Costa Brava - nurkowanie i wyjazdy turystyczne

Położone w samym sercu Costa Brava, Wyspy Medes stanowią jeden z głównych rezerw morskiej flory i fauny w zachodniej części Morza Śródziemnego, wyjątkowy obszar dla odwiedzających i bardzo ceniony cel przez nurków.

Archipelag obejmuje powierzchnię około 23 hektarów i znajduje się kilometr od wybrzeża Costa Brava, naprzeciwko plaży L’Estartit. Wyspy Medes to zbiór siedmiu wysp o nazwie La Gran Meda, La Meda Petita, El Medellot (lub La Bota), El Carall Bernat, Les Ferranelles, Els Tascons Grossos i Els Tascons Petits.

Wyspy Medes zostały zapisane na listę rezerwatów morskich w 1983 roku i od tego czasu na obszarze tym można zaobserwować odnowę dna morskiego i wielu morskich i lądowych gatunków roślin oraz zwierząt, wcześniej zagrożone wyginięciem. Przyjemność nurkowania i pływania łodzią w tej pięknej morskiej scenerii stanowi zatem wspaniały powód dzięki czemu jest to idealne miejsce do spędzenia wakacji.

Wszystkie nurkowania odbywają się z lodzi. Łódź Calypso II zarejestrowana jest na 35 osób. Duże grupy mogą wiec bez problemów razem nurkować. Dla komfortu klientów indywidualnych staramy się by ilość nurków nie przekraczała 20 podczas jednego wypłynięcia. Każde wypłynięcie trwa 1,5-2 godziny, po każdym nurkowaniu łódź wraca do portu. Zazwyczaj wypływamy o 9ej i 11ej rano oraz o 15ej i 17ej po południu.

Ponieważ Wyspy Medes są rezerwatem morskim każdego dnia przysługuje nam ograniczona ilość płetwonurków, najczęściej wiec wypływamy na Medes rano. Gdy wykorzystamy przysługujący limit płyniemy na wybrzeże Costa del Motgri, gdzie również jest bogate życie podwodne, tunele oraz wrak Reggio di Messina. W związku z powyższym przy wykupieniu 2 nurkowań dziennie możemy zagwarantować jedynie 1 nurkowanie wokół Medes, drugie możne (choć nie musi) odbyć się na wybrzeżu.

Do wszystkich nurkowisk dopływa się w ciągu 10-20 minut. By podroż i nurkowania były bezpieczne łódź wyposażona jest w ponton ratowniczy, system radiowy, sprzęt pierwszej pomocy i butle z tlenem. Dla wygody naszych klientów na lodzi jest toaleta, prysznic, słodka woda.

Żeby nurkować w l´Estartit trzeba posiadać oprócz certyfikatu nurkowego ubezpieczenie nurkowe oraz certyfikat medyczny, potwierdzający zdolność do nurkowania, wydany w ciągu ostatnich 2 lat. Jeśli jest taka potrzeba można wykupić ubezpieczenie u nas w biurze. W samej miejscowości przyjmuje również lekarz nurkowy i wydaje zaświadczenia o zdolności do nurkowania

Nurkowiska zarówno wokół Medes jak i na Costa del Montrgri są dla płetwonurków o każdym stopniu zaawansowania. Można nurkować w płytszych miejscach jak i eksplorować ściany do 40 m (maksymalna dopuszczalna głębokość nurkowania w Rezerwacie; maksymalny czas nurkowania – 1 godzina). Do obejrzenia są również przepiękne tunele. Przed każdym nurkowaniem na lodzi odbywa się dokładna odprawa nurkowa, dostosowana do poziomu płetwonurków, warunków pogodowych etc.

W Calypso oprócz zwykłych nurkowań można nurkować z przewodnikiem, odbyć kursy w systemie PADI. Robimy również “nurkowania próbne” dla osób, które nigdy wcześniej nie nurkowały. Nasi instruktorzy i cala załoga oprócz hiszpańskiego mówią po angielsku, francusku, flamandzku, niemiecku i polsku.

Osoby, które nie nurkują, również znajda dla siebie wiele atrakcji. Oprócz wszystkich sportów wodnych,  windsurfingu i latania na kate´ch popularne są eskapady piesze i rowerowe. Można uprawiać jazdę konną, przelecieć się awionetka czy balonem. Największą popularnością cieszą się wycieczki stateczkiem wzdłuż Wybrzeża oraz wycieczki statkiem o szklanym dnie wokół Wysp Medes i Wybrzeża. Niedaleko l´Estartit znajdują się ruiny zamku, przepiękna wieś średniowieczna Pals, park naturalny Cap de Creus, rybackie urocze miasteczko Cadaquez z domem-muzeum Salvador´a Dali´ego.

Dla miłośników sztuki Katalonia to raj. Oprócz wycieczek śladami Dali´ego (największe jest muzeum w Figueres) można oglądać dzieła Picassa, Miro, Gaudi´ego czy Tapies´a. Dla tych, którzy kochają zwiedzanie w ogólnym tego słowa znaczeniu pobliska Gerona jest interesującym kaskiem. O Barcelonie wspominać chyba nie muszę. Również atrakcje kulinarne, łącznie z winami, są wyjątkowe.

Każdy wiec, czy nurkujący czy tez nie, znajdzie coś dla siebie. A dla najmłodszych członków rodzin czekają oprócz przepięknej szerokiej plaży place zabaw, niedaleki park wodny oraz popularne Święto Piratów, odbywające się we wrześniu.

Ceny są podane w Euro.

Termin: 01.01 – 30.06.2014 i 01.09 – 31.12.2014
1 nurkowanie – 27 Euro
2 nurkowania – 53 Euro
4 nurkowania – 104 Euro
6 nurkowań – 150 Euro
8 nurkowań – 192 Euro
10 nurkowań – 240 Euro
12 nurkowań – 276 Euro

Termin: 01.07 – 31.08.2014
1 nurkowanie – 30 Euro
2 nurkowania – 56 Euro
4 nurkowania – 108 Euro
6 nurkowań – 156 Euro
8 nurkowań – 200 Euro
10 nurkowań – 250 Euro
12 nurkowań – 288 Euro

Ceny nie zawierają wypożyczanego sprzętu. By nurkować wymagane jest zaświadczenie lekarskie nie starsze niż 2 lata, ubezpieczenie pokrywające wypadku nurkowe. Osoby z OWD/P1 lub równoważnym stopniem muszą nurkować pod opieką osób o wyższym stopniu Deep Diver/Rescue/P3.

W rezerwacie może nurkować do 42 nurków dziennie. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja i płatność.

 Potrzebujesz pomocy? Na naszej stronie umieściliśmy kierunki, na które jest największe zainteresowanie, bo gdybyśmy umieścili listę wszystkich krajów, do których przygotowujemy wyjazdy, to byś w niej utonął :)).

Jeżeli Twojego wymarzonego nie ma na naszej liście, zadzwoń (22) 614 0000 napisz na email biuro@tanienurkowanie.pl, a przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie!