dni teorii, baseny, 4 nurkowania w wodach otwartych, zawiera sprzęt i logbook – 315 Euro/płatność na miejscu 350 Euro
Advanced Open Water Diver – 5 nurkowań + teoria – 216 Euro/płatność na miejscu 240 Euro
Emergency First Respond – 1 dzień – 130 Euro/płatność na miejscu 150 Euro
Rescue Diver  – 12 ćwiczeń + teoria 4-5 dni – 315 Euro/płatność na miejscu 350 Euro

Podane kursy nie zawierają opłaty certyfikacyjnej i podręczników.
Certyfikat + podręcznik – 65 Euro
Certyfikat – 40 Euro

UWAGA – ceny nie zawierają obowiązkowej opłaty Reef Donation – 2 Euro za osobę za dzień (za równo od nurków jak i za snorkeling). Płatne w bazie.

Niedoświadczeni nurkowie (mniej niż 20 nurkowań) muszą odbyć instruktarz (za dodatkową opłatą 7€ os/dzień)

Nurkowie, którzy nie nurkowali w przeciągu ostatnich 6 miesięcy, lub nie mają logbook’a, muszą odbyć próbne nurkowanie (dod. opłata 18Euro)

Konieczne używanie alternatywnego źródła powietrza i komputerów nurkowych
Użycie rękawic jest obowiązkowe
Nitrox dostępny za dodatkową opłatą
Maksymalny poziom głębokości dostosowywany jest do stopnia zaawansowania nurka (18-40m)

 OPIS MIEJSC NURKOWYCH

Shab Sharm

700m długości rafa z pleteau z końcową glębokością 30m. Rafa ta charakteryzuje się wieloma typami twardych i delikatnych raf. Jest domem często spotykanych podczas nurkowań ryb takich jak np. Dużych tuńczykó, barakud, napoleonów, rekinów white tip reef. Zazwyczaj nurkowania dnia wykonane są w róznych punktach tej rafy, w zależności od dystansu od bazy. Nurkowanie na tej rafie jest bardzo zależne od warunków pogodowych.

Habili Dahara

Jeśli mowa o kolorze i różnorodności życia, jest to definitywnie najlepszy i najbardziej reprezentatywny punkt Morza Czerwonego. Około 45m długości, zawierająca 2 główne bloki z mniejszymi punktami. Często widywana w tym rejonie jest ryba skorpion. Poza nią jest również banner fish, sweet lips-czasem nawet 200. Ogólnie jest to dobry obszar do zobaczenia rojów ryb. Z racji na trudności z cuomwaniem na tej rafie, warunki pogodowe muszą być idealne, aby zapobiec jakiemukolwiek uszkodzeniu rafy.

Habili Etnin Arug

2 słupy wystające z morza na 25 i 4m nad powierzchnię. Schodząc w dół pierwszego filaru można odkryć, że każdy metr pokryty jest życiem i kolorem. Można tam spotkać wiszącą rafę i basen glass fish. Kończąc pierwszy słup napotyka się na piaszczysty dół, gdzie przez ok. 30m mozna spotkać barakudy. Okrążając drugi filar da się zauważyć, że jej charakterystyczną cechą są delikatne rafy idealne dla entuzjastów fotografii. Mozna tam dotrzeć łodzią przycumowaną na pobliskiej rafie. Dotarcie do filarów umożliwia zodiak, który dowiezie Was tam bezpośrednio.

Umm Hal Hal

Formacja tej rafy nie jets tak okazała jak soąsiednich, jednak kaniony i formacje skalne na początku nurkowania sprawiają, że jesto to miejsce godne odwiedzenia. Naprzeciw północnej strony rafy jest ogród twardej rafy koralowej, a w drodze do niego można spotkać stig rays wystające z piasku.

Dahara

Jest to bardzo duża strefa nurkowa podzielona na 3 główne strefy. Pierwsza część pod łodzią jest płytkim piaszczystym terenem z małymi bloczkami przylegającymi do do plateau. Na tymże płaskowyżu jest parę słupów wystarjących z głębokości ok. 12m, prawie do powierzni. Płytsza część słupów jest bardzo bogato pokryta życiem. Można tam spotkać węgorze moray, małe barakudy zyjące w społeczności glass fish. Krawędź plateau opada na głębokość 30m. Około 40m od plateau znajduje się ogromny ogród twardej rafy, gdzie wyróżnia się parę piaszczystych ścieżek, a także anemone fish. Można znaleźć dużą kolonię dator fish, napoleonów i z pewną dozą szczęścia znaleźć i żółwia. W drodze powrotnej do łodzi można wykalkulować, że jest wystarczająco dużo czasy, aby przemierzyć górny obszar słupów, gdzie da się dpotkać trochę crustacens’ów.

Wadi Gimal Garden

Teren nurkowy zawdzięcza swoją nazwę ogrodowi twardego koralowca odchodzącego od głównej rafy. Łatwomożna odnieść wrażenie latania nad górskim krajobrazem z racji na wiele kanionów i kopuł, które prowadzą do ogrodu. W ogrodzie można zobaczyć 3 słupy o średnicy 10m, które wystają powyżej powierzchnię wody. Często na tym obszarze spotykane są ogromne ławice ryb. Trawa morska na północy oferuje nurkowi miłą zmianę scenerii. W drodze powrotnej na łódź można zwidzić główną rafę –miks twardej i delikatnej rafy, rezydujące makrele i ławice ryb. Pod łodzą bardzo często są nudibranche i kraby.

Wadi Gimal North

Tylko 18km od ogrodu pomimo struktury tej rafy, jest zupełnie inaczej. Podwodne przedłużenie pobliskiej wyspy Wadi Gimal(od której cały obszar ma nazwę). Jest tam bardzo płytko, maksymalna głębokość ok. 14m. Niezliczona ilość pięknych 2-3m bloczków, ale skoro jest tam tak płytko, można zaoszczędzić sporo czasu na zwiedzaniu. Na głównej rafie można często spotkać porcupine fish i kalmary.

Torfa el Masheick

Wybrzeżna rafa, unikalna ze względu na strukturę i różnorodność życia. Główna rafa rozciąga się na 2,5-3km wzdłuż wybrzeża. Niezliczone są stacje czyszczące, laguny, słupy i małe bloczki, które są bardzo kolorowe i obfitujące życiem. Jest tam niesamowita liczba ryb i gatunków koralowych żyjącyh na tym terenie. Wśród rezydentów mozna rozróżnić nudibranche, ryby krokodyle, napoleony, rekiny i każdy rodzaj sting ray. Wyjątkowość tego terenu jest dobrą mozliwością do zobaczenia żółwi (dzięki nim ten teren nazywany jest „żółwim domem”). Inną niezwykłością jest wielki ogródtwardej rafy koralowej, dzięki gatunkom tam rosnacym jest idealnym miejscem dla nowicjuszy. To nurkowanie jest najczęściej wykonywane z wybrzeża lub prosto z łodzi. Niekiedy widoczność nie jest zbyt optymalna, ale nurkowanie jest wciąż przyjemne.

Habili Quais

Tę rafę tworzą duże bloki. Z racji na położenie rafa jest kompletnie pokryta koralami i rybami, istnieje także możliwość zobaczenia ławicy great barracudas. Dzięki gatunkom tam występującym, jesto to bardzo dobre miejsce dla entuzjastów fotografii. Występuje tam również możliwość złapania makreli podczas łowienia na rafie, zobaczenia arabian angel fish. Nurkowanie wykonywane jest z zodiaka i jest bardzo uwarunkowane dobrymi warunkami pogodowymi.

Shaab Quais

Jest to obszar składający sie z wielkiech bloków, kompletnie pokryty życiem od góry do dołu, gdzie dno jest piaszczystym domem węgorzy. Można tam spotkać wiele małych stworzeń, parrow fish i mapppers.

Shaab Nos

Ta rafa jest pulsującym sercem tego rejonu, jest tam tak dużo małych rybek, że cięzko jest zobaczyc samą rafę. W południwej części jest piaszczysty dom węgorzy (garden eels).

Shaab Eschta

Duża rafa ciągnąca się od zachodu na wschód i wystająca tuż nad powierzchnię jest idealną ochroną łodzi przed dużymi falami w wietrzne dni. Często ten rejon jest spychany na drugi plan, jednak wciąz jest to jednym z najładniejszych miejsc do nurkowania na tym obszarzze. Nurkowanie następuje z zodiaka. W ofercie jest coś dla każdego, nawet o różnych stopniu zaawansowania; do wyboru wizyta w ogrodzie twardych koralowców na głębokości 30m lub alternatywnie drugi ogród twardych koralowców na glębokości 18m. Nurkowie, którzy chcą nawet płytszego nurkowania mogą zwiedzać glówną rafę, której głębokość maksymalna wynosi 10m. Jest to jednostronne nurkowanie poprzez pulsujący życiem kanał o szerokości 8m. Przy odrobinie szczęścia można nawet przeciąć ścieżkę napoleona lub dużego żółwia.

Habili Nos

Blisko Shaab Eschta, składa się z 1 dużego bloku otoczonego mniejszymi. Wzrost koralowca zmienia się tam wraz w wrastaniem w siebie kolejnych koralowców, sprwia to, że oszar jest bardzo interesujący i zawsze kolorowy. Główny blok jest w środku wielkiego kanału, z wieloma blokami dla ochrony. W południowej części rafy znajduje się wijący ogród koralowy, który jest bardzo unikalny dla tamtejszego rejonu, wijące się koralowce spotykane są grupami jak i indywidualnie.

Gotha Ashelaniat

Piękna tej rafy nie da się opisać słowami. Olbrzymi blok, który zachował się na południu, karmiony prądami, pełen jest twardej i delikatnej rafy, częściowo pokryty jest purpurowymi delikatnymi rafami. Mieszkańsami są m.in. makrele, fusiliers i atheas’y. Na zachodzie znajdują się 3 bloki pełne ryb tygrysich, krewetek itp. Nurkowie mogą posłużyć się nimi jako ochroną przed prądami. Od czasu do czasu można spotkać crocodile fish. Na północy jest wiele małych bloków ze stacjami czyszczącymi oraz wieloma gatunkami krewetek czyszczących czekających na klientów.

Ashelaniat

Jedno z miejsc najwyższej klasy. Na początku nurkowania znajdziecie Państwo lekko zatopione laguny. Na głębokości 10m są snappers i fusiliers, akurat pod zodiakiem. Po miniciu glass fish, zaczyna się drugi basen, który jest nawet jeszcze bardziej spektakularny od pierwszego. Struktura rafy wygląda niczym stadion piłkarski z rafami sięgającymi do powierzchni. Są tam obecne octopusy, napoleony, anemone fish i żółwie. Wzdłuż głównej rafy można przepłynąć obok ognistego ogrodu koralowego przylegającego do łódzi przycumowanej na południu. Pod łodzią często znajdują się wolno pływające węgorze moray, a także ławice bat fish.

Habili Ashelaniat

Ten rejon złożony jest z dwóch słupów o średnicy 20m sięgających 1,5m ponad taflę wody. Otoczone wieloma małymi bloczkami, które zzarośnięte są koralami; wiele płaskich korali wokół. Najbardziej liczna jest populacja atleas i fusiliers. Teren jest bardzo mały, rekomendowany dla małych grup.

Gotha Eschta

Ogromny blok z dwoma małymi na południu i innym, większym na północy tworzącym kanał. Można w nim spotkać krewetki i anemone fish. Wszędzie wokół porospraszane są pojedyńcze bloki w piaszczystym terenie. Obszar pod łodzią pełny jest płaskich koralowcó, gdzie jest również pełno życia, co sprawia, że ciężko jest się pogodzić z zakończeniem nurkowania.

Shaab el Mathaf

Rozpoczęcie nurkowania odbywa się w Gotha Eschta, znajdziecie tu Państwo wielkie bloki otoczone niezliczonymi, płaskimi koralowcami i małymi bloczkami. Na filarach znajduje się wiele wachlarzowych korali, które zwykle znajdują się na głębinach. Obszar przypomina muzeum wielu rodzai koralowców, bloków i ogólnych struktur rafy. Ciężko jest podjąć decyzję o tym, którą zwiedzić jako pierwszą.

Erg Gubar

Duży rozrzucony blok z kanałem od zachodu do wchodu, z 4 filarami na wschodzie, gdzie da się zobaczyć rój gent majorów i ogromne ryby skorpionie. W filarach jest parę małycg dziur-stacji czyszczących, gdzie często da się spotkać węgorze moray, olbrzymie porcupine fish, czasami nawet żółwie.

Ras Hornkorab

Daleko na południe w przybrzeżniej rafie, z wielkim piaszczystym obszarem koralowców, do których mozna dotrzeć podczas tego samego nurkowania. Znajdują się tam także bloki pokryte pierzastymi xenidami poruszającymi się w rytm fal. W miejscu rozpoczęcia nurkowania można podziwiać wiele rojów ryb, a także duże drapieżniki głębokościowe, które przypływają, aby się pożywić. Często spotykane są rekiny, eagle rays i napoleony. Ważne są dobre warunki pogodowe.

Habili Hornkorab

Płynąc zodiakiem, zaczynając od Ras Hornkorab, po 3min docierają Państwo do południowego Habili. Po dotarciu będą Państwo zaskoczeni tym, co dzieje się obok rafy. Główny słup ma 20m średnicy i 22m dlugości; cały pełen życia, ryb ganianych przez makrele. Tuńczyki, fusiliers i sergeant majors są tam czasem spotykane. Wiosną można zwidzać drugi filar zamieszkany przez malutkie rekiny white tip reef, roje barakud i ryb tygrysich. W drodze na powierzchnię wzdłuż głównego słupu możecie Państwo poświęcić tyle czasu, na ile pozwoli zużycie tlenu. Górny filar na głębokości 5m jest idealny na bezpieczny przystanek. Uwarunkowanie dobrymi warunkami pogodowymi.

Habili Wadi Gimal

Obszar tylko dla doświadczonych nurków; aby nurkowanie doszło do skutku warunki pogodowe muszą być idealne. Nurkowie muszą mieć co najmniej 50 zdeklarowanych nurkowań. Każdy musi używać komputera i bojki. W tym rejonie często występują prądy. Rafa ta jest podwodną górą z plaeteau na 26 i 30m. Najwyższy filar wychodzący z plateau wystaje 17m powyżej powierzchni. Nurkowanie zaczyna się jako blue dive z użyciem komputera, następnie okrąża się słupy. Zakończenie nurkowania to wiszenie na linie i oczekiwanie na szczególne okazy.

Habili Radir

Jeśli uważają Państwo, że zobaczyliście już wszystko w Morzu Czerwonym, a wizyta w Habili Radir jest wciąż przed Wami, to jeszcze duża atrakcja przed Państwem. Jest to nurkowanie pośród ogromnych bloków z niezlicoznymi bloczkami. Można tu zobaczyć praktycznie każdy gatunek, jaki Morze Czerwone ma do zaoferowania. Rozpoczęcie nurkowania na 38m-duża szansa na zobaczenie sporych ryb. Jeśli pogoda dopisuje da się tam zobaczyć nie tylko rozmiar, ale i różnorodność ryb na tym terenie.

Ras Abu Dalaf

Miejsce oddalone tylko 5 min od Centrum nurkowego, w ofercie jako wycieczka półdniowa. Można tam nurkować bez obawy o prądy. Znajdziecie Państwo stopniowaną ścianę rafy z ogrodem koralowym, wiele bloków, słupiastych kanionów i lagun, co jest dobrą alternatywą na krótkie, a nie całodniowe wycieczki. Głębokość waha sie od kilku do 40m. Często można spotkać ogromne groupers, a na płytszych terenach paskowaną makrelę.

Habili Radir Soraya

Tylko 300m od Habili Radir. Znajduje się tam grupa filarów, które zaczynają się od 30m, 14-16m poniżej tafli do 5m. Eldorado delikatnych koralowców, inspiracja dla fotografów i entuzjastów podwodnych nagrań. Z małymi dziurami i łukami do przepływania. Można spotkać ławice tryb, często napoleonów w różnych rozmiarach. Na zewnątrz często przypływają tuńczyki i big jack’i, które liczą na posiłek. Niestety to miejsce potrzebuje dobrej widoczności do zakotwiczenia.

Zarezerwuj pakiet, zadaj nam pytanie lub zadzwoń 22 614 00 00 odpowiemy natychmiast

Zainteresowała Cię ta oferta?

zadzwoń 22 614 0000

napisz nurkowanie@victoriatravel.pl

Tagi: , ,