to jest oferta archiwalna

... ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy stworzyli specjalnie dla Ciebie nową, podobną ofertę. Napisz albo zadzwoń, a na pewno pomożemy!

Australia + ew. Tasmania grupa z Polski 16.11. – 03.12. (7.12.)2014

image022Wyspa, państwo, kontynent… Z którejkolwiek by nie spojrzeć strony – esencją tego miejsca są pustynie, rafy koralowe, wysokie lasy, góry pokryte śniegiem, wielokulturowe miasta. Jednym słowem: różnorodność. Dla nas nurków najciekawsza wydaje się Wielka Rafa Barierowa – jeden z największych cudów natury, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jedyny żywy ‘organizm’ widoczny z kosmosu, Wielka Rafa Barierowa obejmuje około 3000 pojedynczych raf i ponad 900 wysp, które wyścielając brzeg stanu Queensland, tworzą tym samym jedno z najbardziej spektakularnych miejsc nurkowych na Ziemi.

Zapraszamy na długo wyczekiwaną wyprawę, na której poza nurkowaniami na Wielkiej Rafie czeka Was również zwiedzanie Sydney, wizyta na Świętej Ziemi Aborygenów i w lasach deszczowych, a dla chętnych również możliwość spotkania z diabłami tasmańskimi w Tasmanii.

Miejsce: Australia – Wielka Rafa Barierowa i Morze Koralowe + opcjonalnie Tasmania.
Data: 16 listopada / 3 grudnia 2014 – 18 dni (do 7.12 z Tasmanią – 22 dni)

PROGRAM WYJAZDU

Dzień 1 – 16.11.2014 (niedziela)  Wylot z Warszawy przez Dubaj*. Posiłki w samolotach.

Dzień 2 – 17.11.2014 Wieczorny przylot do Sydney, nocleg tranzytowy.

Dzień 3 – 18.11.2014
Poranny Wylot do Cairns, spotkanie z polskojęzycznym przewodnikiem, który będzie nam towarzyszył podczas całego wyjazdu. Krótki transfer do 4* hotelu położonego w samym centrum Cairns. Czas wolny na aklimatyzację i odsypianie trudów podróży, kolacja powitalna w restauracji w centrum Cairns.

Dzień 4 – 19.11.2014
Śniadanie. Dzień wolny lub opcjonalna całodniowa wycieczka do Cape Tribulation / Daintree (opis proponowanej wycieczki – poniżej programu), późnym wieczorem powrót do Cairns.

Dzień 5 – 20.11.2014
Śniadanie. Czas wolny, transfer na łódź Spoilsport. Kolacja powitalna. Start safari.
Łódź Spoilsport to 30m., bardzo stabilny, klimatyzowany i niezwykle komfortowy jacht nurkowy – najczęściej nagradzany wśród australijskich łodzi safari. Słynie również z wyśmienitego jedzenia i bardzo przyjaznej i pomocnej załogi łodzi oraz doświadczonej kadry nurkowej.

Dzień 6 – 21.11.2014
Safari nurkowe. Pełne wyżywienie. W trakcie większości dni możliwość zrealizowania nawet do 5 nurkowań dziennie! 2 poranne, 2 popołudniowe + nocne. Załoga łodzi realizuje minimum 3 nurkowania dziennie do tego rano i popołudniu jest tak zwany „open deck” – w tym czasie wraz z partnerem możemy udać się na nurkowania.

Dzień 7/8/9/10/11 – 22.11.2014 – 26.11.2014 Safari nurkowe. Pełne wyżywienie.

Dzień 12 – 27.11.2014 Śniadanie. Koniec safari, zejście z łodzi, transfer do hotelu, czas wolny.

Dzień 13 – 28.11.2014
Śniadanie. Poranny przelot do Ayers Rock. Transfer do Kata Tjuta (The Olgas), 30km od Ayers Rock. Zwiedzanie zaczynamy od przystanku w punkcie widokowym ze wspaniałym, panoramicznym widokiem na Kata Tjuta. Następnie udamy się na godzinny, spokojny spacer z przewodnikiem, który opowie nam więcej na temat tego spektakularnego miejsca. Powrót na lunch do hotelu, czas wolny, który nasz polski przewodnik pomoże nam najlepiej zagospodarować.
Wieczorem czeka nas jedyna w swoim rodzaju kolacja: Sounds of silence (odgłosy ciszy). Kolację rozpoczniemy przystawkami i schłodzonym szampanem na platformie widokowej z pięknym widokiem na Park Narodowy Uluru-Kata Tjuta przy zachodzie słońca. Następnie weźmiemy udział w spektaklu, dzięki któremu poznamy tradycyjne aborygeńskie tańce. W czasie kolacji (w formie bufetu) będziemy mieli możliwość posmakować mięsa krokodyla, kangura, ryby barramundi oraz smaku dzikich brzoskwiń quandong. Do tego nielimitowana ilość wina, piwa. Wieczór spędzimy pod gołym niebem oglądając niesamowitą ilość widocznych tutaj gwiazd. Powrót do hotelu na nocleg.

Dzień 14 – 29.11.2014
Śniadanie, transfer do Uluru przed wschodem słońca. W trakcie wschodu słońca będziemy świadkami jak zmieniają się kolory Uluru. Następnie udamy się na spacer z przewodnikiem do wodopoju Mutitjulu, zobaczymy naskalne malowidła Aborygenów, poznamy lokalną florę i faunę, dowiemy sie więcej o historii Aborygenów. Na koniec odwiedzimy Uluru – Kata Tjuta Cultural Center, gdzie będziemy mieli możliwość przeczytania Tjukurpa (prawo Aborygenów) oraz nabyć lokalne dzieła sztuki. Koło południa wylot do Sydney, transfer do 4* hotelu, czas wolny. Wieczorne wyjście do Sydney Tower, najwyższego budynku w Sydney. Podziwianie panoramy Sydney i zatoki, czas na drinka lub opcjonalną kolację w restauracji na szczycie wieży.

Dzień 15 – 30.11.2014
Śniadanie. Całodniowe  zwiedzanie Sydney z polskim przewodnikiem.
Centrum Miasta, punkt widokowy z najlepszym widokiem na Operę, most, port; Gap – wejście do portu w Sydney ze stromymi zboczami, ekskluzywne przedmieścia: Rose Bay i Double Bay, przystanek na słynnej Bondi Bach w celu podziwiania wyczynów lokalnych serferów. Opcjonalnie: 15minutowy lot hydroplanem. Lunch. Transfer do opery w Sydney. Godzinna wycieczka z przewodnikiem po wnętrzach opery, zwiedzanie sali koncertowej i teatru. Opcjonalnie: 30minutowa przejażdżka szybką łodzią wzdłuż wybrzeża Sydney. Powrót do hotelu, czas wolny.

Dzień 16 – 01.12.2014
Śniadanie. Całodniowe  zwiedzanie Sydney z polskim przewodnikiem.
Punkt widokowy Milsons Point. Następnie Taronga Animal Park – spotkamy tu gatunki australijskich zwierząt i ptaków, takich jak: koala, kangury, dziobaki, torbacze australijskie, emu etc. Przejazd na plażę Manly – czas wolny na kąpiel lub zakupy w licznie znajdujących się tutaj butikach. Lunch w restauracji z widokiem na ocean. Transfer powrotny promem, następnie przejazd autokarem do hotelu na krótką przerwę. Kontynuujemy zwiedzanie: Rocks – najstarsza, historyczna część miasta. Kolacja pożegnalna w restauracji z widokiem na port i Operę w Sydney.

Dzień 17 – 02.12.2014 Śniadanie. Sydney, czas wolny, wylot wieczorem do Polski lub opcjonalnie poranny przelot do Tasmanii.

Dzień 18 – 03.12.2014 Przylot do Polski lub opcjonalnie Tasmania.

Dzień 19 – 04.12.2014 Opcjonalnie: Tasmania.

Dzień 20 – 05.12.2014 Opcjonalnie: Tasmania.

Dzień 21 – 06.12.2014 Wylot z Tasmanii do Sydney i do Polski.

Dzień 22 – 07.12.2014 Przylot do Polski.

Program wyjazdu może nieznacznie ulec zmianie, ze względu na przeloty, W przypadku overbookingu możliwość zmiany hoteli na inne hotele, ale o tym samym standardzie. Cena może ulec zmianie dla osób rezerwujących później wyjazd ze względu na wyższe taryfy lotnicze.

CENA

Kajuta Club – prywatna łazienka, łóżko piętrowe: 8950 USD + przelot (ok. 6000 pln – możliwość rezerwacji we własnym zakresie) – 7 miejsc

Kajuta Standard – prywatna łazienka, dwa pojedyncze łóżka, „ocean view” 9450 USD + przelot (ok. 6000 pln – możliwość rezerwacji we własnym zakresie) – 5 miejsc

Kajuta Premium – prywatna łazienka, duże pojedyncze łóżko, „ocean view” 9850 USD + przelot (ok. 6000 pln – możliwość rezerwacji we własnym zakresie) – brak wolnych miejsc, sprzedane.

TERMINY PŁATNOŚCI:
I RATA: przy rezerwacji 3000 USD
II RATA: 16 czerwca – 2000 USD + kwota PLN
III RATA: 16 sierpnia – dopełnienie płatności

CENA ZAWIERA:
* przeloty samolotami rejsowymi na trasie Warszawa – Sydney – Cairns – Warszawa
* przeloty samolotami rejsowymi na trasie Cairns – Ayers Rock – Sydney
* zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych w hotelach 3* (Ayers Rock) i 4* (Cairns i Sydney)
* zakwaterowanie w kajutach dwuosobowych na safari na łodzi Spoilsport
* pełne wyżywienie podczas trwania safari
* nielimitowane nurkowania podczas trwania safari (dostosowane do warunków pogodowych)
* śniadania i wymienione lunche / kolacje podczas zwiedzania
* wszystkie transfery (dotyczy Australii, na życzenie możliwość zorganizowania transferu na lotnisko w Warszawie)
* zwiedzanie wg programu wraz z biletami wstępu i pozwoleniami
* ubezpieczenie KL, NNW, obejmujące nurkowanie
* opiekę polskojęzycznego przewodnika w czasie zwiedzania
* opiekę lokalnych instruktorów nurkowania w trakcie safari
* opiekę polskiego opiekuna podczas trwania całego wyjazdu

CENA NIE ZAWIERA:
* posiłków i napojów nie wymienionych w programie
* dopłaty do pokoju jednoosobowego w trakcie zwiedzania
* napiwków
* sprzętu nurkowego poza butlami z powietrzem i balastem (możliwość wypożyczenia na łodzi za dodatkową opłatą – osoby zainteresowane prosimy o kontakt)
* ewentualnych opłat wizowych i wylotowych

OPCJONALNIE:

Przelot hydroplanem – Sydney 30 listopada (ok. 200 AUD, płatne na miejscu)
15 minutowy przelot nad portem i plażami Sydney, ze starem i lądowaniem z wybrzeża w Sydney.

Jet Boat Adventure – Sydney 30 listopada (ok. 70 AUD, płatne na miejscu)
30 minutową przejażdżkę szybką łodzią rozpoczynamy z przed Opera House. W trakcie rejsu zobaczymy wiele znanych miejsc w Sydney, takich jak: Fort Denison, Rose Bay, Sydney Bridge, Goat Island, Taronga Zoo i wiele innych. Przejażdżka ta to adrenalina na najwyższym poziomie: łódź będzie zarzucała ogonem, wybijała w powietrze na falach, gwałtownie zatrzymywała się, aby dokonać obrotu o 270stopni, wbijając pasażerów w siedzenie.

Cape Tribulation / Daintree – 19 listopada (ok. 200 AUD, rezerwacja w Polsce)
Po wczesnym śniadaniu ruszamy z naszym polskim przewodnikiem w kierunku Mossman George (około półtorej godziny). Spotkanie z lokalnym, aborygeńskim przewodnikiem. Zostajemy powitani tradycyjną ceremonią „dymu’, która wygoni z nas złe duchy. Następnie udajemy się na spacer przez piękny i imponujący las deszczowy. Nasz przewodnik zidentyfikuje rośliny i przedstawi nam ich zastosowanie oraz opowie niesamowite historie związane z tą tropikalną dżunglą. Krótki przystanek nad rzeką pozwoli nam na odświeżającą kąpiel, a nasz lokalny przewodnik pokaże nam jak np. zrobić mydło z dostępnej roślinności. Ruszymy dalej przez las tropikalny, a na koniec naszej przeprawy przewodnik poczęstuje nas tradycyjną herbatą z liści z buszu oraz tradycyjnie robionym chlebem. Prywatny transfer nad rzekę Daintree, lunch.
Po lunchu godzinny rejs z asystą lokalnego przewodnika (kawa, herbata, ciastka dostępne w czasie rejsu).
Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO las deszczowy Daintree jest żywym muzeum flory i fauny, a jego początki datowane są na 250 milionów lat wstecz. Rzeka Daintree jest siedliskiem wielu gatunków zwierząt, w tym endemicznych. Jest to również siedlisko słonowodnego krokodyla, którego możemy spotkać podczas naszego rejsu. Należy również zwrócić uwagę na liczne gatunki rzadko występujących ptaków i pięknych motyli.
Przekraczamy rzekę Daintree promem. Następny punkt programu, to Park Narodowy Daintree – nasz polski przewodnik opowie nam historię tego obszaru Światowego Dziedzictwa.
Odwiedzimy również Cape Tribulation. Spacer wzdłuż plaży w kierunku obserwatorium Kulki, z którego widzimy jeden z cudów natury: spotkanie lasu deszczowego z Wielką Rafą Koralową. Kolejny przystanek to obserwatorium Alexandra, z którego rozciąga się piękny krajobraz rzeki Daintree i Morza Koralowego. Powrót promem. Następnie transfer autokarem do Cairns późnym wieczorem.

Miejsca nurkowe
Kiedy słońce powoli zachodzi nad portowym miastem Cairns, wchodzimy na pokład Mike Ball’s Spoilsport, aby rozpocząć niesamowitą nurkową przygodę. Poznamy załogę, resztę gości i odpoczniemy w naszych komfortowych kajutach, podczas gdy statek poniesie nas nocą na północ, aż do wspaniałych Ribbon Reefs. Będzie to pierwszy przystanek podczas naszej 700-kilometrowej odysei.

Cod Hole – Ribbon Reefs
Jednym z najciekawszych doświadczeń, które czeka na nas na australijskiej Great Barrier Reef będzie zanurkowanie w Cod Hole z niezwykle ciekawskimi Potato Cod wielkości ‘niedużego nurka’. Jest to też świetne miejsce na spotkanie śpiących w piasku białopłetwych rekinów rafowych, niekiedy szarych rekinów rafowych i przy odrobinie szczęścia rekina młota.

Snake Pit – Ribbon Reefs
Na tej niezwykłej rafie czekają na nas spektakularne ogrody koralowe oraz węże morskie. Osiem koralowych płycizn (coral bommie) ułożonych w dwóch równoległych rzędach tworzy fantastyczne warunki dla występowania różnorodnej morskiej fauny i flory. Są tu duże szanse na zobaczenie: rekinów rafowych, żółwi zielonych, ślimaków i oczywiście węży morskich.

Fairy Grotto – Morze Koralowe
W piątkową noc popłyniemy 120km na północ aż do samego Morza Koralowego. Tutaj w niezwykle przejrzystej wodzie, zobaczymy opadające w dół, aż do 1000m, ściany pokryte niezliczonymi koralami i poprzeplatane licznymi małymi jaskiniami i wgłębieniami.

Admiralty Anchor – Morze Koralowe
To fantastyczne kolory, korale i ryby pelagiczne. Popłyniemy między ogromnymi ‘drzewami’ czarnych korali, ogrodami miękkich korali (żółtych, białych, różowych), żółtymi i czerwonymi gorgoniami, rosnącymi wzdłuż opadających ścian. Spotkamy ławice Giant i Blue Trevally, tuńczyków Dogtooth, barracud i parrotfhis.

North Horn – Morze Koralowe
Ekscytujące spotkania z rekinami w Morzu Koralowym! Zobaczymy między 10 a 30 szarych i białopłetwych rekinów rafowych, jak również inne gatunki. Będziemy mogli sfotografować te lśniące morskie drapieżniki z bliska lub daleka – to będzie tylko nasz wybór, bo będą wszędzie!

False Entrance – Morze Koralowe
Łavice trevally i barracud w Morzu Koralowym! Nurkowania w False Entrance nie można pominąć. Kolorowe gorgonie, whip coral i miękkie korale kwitną w dolnych partiach rafy, podczas gdy wyżej rozciągają się korale twarde. Żyjące tam trevally i barracudy dają nam świetną okazję do zrobienia bardzo dobrego zdjęcia.

Lizard Island
W niedzielną noc popłyniemy na Lizard Island. Jest to połowa naszej wyprawy safari. Goście, którzy wybrali 7 dniową wyprawę mogą teraz udać się na wycieczkę wzdłuż Watson’s Bay, wspiąć się na górę Chinaman’s Ridge i zrobić wiele pięknych zdjęć.

Challenger Bay – Ribbon Reefs
Rafa Challenger Bay jest płytka i wspaniała na nurkowania zarówno dzienne jak i nocne. Jest to pochyła rafa z wielkimi połaciami piasku. Jest ona domem dla wielkiej różnorodności morskiego życia. Spotkamy tu ławice diagonal-banded sweetlips, ghost pipefish, węgorze ogrodowe, ryby liście I wiele innych.

Lighthouse Bommie – Ribbon Reefs
Miejsce, w którym warto zwrócić uwagę na żółwie zielone, zwykle odpoczywające na głębokości około 12 metrów oraz na duże ławice jasno-kolorowych, żółtych i niebieskich lucjanów.

Acropolis – Ribbon Reefs
30 na liście Planet’s Best Dives (najlepszych miejsc nurkowych ziemi), Acropolis jest rajem twardych korali z roztaczającymi sie wzgórzami staghorn i korali stołowych z występującymi tam Giant Clam (przydacznia olbrzymia) i błazenkami. Nad rafą pływają niewielkie ryby takie jak chromisy i rozmaite cesjowate, którymi żywią się większe makrele I tuńczyki.

Pixie Reef: Pixie Gardens & Vertical Gardens
Następny poranek spędzimy zawieszając się nad rafą i eksplorując ogrody Pixie, a przy bardzo dobrej pogodzie również ogrody Vertical. Główne atrakcje tych pięknych i wspaniałych ogrodów to spotkanie z harlequin ghost pipefish, leafy scorpion fish i lace scorpion fish. Vertical Gardens są domem dla ogromnych ławic green bump head parrotfish.

Steve’s Bommie
W ostatni dzień odwiedzimy jedną z najpopularniejszych atrakcji Wielkiej Rafy Barierowej – Steve’s Bommie. Ławice trevally, barracud i wielkich makreli wiszą w prądzie, rekiny rafowe patrolują na głębokościach, a piękne korale i wielka różnorodność ryb rafowych otaczają najwyższe punkty rafy. Raj dla fotografów!

POZANURKOWE ASPEKTY AUSTRALII

ULURU
Nic nie może przygotować na pierwsze spotkanie z Uluru – ten widok odbierze mowę nawet najbardziej wytrawnym podróżnikom. Ayers Rock ma 3,6km długości i wznosi się na 348m, a jego obwód to aż 8km. Zakłada się też, że dwie trzecie skały znajduje się pod powierzchnią ziemi. Niezwykłą, czerwoną barwę Uluru zawdzięcza piaskowcowi bogatemu w tlenek żelaza. W zależności od pory dnia, monolit mieni się przeróżnymi barwami od jasno brązowego rano, przez mocno pomarańczowy wieczorem po ciemne bordo przy zachodzie słońca. Wspinanie się na Uluru nie jest zabronione, jednak aborygeni, prosząc o uszanowanie ich świętego miejsca, apelują o powstrzymanie się od wchodzenia na szczyt.

uluru

KATA TJUTA
grupa 30 monolitów znajdujących się na terenie Terytorium Północnego niedaleko od Uluru. Zbudowane są z prekambryjskich, bardzo zwietrzałych skał, najwyższy z nich wznosi się na wysokość 1096 m n.p.m., około 450 m nad poziom pustyni. Aborygeńska nazwa Kata Tjuta oznacza dosłownie „wiele głów” i według wierzeń miejscowych plemion jest to miejsce święte, w którym często odprawiane były rozmaite ceremonie. Między innymi było to miejsce publicznych sądów i często publicznego wykonania wymierzonych kar. Kata Tjuta jest częścią parku narodowego Uluru – Kata Tjuta, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO

kata

ABORYGENI

W 1770 r., gdy do Australii dotarł James Cook, zbieracko-łowieckich aborygeńskich plemion było ponad 500. Kontakt z Europejczykami dla wielu z nich skończył się fatalnie. Niektóre grupy całkowicie wyginęły z powodu przywleczonych chorób lub ludobójstwa. Inne zatraciły odrębność, gdy zostały przymusowo osiedlone i wymieszane z innymi plemionami. Dopiero w 1984 r. Aborygeni uzyskali prawa wyborcze, a za wieki prześladowań zostali oficjalnie przeproszeni w 2008 roku.

W kilku rejonach Australii udało się jednak zachować kulturową ciągłość do dziś. Obecnie stanowią 2 proc. ludności kraju i mówią ok. 200 językami. Wspólna wszystkim Aborygenom jest wiara w Czas Snu, który wyjaśnia wszystko: od stworzenia człowieka po pojawienie się samochodów. Jest to wartość intelektualna każdego plemienia,   a jego członkowie jako jedyni mają dziedziczne prawo do opowiadania i malowania konkretnego Śnienia.

Kultura materialna pierwotnych ludów Australii była uboga, bo determinowały ją surowe warunki życia w buszu i na pustyni. Wieczne przenoszenie się wymuszało minimalizowanie obciążenia. Za to ich duchowość jest niezwykle rozbudowana. Tworzyli historie, które tłumaczyły zjawiska i znaki, a pewne miejsca były dla nich święte, tak jak Uluru. Co jakiś czas organizowano tańce rytualne tylko dla mężczyzn,  z dala od kobiet i dzieci. Kobiety przez tę noc musiały zakrywać uszy, by nie słyszeć nawet odgłosu pieśni – dla nich tabu. Były to bowiem głosy przodków i mogły spowodować śmierć. Do dziś Aborygeni przechowują pamięć o nich, mimo że nie praktykują już wielu rytuałów i nomadycznego trybu życia.

abor

SYDNEY

Największe miasto Australii, stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 Sydney jest obecnie najistotniejszym w Australii centrum finansowym, handlowym, transportowym i kulturalnym oraz popularnym centrum turystycznym. Szacuje się,
że pierwsze siedliska Aborygenów na terenie dzisiejszego Sydney zostały założone około 40 tysięcy lat temu. Dziś Głównym symbolem Sydney jest słynna Opera House, która nieprzerwanie gości wiele światowych gwiazd. Centrum miasta jest stosunkowo niewielkie i można je zwiedzać piechotą. Oprócz Sydney Opera House i Harbour Bridge (jeden z największych mostów łukowych na świecie, o rozpiętości 495,6 m) warto jest zwiedzić starówkę „The Rocks” ze starymi magazynami przy zatoce „Sydney Cove”. Bezpośrednio przy Circular Quay, centralnym dworcu autobusowym i kolejowym, znajduje się ogromny ogród botaniczny i wiele interesujących muzeów.

W nowoczesnym centrum komercyjnym dominują drapacze chmur. Najwyższy budynek Sydney, „Sydney Tower”, posiada platformę widokową, z której można podziwiać panoramę całego miasta.
Centrum rozrywkowym jest tak zwane „Darling Harbour”. Jest to obszar wokół portu w którym znajduje się wiele restauracji, kawiarni, IMAX-Kino, chiński ogród, a także znane akwarium morskie, w którym można podziwiać między innymi płaszczki i rekiny, chodząc oszklonymi tunelami. Bezpośrednio przy akwarium znajduje się również małe zoo gdzie można zobaczyć kangury i „niedźwiadki” koala.
We wschodniej części miasta znajduje się utrzymana w wiktoriańskim stylu dzielnica Paddington, a w pobliżu centrum frywolnych rozrywek „Kings Cross”, jak również Taronga Zoo – jeden z najpiękniejszych ogrodów zoologicznych na świecie.

sydney

Zainteresowała Cię ta oferta?

zadzwoń 22 614 0000

napisz nurkowanie@victoriatravel.pl

Tagi: